Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ruszył Festiwal Muzyki Filmowej

Pełnym rozmachu pokazem norweskiej superprodukcji Kon-Tiki: Dalekomorska wyprawa z muzyką na żywo 25 września rozpoczął się 7. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie.

Z edycji na edycję Festiwal Muzyki Filmowej podejmuje coraz to większe i trudniejsze wyzwania, przełamując bariery i udowadniając, że niemożliwe, jest jednak możliwe. Tym razem mogliśmy być świadkami wielkiego wydarzenia, jakim była światowa premiera polsko-norweskiej koprodukcji Kon-Tiki: Dalekomorska Wyprawa z udziałem kompozytora Johana Söderqvista i twórców filmu. Na scenie wystąpiła Sinfonietta Cracovia poprowadzona przez Christiana Schummana.

Muzyka szwedzkiego kompozytora Johana Söderqvista, znanego z takich filmów jak Tuż po weselu, Pozwól mi wejść, czy Wesele w Sorrento, w Wyprawie Kon-Tiki pełni szczególną rolę, o czym przekonały się tłumy przybyłe do nowohuckiej hali. Z jednej strony jest pełna rozmachu, równie epicka co sam film, z drugiej zaś jest chwilami delikatna, stonowana i eteryczna.

Muzyka Szweda zawiera również pewne echa tradycyjnej muzyki Polinezji, czego dowodem jest użycie w partyturze muszli concha. W Krakowie zagrał na niej, a także na rozmaitych instrumentach perkusyjnych Peter Berndalen. Z kolei Sinfonietta Cracovia pod batutą Schumanna idealnie oddała ilustracyjny charakter całej ścieżki dźwiękowej.

Organizatorami Festiwalu są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic.

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-09-26
Data aktualizacji: 2014-09-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź