STARSZE WPISY

Aktywni i pełni sił, z pomysłami, dysponujący czasem i chęcią, bo zrobić coś dobrego dla swoich rówieśników, sąsiadów - zastanawiają się Państwo o kim piszę? O wielu krakowskich... seniorach, z którymi mam przyjemność w różnych okolicznościach się spotykać. Szkoda zmarnować tak wielkie zaangażowanie i doświadczenie, dlatego z końcem września zainauguruje działalność 25-osobowała Rada Krakowskich Seniorów. Już teraz czekamy na kandydatów.

Już dawno nie pisałem na tematy finansowe. Mało o miejskich pieniądzach było także w czerwcu, gdy radni podejmowali uchwałę o udzieleniu mi absolutorium z wykonania budżetu w 2013 roku. Pozostaje się tylko cieszyć, bo to oznacza, że sytuacja jest stabilna i nie ma nic wspólnego z problemami, które miały samorządy jeszcze trzy lata temu. Niemniej postanowiłem wykorzystać przygotowane dla radnych podsumowanie i podzielić się z Państwem kilkoma uwagami na ten temat.

Po powrocie z urlopu zastałem w gazetach (a dokładniej w jednej gazecie ukazującej się pod dwoma tytułami) wywiad z panem posłem Józefem Lassotą, poświęcony w dużej mierze mojej działalności jako prezydenta. Przyzwyczajony jestem do tego, że pan poseł nie odpuści żadnej okazji, by być wobec mnie złośliwym. Dlatego też konsekwentnie takie zaczepki do tej pory ignorowałem, trzymając się zasady, że nie oceniam moich poprzedników. Nad kilkoma wątkami tego wywiadu nie sposób jednak przejść do porządku dziennego, więc zdecydowałem się na poniższy komentarz.

Decyzja została podjęta – będę ponownie ubiegał się o stanowisko Prezydenta Miasta Krakowa.

Czy 28 projektów złożonych w ramach budżetu obywatelskiego to dużo, czy mało? Gdy patrzymy na miasta, które już po raz kolejny będą w ten sposób dzielić pieniądze, to liczba krakowskich projektów nie wygląda imponująco. Z drugiej strony – jak na pierwszy raz to uważam, że wcale źle nie jest i z roku na rok pomysłów na wykorzystanie pieniędzy z budżetu obywatelskiego będzie przybywać

Gdy w marcu zaproponowałem referendum w sprawie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie w 2022, choć sam gorąco popierałem ten projekt, liczyłem się z tym, że krakowianie mogą mieć inne zdanie w tej sprawie. Gdyby dziś mnie ktoś zapytał, czy zrobił bym to samo, to mogę z całą stanowczością powiedzieć, że tak. Nie żałuję tej decyzji. Cieszę się, że krakowianie poważnie potraktowali mój apel, by wziąć udział w referendum i wypowiedzieć się na ten temat. Igrzysk nie będzie, ale będziemy nadal rozwijać nasze miasto. Może wolniej i spokojniej, ale Kraków będzie się zmieniał na lepsze

Szanowni mieszkańcy miasta Krakowa,

W tym roku, 1 maja, w Polsce obchodzić będziemy jubileusz 10-lecia przystąpienia do Unii Europejskiej. Mijająca dekada członkostwa naszego kraju w związku państw europejskich otworzyła szansę na rozwój, którą wykorzystało nasze miasto. W Krakowie byliśmy świadkami przemian, które nigdy wcześniej nie zachodziły w tak szybkim tempie. Bez środków unijnych z pewnością nie udałoby się zrealizować wielu projektów, które powstały w tym czasie.

Czy Kraków jest w stanie zorganizować Zimowe Igrzyska Olimpijskie i czy przypadkiem koszty nie przerosną wielokrotnie korzyści? – to najczęściej zadawane w ostatnim czasie w naszym mieście pytanie.

Pan Marek Sowa
Marszałek Województwa Małopolskiego

Członkowie Platformy Obywatelskiej w Krakowie

Po ponad dwóch latach zakończył swoją pracę Okrągły Stół Mieszkaniowy, ale wiele wskazuje na to, że powstanie Komisja Dialogu Obywatelskiego, która będzie nadal zajmować się sprawami mieszkaniowymi. Jednocześnie 7 marca w magistracie zebrali się przedstawiciele organizacji pozarządowych, by rozmawiać o zacieśnieniu współpracy z miastem. Przed nami też pierwsze widoczne działania przy wprowadzaniu budżetu obywatelskiego. Wszystkie wymienione przeze mnie fakty łączy jedno – mieszkańcy Krakowa stają się coraz bardziej aktywni w zmienianiu miasta