Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Prezydent apeluje o intensyfikację działań antysmogowych wokół Krakowa

Wtorek, 14 grudnia, ze znacznie przekroczonymi normami pyłów zawieszonych na terenie miasta pokazał, że potrzebne jest zdecydowane – takie jak w Krakowie – zaangażowanie gmin ościennych w walce ze smogiem, skupionych w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska.

Paweł Krawczyk / krakow.pl

Przy tej okazji warto zaznaczyć, że prezydent Jacek Majchrowski pod koniec listopada zwrócił się z odpowiednim pismem do Metropolii, gdzie wskazał m.in. że niezbędna jest intensyfikacja działań w obszarze przygotowania odpowiednich procedur dotyczących kontroli uchwały antysmogowej, która ma wejść w życie po 1 stycznia 2023 r.

Jak zaznaczył w liście prezydent: „w ramach zapisów Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego istotne jest również przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł ciepła na odpowiednim poziomie, ale przede wszystkim – musi być realizowana wymiana kotłów bezklasowych”.

Obecnie gminy mają ku temu odpowiednie możliwości, po pierwsze poprzez działania pracowników w ramach projektów LIFE czy EKO TEAM i zatrudnienie ekodoradców, ale również dzięki otwarciu punktów w celu obsługi rządowego programu „Czyste Powietrze”.

„Tylko konkretne działania polegające na wymianie źródeł ciepła oraz egzekwowanie przepisów przyczyni się do poprawy jakości powietrza” – podkreślił w liście prezydent Jacek Majchrowski.

List można przeczytać tutaj.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-12-14
Data aktualizacji: 2021-12-26
Powrót

Zobacz także