Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Uwaga na czad

Przestrzegając kilku zasad, a także wykonując okresowe kontrole przewodów kominowych  i instalacji gazowych możemy uniknąć tragedii do których coraz częściej dochodzi w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Statystyki są alarmujące: od początku roku w Krakowie i powiecie krakowskim na skutek zaczadzenia zmarło 7 osób, a około 90 osób zatruło się tlenkiem węgla.

Tlenek węgla powstaje przy spalaniu z niedostatecznym dopływem powietrza. Jest gazem bezbarwnym, bez smaku i zapachu, palnym, łatwo miesza się z powietrzem w każdej proporcji, co oznacza, że ewentualna ofiara nie ma możliwości rozpoznania .

Tragedii można uniknąć wykonując okresowe kontrole stanu technicznej sprawności instalacji gazowej i przewodów kominowych. Kontrola taka powinna być przeprowadzona co najmniej raz w roku - obowiązek ten, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, spoczywa na właścicielach i zarządcach nieruchomości.

Szczególną ostrożność powinniśmy zachować, jeśli w łazience mamy zainstalowany piecyk gazowy. Należy przestrzegać kilku zasad:

  • Nie kąpać się w łazience przy czynnym piecyku,
  • Nie napełniać wanny wodą leżąc w niej,
  • Jeżeli ktoś znajduje się w łazience nie wolno pobierać ciepłej wody w kuchni, np. do zmywania naczyń,
  • Nie czytać w wannie.

Warto ponadto wprowadzić zwyczaj „sygnału” dawanego przez każdego kto idzie się kąpać, czy prać w łazience. (kinga.sadowska@um.krakow.pl, (KS)pokaż metkę
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-02-15
Data aktualizacji: 2012-02-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź