Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

Wystawa 'Oblicza wolności. Grafika polska XX i XXI wieku'

Oblicza wolności. Grafika polska XX i XXI wieku Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych Kraków, Rynek Główny 29, II piętro wystawa: 20 lutego – 12 kwietnia 2014 roku wernisaż: 20 lutego 2014 o godz. 18.00 Wystawa jest organizowana w ramach obchodów Święta Wolności, ogłoszonego Apelem przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, w 25 lat od transformacji systemowej w Polsce i pierwszych wolnych wyborów w 1989 roku.
Termin: 20 lutego - 12 kwietnia 2014 r.
Telefon: 12 421 71 23
Fax: 12 429 37 19
Email: smtg@triennial.cracow.pl
WWW: www.triennial.cracow.pl

 

Kraków był i jest miejscem szczególnym dla kultury i sztuki, tak cennych w walce o zachowanie tożsamości narodowej oraz ducha wolności. Polska grafika jest czułą wskazówką na skali wolności. W wystawie Oblicza wolności udział biorą artyści kilku generacji: mistrzowie, pokolenie przełomu i urodzeni po 1989 roku, prezentujący szerokie spektrum rozumienia pojęcia wolności. Narracja wystawy Oblicza wolności prowadzi poprzez trzy jej wymiary: polityczny, przekonań oraz wewnętrzny – dotyczący godności człowieka.

Grafika lat 80. XX wieku, związana jest z krytyką totalitarnego reżimu. Opresyjny system ukazany został w sytuacji granicznej – załamania i upadku. Czerń i biel oraz drapieżność formy, znaku graficznego były wyrazem sprzeciwu. Przełom roku 1989 stał się nowym otwarciem w grafice. Na przestrzeni 25 lat od Okrągłego Stołu wolność stała się nową rzeczywistością. Swoboda wyznania, tolerancja dla odmienności, jak również zniewolenie XXI wieku – inwigilacja oraz wykluczenia znalazły swój wyraz w pracach artystów młodej generacji. Bogactwo ekspresji formalnej przejawia się w fajerwerkach koloru i kombinacji nowych technologii. 10 lat w UE pozwoliło na weryfikację pojęcia wolności i zmierzenie się z różnymi jej obliczami.

W wystawie udział biorą wybitni artyści oraz młode pokolenie, 45 artystów prezentuje ponad 90 prac z okresu 1980 – 2012.

więcej informacji na stronie:  http://www.triennial.cracow.pl/MCSG/wystawy/919-Oblicza_Wolno%C5%9Bci_%7C_Grafika_polska_XX_i_XXI_wieku.html"

 telefon: (12) 422-19-03

email: smtg@triennial.cracow.pl

Organizator:

Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki - Kraków