rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kompleksowe wsparcie przy wymianie palenisk

W tym roku, w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej, mieszkańcy Krakowa mogą skorzystać również z możliwości mediacji. Wiele osób dotykają różnego rodzaju problemy, konflikty rodzinne czy sąsiedzkie i czasami jedyną drogą w celu wyjaśnienia sprawy pozostaje postępowanie sądowe. Można też wybrać inną metodę – taką jest mediacja, która daje możliwość porozumienia się w sposób szybszy i bardziej komfortowy dla stron.

pixabay.com

– Biorąc pod uwagę fakt, że mamy w Krakowie jeszcze czynne paleniska węglowe, gdzie dominują problemy prawne, w tym własnościowe czy spadkowe, tego typu pomoc prawna jest optymalna i będziemy ją kierować do tych grup społecznych – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

 

Z porad może skorzystać każda osoba, której nie stać na odpłatne porady i złoży stosowne oświadczenie. Zgłaszać się należy telefoniczne: 796 420 474. Rejestracja jest możliwa w godz. 9.30-17.

– Umówiliśmy się ze strażą miejską, że przy okazji różnego rodzaju kontroli, biorąc pod uwagę szczególnie interwencje związane ze spalaniem paliw stałych, funkcjonariusze będą przekazywać stronom materiały informacyjne i ulotki o tym, gdzie mogą się zgłosić, aby uzyskać pomoc prawną i skorzystać z możliwości mediacji w celu rozwiązania potencjalnego problemu – dodaje Ścigalski.

- Mieliśmy takie sytuacje jeszcze w zeszłym roku, kiedy dana osoba nie mogła otrzymać dotacji do wymiany pieca, ponieważ ktoś z rodziny blokował taką możliwość jako współwłaściciel nieruchomości. Będziemy zachęcać, żeby mimo wszystko starać się dogadać z korzyścią dla obu stron – mówi pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

  • poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących prawach i obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym,
  • wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego,
  • przygotowanie projektu pisma w tych sprawach z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym,
  • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w różnych rodzajach postępowań,
  • nieodpłatną mediację.

Zobacz także:

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-03-01
Data aktualizacji: 2020-03-01
Powrót

Zobacz także