Odwiedź Kraków rozwiń menu

Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń

Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Gwiazdy kina na Festiwalu Muzyki Filmowej

Ray Costa, Elliot Goldenthal czy Nancy Knutsen to tylko niektóre filmowe sławy, które spotkają się z publicznością podczas Akademii Filmowych - otwartych spotkań organizowanych w ramach 5. edycji FMF – Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Wszystkie spotkania zaplanowano w Kinie Pod Baranami (Rynek Główny 27).

„Akademie stały się integralną częścią FMF” – podkreśla Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, które wraz z radiem RMF Classic organizuje festiwal. „To jedyna okazja spotkania z najwybitniejszymi postaciami branży filmowej i zajrzenia za kulisy powstawania muzyki tworzonej na potrzeby wielkiego ekranu”.

W tym roku, na trzy festiwalowe dni do Krakowa zjedzie prawdziwa śmietanka filmowego świata. Pierwszego dnia (czwartek, 24 maja) Ray Costa - założyciel i prezes Costa Communications, uznawanej w Hollywood za najważniejszą firmę public relations w branży, przybliży strategie kampanii oscarowych: podpowie jak z nazwiska stworzyć markę oraz wyjaśni na czym polega sztuka tworzenia porywających historii, którymi karmią się media. Spotkanie poprowadzi Pedro Merida – producent Festiwalu Fimucité na Teneryfie. Początek spotkania o godz. 14:00.

Dzień później (piątek, 25 maja) miłośników filmu i muzyki filmowej czekają dwa spotkania. Najpierw o godz. 12:00 – Muzyka filmowa i fenomen społeczności fanów muzyki filmowej z udziałem: Roberta Townsona - producenta muzycznego w Varèse Sarabande i Emmanuela Chamboredona – prezesa Milan Entertainment, Editions Milan Music i Editions Jade. Dwie godziny później (14:00) – dyskusja Biomechaniczna Symfonia – wokół kultowej sagi Obcy, z udziałem m.in. Elliota Goldenthala - laureata Oscara za muzykę do Fridy.

Ostatniego dnia festiwalu (sobota, 26 maja) zaplanowano trzy spotkania. O godz. 11:00, w ramach konferencji Filmowa Małopolska, zapraszamy do Międzynarodowego Centrum Kultury na debatę Pachnidło: Historia Mordercy – od powieści Patricka Sϋskinda do wyboru lokacji scenariuszowych. Wezmą w niej udział członkowie zespołu studia Constantin z Monachium, a także reżyser filmu Tom Tykwer, producentka Christina Rothe oraz kompozytor Reinhold Heil.

O godz. 13:00 w Kinie Pod Baranami rozpocznie się dyskusja Kulisy sukcesu wielkich kompozytorów muzyki filmowej z udziałem m.in.: Maggie Rodford współpracującej stale z tak wybitnymi kompozytorami jak Patrick Doyle, Dario Marianelli i koordynującej powstawanie muzyki m.in. do Pokuty, Gosford Park, Gladiatora, Króla Lwa, Dumy i uprzedzenia, czy Harry Potter i Czara Ognia, a także kompozytor muzyki filmowej i laureat Oscara – Jan A.P. Kaczmarek.

W wielkim finale, o godz. 16:00: Taymor & Goldenthal – Sztuka Współpracy. To jedyna okazja na rozmowę z Julie Taymor – nominowaną do Oscara amerykańską reżyserką musicali, sztuk Szekspira, oper i filmów oraz kompozytorem Elliotem Goldenthalem – zdobywcą Oscara za muzykę do filmu Frida. Artyści opowiedzą o swoich pasjach, wieloletniej przyjaźni oraz zawodowej i artystycznej współpracy.

Przypomnijmy, że piata edycja Festiwal Muzyki Filmowej rozpocznie się 24 maja i potrwa trzy dni (do 26 maja). W programie znajdą się m.in. trzy wielkie koncerty: światowa premiera symultanicznego wykonania kinowej superprodukcji Pachnidło: Historia mordercy, telewizyjna gala urodzinowa świętującego 80. urodziny Wojciecha Kilara z udziałem jubilata, a w finale - Obcy – Symfonia Biomechaniczna. Kino Sztuki i Krwi Elliota Goldenthala –widowisko z udziałem nominowej do Oskara reżyserki filmowej i teatralnej Julie Taymor oraz światowej sławy kompozytora Eliota Goldenthala. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie www.fmf.fm. (KF)

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-05-10
Data aktualizacji: 2012-05-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź