Biznes rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków chce zmniejszyć limit miejsc sprzedaży alkoholu

Prezydent Krakowa przygotował dwa projekty uchwał dotyczące zmniejszenia liczby punktów sprzedaży alkoholu na terenie miasta.

Fot. Magiczny Kraków
Magiczny Kraków

W obu wersjach projektu limit zostaje obniżony do 2350 punktów (z 2500). Różnica między dwoma projektami polega na tym, że pierwszy zostawia łączny limit dla sklepów i lokali gastronomicznych, a druga wersja „rozdziela" limit na sklepy i gastronomię.

Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa rozpoczął prace nad zmianą uchwały Nr LXXXVIII/1174/09 Rady Miasta Krakowa z dnia 16 grudnia 2009 r. w sprawie ustalenia dla terenu Gminy Miejskiej Kraków liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 % alkoholu (z wyjątkiem piwa). Uchwała określa liczbę punktów sprzedaży alkoholu na 2500, a projektowana zmiana zmniejsza limit do poziomu 2350 punktów.

Celem prac jest przygotowanie projektów regulacji, które zostaną poddane konsultacjom społecznym, a następnie skierowane pod obrady Rady Miasta Krakowa. Ponadto, analizowana jest zmiana uchwał, regulujących problematykę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych – w sprawie zasad usytuowania na terenie Gminy Miejskiej Kraków miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz  ustalenia miejsc i obiektów, w których obowiązuje stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych.

Zapraszamy do składania uwag i wniosków w sprawie zmian przepisów prawa miejscowego regulującego tematykę sprzedaży alkoholu. Uwagi i wnioski prosimy kierować drogą elektroniczną na adres: sa.umk@um.krakow.pl, w terminie do 31 maja 2014 r.

Projekty uchwał Rady Miasta Krakowa dotyczące ograniczenia liczby punktów sprzedaży alkoholu są dostępne na stronie Biuletynu Informacji Publicznej pod adresem www.bip.krakow.pl.

Przypomnijmy; W 2002 roku w Krakowie działały 1974 punkty: 947 sklepów i 1027 lokali. Dla porównania, 13 listopada 2013 r. funkcjonowały już 2653 punkty (razem z tymi sprzedającymi wyłącznie piwo), w tym 1339 sklepów i 1314 lokali. Do tej pory limit punktów na alkohol wysokoprocentowy wynosił 2,5 tys. Obecnie działa 2330 takich sklepów i lokali. Rosną też dochody z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

W 2003 roku wynosiły one prawie 11 mln zł, a plan na ten rok to 18,2 mln zł.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat