Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Szkodliwe promieniowanie

26.10.2018

Szkodliwe promieniowanie. zdjecie ulotki wsse

W październiku br. na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna (WSSE) w Lublinie została opublikowana ulotka pt. „Szkodliwe promieniowanie”. (link) Wskazówki jak bezpiecznie korzystać z telefonu komórkowego zostały opracowane przez Dział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia WSSE. Wiele krajów publikuje podobne informacje dla użytkowników telefonów komórkowych.

Od kilku lat kompleksową kampanię edukacyjną finansowaną przez Ministerstwo Zdrowia prowadzi Cypryjski Narodowy Komitet Ochrony Środowiska i Zdrowia Dzieci. W wydanej ulotce (link) przedstawiono min. skutki szkodliwego promieniowania. Podano w niej, że oprócz zwiększenia ryzyka zachorowania na raka, zgodnie z tysiącami zrecenzowanych badań, ekspozycja na ten rodzaj promieniowania niejonizującego może powodować u ludzi inne negatywne skutki. Bezpośrednie efekty, widoczne szczególnie u dzieci, w wyniku względnie krótkotrwałej ekspozycji to: zaburzenia snu, deficyt uwagi, problemy z koncentracją, trudności w nauce i "niewytłumaczalnie" złe wyniki nauczania, bóle głowy, rozdrażnienie, dzwonienie w uszach, itp. Długotrwałe efekty narażenia na PEM to: wpływ na płodność;  niszczenie komórek nerwowych, skutkujące zaburzeniami neurologicznymi, depresją, zaburzeniami zachowania, autyzmem, ADHD, itp.; wzrost stężenia hormonów stresu, rozwój wolnych rodników i uszkodzenia DNA (w wyniku stresu oksydacyjnego); upośledzenie działania bariery krew-mózg, która zapobiega przedostawaniu się niektórych substancji toksycznych z krwi do mózgu; zmniejszenie produkcji melatoniny (jest to ważny mechanizm antyrakowy, który ma istotne znaczenie w naprawianiu uszkodzonych komórek, a zwłaszcza DNA);  niszczenie osłonki mielinowej (chroniącej komórki nerwowe) co zaburza skuteczne przekazywanie sygnałów między neuronami – u płodów i dzieci. Ważne, że skutki te mogą występować nawet przy niskich wartościach promieniowania, znacznie poniżej istniejących "akceptowalnych" poziomów, zwłaszcza w przypadku długotrwałego, wielokrotnego i częstego narażenia.

Cypryjski Narodowy Komitet Ochrony Środowiska i Zdrowia Dzieci przygotował również cykl filmów edukacyjnych ze wskazówkami jak ograniczyć ekspozycję na pola elektromagnetyczne:

  • skierowany do rodziców i opiekunów dzieci (link),
  • skierowany do kobiet w ciąży(link),
  • skierowany do młodzieży (link).

Miasto Kraków również wydało trzecią już edycję ulotki dla mieszkańców „Pola elektromagnetyczne”. (link) W celu ograniczenia osobistej ekspozycji na sztuczne pola elektromagnetyczne należy:

  • ograniczać rozmowy przez telefon komórkowy, smartfon, smartwatch do niezbędnego minimum;
  • wyłączać zawsze, gdy się z nich nie korzysta, funkcje: Bluetooth, Wi-Fi, Synchronizację danych, Dane komórkowe;
  • włączać na noc tryb samolotowy (urządzenie nadal będzie działało jak budzik);
  • wyłączać w routerze, zwłaszcza na noc, Wi-Fi (niektóre routery można zaprogramować, aby automatycznie wyłączały/włączały się o określonej godzinie);
  • priorytetowo wybierać Internet przewodowy, a z mobilnego korzystać okazjonalnie (łącze przewodowe, a zwłaszcza światłowodowe jest bezpieczniejsze, stabilniejsze i szybsze, niż bezprzewodowe);
  • unikać rozmów przy niskim poziomie sygnału PEM oraz prowadzenia rozmów w pomieszczeniach zamkniętych, które tłumią sygnał PEM (windzie, samochodzie oraz środkach komunikacji publicznej),
  • wybierać telefon bezprzewodowy DECT i nianię elektroniczną z funkcją ECO (ograniczającą poziom emisji PEM);
  • korzystać z przewodowego zestawu słuchawkowego, w celu oddalenia od głowy i ciała źródła emisji PEM;
  • użytkować urządzenie bezprzewodowe z dala od kobiety w ciąży oraz w przypadku dzieci i młodzieży – od ich głowy i podbrzusza;
  • ograniczać do niezbędnego minimum użytkowania urządzeń bezprzewodowych przez dzieci do lat 14;
  • czytać instrukcję urządzeń bezprzewodowych i zachowywać podczas użytkowania zalecane przez producentów odległości od ciała i głowy.

Warto korzystać z dobrodziejstw najnowszych technologii bezprzewodowych z umiarem pamiętając o możliwych negatywnych skutkach zdrowotnych wpływu sztucznych pól elektromagnetycznych.

pokaż metkę
Osoba publikująca: MAREK STAPUREWICZ
Podmiot publikujący: Wydział Kształtowania Środowiska
Data publikacji: 2018-11-07
Data aktualizacji: 2018-11-23
Powrót