STARSZE WPISY

Kraków to najlepsze europejskie miasto dla turystów w 2014 r. – taką doskonałą dla nas wiadomość przyniosły pierwsze dni nowego roku. Ranking cieszy tym bardziej, że jest wynikiem analizy opinii turystów korzystających z portalu turystycznego Zoover. I co ciekawe, wyprzedziliśmy Sewillę i Wenecję, które znalazły się na kolejnych miejscach.

Choć o potrzebie ścisłej współpracy mówiliśmy wiele, nigdy nie była ona ani uporządkowana ani sformalizowana. Teraz to się zmieni. Niebawem powstanie Stowarzyszenie Metropolia Krakowska. Oprócz Krakowa w jego skład wejdzie 13 ościennych gmin. Razem będzie nam łatwiej pozyskiwać unijne pieniądze na inwestycje, na które od lat czekamy wszyscy – i krakowianie, i nasi sąsiedzi.

Dzisiejszy felieton rozpocznę reklamą – wszystkich, którzy mają ochotę wspólnie z osobą towarzyszącą wziąć udział w uroczystym otwarciu Kraków Areny oraz Centrum Kongresowego, a jednocześnie chcą wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy zapraszam do wzięcia udziału w licytacji „Krakowskiego pakietu VIP" wystawionego przeze mnie na Allegro, wśród aukcji na rzecz WOŚP.

Ostatnie dni prac nad budżetem miasta na 2014 rok ponownie ożywiły dyskusję nad budżetem obywatelskim. Opinie na ten temat, jak czytam w mediach, są jednoznacznie entuzjastyczne. Ponieważ mój entuzjazm nie jest wyrażany aż tak żywiołowo, jak to robią niektórzy radni i dziennikarze, wysnuli oni wniosek, że jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania. To nieprawda – pomysł budżetu obywatelskiego uważam za dobry, ale nie przeszkadza mi to w stawianiu pytań.