Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rusza rekrutacja do przedszkoli

1 marca (czwartek) rozpocznie się elektroniczna rekrutacja do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2012/2013. Na dzieci będzie czekać prawie 18 100 miejsc. Wyniki rekrutacji poznamy 13 kwietnia.

W roku szkolnym 2012/2013 planowany jest nabór na ok. 18 093 miejsc, w tym 15 791 w przedszkolach, 2302 w szkołach podstawowych (2252 w oddziałach „0”, 750 w oddziałach dla dzieci w wieku 3-5 lat). Spodziewana liczba dzieci zgłaszanych w rekrutacji może wynosić ok. 18 900. Dla dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego przewidziano 232 miejsca.

Należy pamiętać, że ofertę samorządowych placówek uzupełniają także placówki prowadzone przez inne osoby prawne i fizyczne, a wzorem ubiegłego roku dzieci sześcioletnie mogą pójść do I klasy szkoły podstawowej. Rodzice sami mogą zdecydować czy ich sześcioletnie dziecko rozpocznie naukę w klasie pierwszej czy w zerówce (w przedszkolu lub w szkole podstawowej).

Urząd Miasta Krakowa od trzech lat prowadzi akcję pod hasłem „Sześciolatku, nie trać roku!”, której celem jest zachęcenie rodziców do zapisywania sześciolatków do klas pierwszych szkół podstawowych. W roku szkolnym 2012/2013 ramach akcji przeprowadzona zostanie m.in. wstępna diagnoza wśród dzieci, które poszły do szkoły w wieku sześciu lat - po pierwszym i drugim roku nauki w szkole podstawowej, a także analiza podstawy programowej dla uczniów klas I-III (wyniki będą opublikowane na Portalu Edukacyjnym). Wśród rodziców, którzy posłali sześcioletnie dzieci do szkoły i nauczycieli uczących w klasach dla sześciolatków przeprowadzone zostaną ankiety, których celem będzie pokazanie słabych i mocnych stron funkcjonowania sześciolatka w szkole podstawowej. Na Portalu Edukacyjnym dostępny będzie także harmonogram dni otwartych placówek. Zorganizowane zostaną także targi edukacyjne w dzielnicach oraz warsztaty, których celem będzie wymiana doświadczeń między nauczycielami prowadzącymi zajęcia w klasach dla sześciolatków.

W roku szkolnym 2012/2013 (tak jak w roku ubiegłym), dzieci już uczęszczające do przedszkola/szkoły w procesie rekrutacji będą przyjmowane automatycznie, na podstawie składanych przez rodziców deklaracji. Minimalna granica wieku dzieci uczestniczących w rekrutacji to 3 lata (dziecko kończące 3 lata w roku kalendarzowym 2012).

Rodzice zapisując dziecko do przedszkola/ oddziału przedszkolnego w szkole po raz pierwszy wypełniają w formie elektronicznej Kartę zapisu. Osoby nie mające dostępu do internetu mogą wypełnić ją odręcznie – karty będą do pobrania w każdym przedszkolu od 1 marca 2012 r. Niezależnie od sposobu wypełnienia Karty zapisu (odręcznie bądź w formie wydruku komputerowego) należy ją złożyć w przedszkolu/szkole pierwszego wyboru (wskazanej przez rodzica jako pierwsze). Nie złożenie w terminie do 2 kwietnia 2012 r. (do godz.16.00) wypełnionej Karty zapisu do przedszkola/szkoły pierwszego wyboru spowoduje nie uczestniczenie dziecka w rekrutacji.

Przy rekrutacji będą obowiązywały kryteria zeszłoroczne. Zmianie uległ jedynie zapis dotyczący dzieci sześcioletnich i pięcioletnich. Kryteria: „Dziecko sześcioletnie odbywające roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne” i „Dziecko pięcioletnie odbywające roczne przygotowanie przedszkolne” zostały zamienione na jedno kryterium: „Dziecko realizujące roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne”. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 13 kwietnia 2012 r. o godz. 9.00.

31 sierpnia 2012 r. zlikwidowane ma zostać Samorządowe Przedszkole nr 114 ul. Stradomska 12a, które obecnie prowadzi 3 oddziały (75 dzieci). Wszystkie dzieci uczęszczające do tej placówki będą miały zapewnione miejsca w Przedszkolu nr 21 funkcjonującym w Zespole Szkolno–Przedszkolnym nr 3 przy ul. Miodowej 36. Do dyspozycji dzieci będą trzy sale z pełnymi węzłami sanitarnymi. Ponadto dzieci, których rodzice wybiorą inne przedszkole samorządowe zostaną przyjęte we wskazanej placówce na zasadzie kontynuacji (z pierwszeństwem naboru).

Informacje dotyczące rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych są dostępne na stronie internetowej www.portaledukacyjny.krakow.pl. (KF)

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-02-27
Data aktualizacji: 2012-02-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź