Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Usprawnić ochronę zieleni

Podczas posiedzenia Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza radni zapoznali się z informacją dotyczącą nowelizacji przepisów regulujących pielęgnację zieleni miejskiej. Przedstawiła ją Dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Ewa Olszowska-Dej.

Fot. Magiczny Kraków
Magiczny Kraków

Wytłumaczyła, że nowelizacja ustawy z 2004 r. o ochronie przyrody ma na celu usprawnienie systemu ochrony terenów zieleni i zadrzewień. Proponowane zmiany dotyczą przede wszystkim obniżenia wysokości opłat za usunięcie drzew lub krzewów, jak i kar administracyjnych z tym związanych, zróżnicowania wysokości kary w zależności od stanu zdrowotnego drzewa, powodów usunięcia, uregulowania kwestii usuwania drzew w stanie wyższej konieczności oraz usprawnienia procedur związanych z wydawaniem zezwoleń na usunięcie drzew lub krzewów. Część przepisów ma charakter porządkujący.

W nowelizacji wprowadzono dodatkowo inne istotne zmiany takie jak: przeniesienie kompetencji wydawania zezwoleń na usunięcie drzew z terenu stanowiącego własność gminy do marszałka województwa, całkowicie zmieniono sposób wyliczania opłat administracyjnych za usuwane drzewa, zmieniono sposób obliczania obwodu drzew wielopniowych. Ewa Olszowska-Dej poinformowała również, że w nowelizacji ustawy o ochronie przyrody nie uwzględniono niektórych propozycji Unii Metropolii Polskich.

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat