rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

#EKOrEWOLUCJA: czas na zieloną wiosnę

Nastała astronomiczna wiosna, a co za tym idzie kolejny etap kampanii informacyjno-edukacyjnej miasta #EKOrEWOLUCJA, tym razem pod hasłem „zieleni”. Niestety pandemia w kraju i na świecie zmusiła nas do wstrzymania się z licznymi atrakcjami, które zostały przygotowane dla mieszkańców Krakowa. Jedno jest pewne: gdy tylko sytuacja się uspokoi, a życie wróci do normy, będziemy mogli je zrealizować. Zobaczmy więc, co będzie na nas czekało w związku z wiosenną #EKOrEWOLUCJĄ.

Magiczny Kraków

Po ustaniu trudnego dla nas wszystkich czasu zaprosimy krakowian do zabytkowego budynku Pawilonu Okocimskiego, gdzie w lutym otworzono Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”. W tym wyjątkowym miejscu – Lesie Wolskim, jego najliczniejsi mieszkańcy – borsuk, puszczyk i rzekotka pokażą nam nowe spojrzenie na las jako sieć skomplikowanych zależności. Wykwalifikowani edukatorzy zadbają o to, aby w zupełnie nowy sposób zobaczyć otaczającą nas przyrodę, a jej słowem kluczem jest pojęcie symbiozy. Będzie to również świetna przestrzeń do organizacji warsztatów ekologiczno-przyrodniczych.

Chcemy również pokazać mieszkańcom, że Kraków jest zielony, a zieleń miejska to wszelkie tereny niezabudowane wewnątrz miasta, na których skupiają się zaplanowane, utrzymane lub naturalnie istniejące zespoły roślinności, a tereny te z reguły są ogólnodostępne i spełniają funkcje rekreacyjne, wypoczynkowe, zdrowotne i estetyczne.

Podobnie jak podczas edycji zimowej – czysta energia, gdzie stworzyliśmy ogromny mural, który zdobi budynek Zespołu Przedszkolno-Szkolnego nr 5 na osiedlu Oświecenia, postaramy się również i tym razem zaskoczyć mieszkańców niekonwencjonalną formą ekologicznego przekazu, której znakiem rozpoznawczym będzie wypływające z tuby hasło #EKOrEWOLUCJA.

Zielona tura kampanii ma zwrócić dodatkowo uwagę krakowian, na wiele ciekawych inicjatyw podejmowanych wokół nas. Nie każdy wie, o prężnie działających na terenie Krakowa ogrodach społecznych, które poprzez ogrodnictwo miejskie integrują lokalną społeczność. Zielona #EKOrEWOLUCJA to także wiele funkcjonujących na terenie miasta parków, parków kieszonkowych czy skwerów, z których spora część jest rewitalizowana. Kraków to również „Parki Krakowian”, w których mieszkańcy sadzą swoim dzieciom drzewa, przyczyniając się do stworzenia w tych miejscach kolejnych zielonych terenów.

Miejska #EKOrEWOLUCJA to też licznie wysiewane łąki kwietne, które adaptują miasto do zmian klimatycznych poprzez troskę m.in. o zachowanie bioróżnorodności i zwiększanie ilości zapylaczy jakimi są pszczoły, trzmiele, motyle czy chrząszcze. Pokażemy także gdzie i jak funkcjonują zwierzosfery, czyli specjalne strefy przyrodnicze przyjazne mieszkającym w mieście zwierzętom.

Przygotowaliśmy także popularną w edycji zimowej serię konkursowych pytań skierowanych przy pomocy miejskich kanałów społecznościowych, do zainteresowanych i zaangażowanych ekologicznie krakowian. Będziemy pytać m.in. o rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe czy pomniki przyrody, które mamy w Krakowie.

To oczywiście tylko część przygotowanych atrakcji. Krótko mówiąc: gdy tylko trudna sytuacja, związana z bezpieczeństwem zdrowotnym każdego z nas powróci do normy, to wiosną będzie zielono i bardzo ciekawie.

Przypomnijmy, że kampania #EKOrEWOLUCJA jest podzielona na cztery tematyczne części: zima, wiosna, lato i jesień. W każdej z odsłon pokazywana jest inna sfera działalności ekologicznej miasta. Kampania ma uświadomić wszystkim mieszkańcom jak dużo każdy z nas może zrobić dla środowiska.

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-04-02
Data aktualizacji: 2020-04-02
Powrót

Zobacz także