+plus Zieleń miejska FAQ - SMOG
Komunikat archiwalny

Kompleksowe wsparcie przy wymianie palenisk

W tym roku, w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej, mieszkańcy Krakowa mogą skorzystać również z możliwości mediacji. Wiele osób dotykają różnego rodzaju problemy, konflikty rodzinne czy sąsiedzkie i czasami jedyną drogą w celu wyjaśnienia sprawy pozostaje postępowanie sądowe. Można też wybrać inną metodę – taką jest mediacja, która daje możliwość porozumienia się w sposób szybszy i bardziej komfortowy dla stron.

Kompleksowe wsparcie przy wymianie palenisk
Fot. pixabay.com

– Biorąc pod uwagę fakt, że mamy w Krakowie jeszcze czynne paleniska węglowe, gdzie dominują problemy prawne, w tym własnościowe czy spadkowe, tego typu pomoc prawna jest optymalna i będziemy ją kierować do tych grup społecznych – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

 

Z porad może skorzystać każda osoba, której nie stać na odpłatne porady i złoży stosowne oświadczenie. Zgłaszać się należy telefoniczne: 796 420 474. Rejestracja jest możliwa w godz. 9.30-17.

– Umówiliśmy się ze strażą miejską, że przy okazji różnego rodzaju kontroli, biorąc pod uwagę szczególnie interwencje związane ze spalaniem paliw stałych, funkcjonariusze będą przekazywać stronom materiały informacyjne i ulotki o tym, gdzie mogą się zgłosić, aby uzyskać pomoc prawną i skorzystać z możliwości mediacji w celu rozwiązania potencjalnego problemu – dodaje Ścigalski.

- Mieliśmy takie sytuacje jeszcze w zeszłym roku, kiedy dana osoba nie mogła otrzymać dotacji do wymiany pieca, ponieważ ktoś z rodziny blokował taką możliwość jako współwłaściciel nieruchomości. Będziemy zachęcać, żeby mimo wszystko starać się dogadać z korzyścią dla obu stron – mówi pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

 • poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących prawach i obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym,
 • wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego,
 • przygotowanie projektu pisma w tych sprawach z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym,
 • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w różnych rodzajach postępowań,
 • nieodpłatną mediację.

Zobacz także:

Wyślij

Udostępnij
Udostępnij w:
 • pokaż metkę
  Autor: KAMIL POPIELA
  Osoba publikująca: Tomasz Róg
  Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Miejska Platforma Internetowa Magiczny Kraków