Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Widzisz marznącego bezdomnego? Zadzwoń!

986 to numer telefonu, który w zimie może uratować życie bezdomnej osobie. Dyżurni czekają na wszelkie informacje o miejscach, w których bezdomni szukają schronienia przed mrozem. Strażnicy miejscy wraz z pracownikami (streetworkerami) MOPS systematycznie kontrolują też miejsca, gdzie gromadzą się osoby bezdomne – m.in. pustostany, klatki schodowe, ogródki działkowe.  

W ciągu roku w Krakowie przebywa ok. 2200 osób bezdomnych. Otrzymują wsparcie w postaci schronienia, ciepłych posiłków w jadłodajniach, świadczeń pieniężnych, pomocy rzeczowej. Są aktywizowane zawodowo i społecznie, mogą korzystać z pomocy Klubu Integracji Społecznej, uczestniczyć w grupach wsparcia, korzystać z pomocy specjalistów uzależnień. Z myślą o tych osobach MOPS realizuje projekty socjalne „Akcja Zima” i „Bezpieczne ciepło”. Ważnymi elementami akcji są działania o charakterze prewencyjnym, polegające na monitorowaniu miejsc przebywania osób bezdomnych w miesiącach zimowych. Projekt jest realizowany przez MOPS we współpracy z Komendą Miejską Policji, Strażą Ochrony Kolei oraz Komendą Straży Miejskiej. W godzinach wieczornych i nocnych patrolowane są tereny, na których przebywają osób bezdomne. Osoby bezdomne są informowane o formach pomocy oraz zasadach jej udzielania oraz zachęcane do skorzystania ze schronienia w placówkach. W sytuacji nie cierpiącej zwłoki zapewnia się osobie bezdomnej miejsce noclegowe, a w uzasadnionych sytuacjach wzywa pogotowie ratunkowe.


Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie przypomina także, że osoby bezdomne, przebywające w Krakowie w zimie mogą otrzymać pomoc, zgłaszając się do Działu Pomocy Bezdomnym, os. Teatralne 24, tel. 12 425-78-09 e-mail: db@mops.krakow.pl.


Na stronie internetowej www.mops.krakow.pl dostępna jest mapa z zaznaczonymi  miejscami, w których bezdomni mogą uzyskać pomoc. Mieszkańcy Krakowa mogą informować o miejscach pobytu osób bezdomnych i konieczności udzielenia im pomocy w Dziale Pomocy Bezdomnym oraz w punkcie konsultacyjnym, w którym pomocy osobom bezdomnym udzielają streetworkerzy MOPS - ul. Felicjanek 15/1, tel. 12 429 30 41.
W Krakowie funkcjonują placówki dla bezdomnych kobiet – zapewniają 200 miejsc i mężczyzn – ok. 400 miejsc. Osoby bezdomne uzyskują też schronienie i pomoc specjalistyczną w placówkach dla osób doświadczających przemocy oraz dla osób uzależnionych. Pomoc medyczną osoby bezdomne mogą uzyskać w Przychodni przy ul. Olszańskiej 5. W 11 punktach wydawana jest pomoc rzeczowa, odzież, obuwie zimowe.
10 jadłodajni wydaje ciepłe posiłki, a w 10 punktach można otrzymać suchy prowiant. Wszystkie adresy miejsc, w których można uzyskać pomoc, znajdują się w przygotowanej dla osób bezdomnych ulotce, która rozdawana jest wszystkim osobom bezdomnym.


Więcej informacji na stronie www.mops.krakow.pl (JD)

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-01-30
Data aktualizacji: 2012-01-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat