Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kamienica przy ul. św. Filipa 21

W cyklu #krakowheritage, w którym przybliżamy odnowione krakowskie zabytki, zapraszamy do oglądania kamienicy przy ul. św. Filipa, która po remoncie nie tylko odzyskała dawny blask, ale też – dzięki oczyszczeniu z reklam – może znów w pełni prezentować swoje piękno.

Kamienica przy ul. św. Filipa 21, wpisana do rejestru zabytków pod numerem A-928, powstała w 1874 roku jako piętrowy budynek mieszkalny. Została wy budowana według projektu Maksymiliana Nitscha.

W 1911 roku ówczesny właściciel – dr Sopiński nadbudował kamienicę o jedno piętro oraz dobudował oficyny. Autorem projektu nadbudowy był Jan Sitko, koncesjonowany budowniczy i majster murarski.

Neorenesansowy styl kamienicy zachował się w głównej mierze w wystroju elewacji frontowej, która w strefie parteru jest czteroosiowa, natomiast pierwsze i drugie piętro posiada układ otworów okiennych w układzie pięcioosiowym. Całość elewacji frontowej zamknięta jest belkowaniem z prostokątnymi okienkami strychowymi, a we fryzie zwieńczona profilowanym gzymsem. Kamienica stoi w ciągu zabudowy zwartej, w południowej pierzei przy ul. św. Filipa.

Kamienica św Filipa, przed remontem

 

Ten obiekt, jak i wiele innych zabytków w Krakowie, dzięki remontowi i zabiegom konserwatorskim zyskał należną estetykę nawiązującą do wyglądu historycznego, a także - co niezwykle ważne - został oczyszczony z reklam.

Trzeba tu dodać, że niezwykle ważną wartością dodaną realizacji programów dofinansowania prac przy obiektach zabytkowych, w tym również z budżetu miasta, jest porządkowanie umieszczania wszelkich reklam, tablic reklamowych urządzeń technicznych, urządzeń reklamowych oraz napisów na obiektach zabytkowych, do czego zobowiązują umowy dotacyjne. Co więcej, jeśli dany obiekt znajduje się w obszarze Parku Kulturowego, to beneficjent zobowiązany jest także do przestrzegania przepisów wynikających z Uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie utworzenia parku kulturowego pod nazwą Park Kulturowy Stare Miasto (nr CXV/1547/10).

W 2018 roku przeprowadzono remont konserwatorski elewacji frontowej kamienicy przy ul. św. Filipa 21, który był współfinansowany ze środków właścicieli oraz z budżetu Krakowa w formie dotacji celowej w wysokości 65 tys. zł, co stanowiło blisko 45 proc. poniesionych kosztów na ten zakres prac.

Kamienica św Filipa, po remoncie

W cyklu #krakowheritage przybliżamy odnowione krakowskie obiekty. Zachęcamy do spacerowania ich szlakiem i publikowania zdjęć z tych wędrówek w mediach społecznościowych z hasztagiem #krakowheritage. Wspólnie pokażmy, że jesteśmy dumni z efektów opieki nad zabytkami naszego miasta. Bądź turystą w swoim mieście – #zwiedzajKrakow i odkrywaj na nowo cenne zabytki.

Chcesz poznać więcej odnowionych zabytków Krakowa? – pozostałe odcinki cyklu #krakowheritage możesz znaleźć tutaj.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-10-16
Data aktualizacji: 2020-10-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat