Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Studenci w walce przeciw białaczce

W Polsce co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza:  białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepu szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje.  Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorami lokalnymi przeprowadza „Dzień Dawcy Szpiku - Studenci w walce przeciw białaczce”, podczas których zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się 18 stycznia, w godzinach 10.00 – 16.00; w Centrum Kultury Studenckiej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przy al. 29 Listopada 50.

W Polsce zarejestrowanych jest 240 000 potencjalnych dawców, z czego 172 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. W przeciągu dwóch lat działalności Fundacji DKMS Polska, aż 121 osób oddało swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.
Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Honorowy patronat nad akcją „Dzień Dawcy Szpiku - Studenci w walce przeciw białaczce” objęli Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Rektor Uniwersytetu Rolniczego prof. dr hab. Janusz Żmija.

Więcej informacji: www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, email: fundacja@dkms.pl (JD)

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-01-16
Data aktualizacji: 2012-01-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź