Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Opinie, stanowiska, polemiki

Miejsc dla uczniów nie zabraknie – polemika z artykułem „Gazety Wyborczej”

2021-05-11

Odnosząc się do artykułu „Nie będzie nowej szkoły” autorstwa Angeliki Pitoń i Olgi Szpunar, który ukazał się 10 maja 2021 r. na łamach krakowskiego wydania „Gazety Wyborczej”, należy podkreślić, że Urząd Miasta Krakowa na bieżąco analizuje sytuację dzieci uczęszczających do samorządowych oraz niesamorządowych szkół i przedszkoli w całym mieście. Analizy zaspokojenia potrzeb edukacyjnych, prowadzone także w odniesieniu do konkretnego rejonu miasta, są prowadzone w perspektywie krótko-, jak i długofalowej, przy uwzględnieniu aktualnych danych demograficznych.

Działanie Punktów Sprzedaży Biletów w czasie pandemii – stanowisko MPK

2021-04-22

Odnosząc się do opinii w sprawie decyzji o ograniczeniu działania Punktów Sprzedaży Biletów w ostatnich kilku tygodniach, chcemy jeszcze raz podkreślić, że była ona podyktowana wyłącznie troską o bezpieczeństwo pasażerów i naszych pracowników.

Komentarz prezydenta Krakowa do artykułu Patryka Salomona

2021-04-02

Wielki Piątek to nie jest najlepszy dzień na prowadzenie sporów, ale nie mogę pozostawić bez komentarza artykułu red. Patryka Salamona, który dziś rano ukazał się na portalu Lovekrakow.pl, zatytułowanego „Zakonnicy: Prezydent złamał umowę. Miastu nie zależy na parku”.

Komentarz MPO do tekstu Patryka Salamona

2021-03-24

Wśród tekstów, które zostały opublikowane 23 marca 2021 r. warto zwrócić uwagę na ten, który ukazał się wieczorem. Chodzi o materiał na portalu lovekrakow.pl autorstwa Patryka Salamona, „Dziwna decyzja. Kraków ma stać się miastem brudu”. Autor już w pierwszych zdaniach prezentuje tezę, jakoby „władze Krakowa zdecydowały, że Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ma ograniczyć zamiatanie i zmywanie ulic. To oznacza, że na jezdniach i chodnikach będą zalegać śmieci”.  

Pożar w archiwum UMK – stanowisko w sprawie materiału w onet.pl

2021-03-10

Czytając materiał prasowy w portalu onet.pl pt. „Duże straty po pożarze archiwum w Krakowie. Dwa lata temu urzędnicy zignorowali ostrzeżenie”, trudno nie odnieść wrażenia, że autor – redaktor Dawid Serafin – nie poradził sobie z trudną materią, jaką mu przyszło opisywać. W jednostronnym, pisanym pod tezę artykule, roi się od nieścisłości i uproszczeń, które wymagają rzeczowego wyjaśnienia i które po kolei wyjaśnimy. Szkoda, że redaktor Serafin nie poczekał na odpowiedzi na wysłane przed dwoma dniami 14 pytań – być może udałoby się uniknąć nieporozumień. W tym przypadku pośpiech okazał się złym doradcą.

W interesie najmłodszych, a nie urzędników

2021-03-05

W Krakowie kilkaset dzieci przebywa w rodzinnej pieczy zastępczej. Tymczasowi opiekunowie mają obowiązek dbać o to, by najmłodsi nie tracili więzi ze swoją biologiczną rodziną. Samorząd powinien w tym pomagać – organizując dla dzieci i ich biologicznych rodziców odpowiednie miejsce na spotkania. Taką przestrzeń miasto planuje stworzyć na osiedlu Szkolnym 27. Dlaczego warto przybliżyć tę sprawę?

Najsłynniejsze mieszkania od miasta

2021-02-17

Radny Łukasz Gibała w jednym ze swoich wpisów na Facebooku zarzuca prezydentowi Krakowa, że przez 20 lat nie rozwiązał problemu zbyt małej liczby mieszkań komunalnych i długich kolejek oczekujących na nie „zwykłych ludzi”. Pomijając fakt, że sztuka ta nie udała się żadnemu z polskich miast warto podkreślić, że surowa i krzywdząca ocena polityki mieszkaniowej Krakowa pojawia się w kontekście szeroko opisywanej przez media sprawy mieszkania dla Państwa Nowaków. To sytuacja szczególna. I nie chodzi tu o to, kim są najemcy, ale o to na jakiej podstawie takie mieszkanie gmina musiała im zapewnić.

Niedouczony Łukasz Gibała

2021-02-12

Pan Łukasz Gibała kolejny raz nie zawiódł w atakach na miasto Kraków i prezydenta Jacka Majchrowskiego. Tym razem postanowił na swoim profilu na portalu społecznościowym wypowiedzieć się na temat powierzchni terenów zielonych w Krakowie.

W sprawie aportu Wesołej

2021-02-04

Na ostatniej sesji radni przegłosowali uchwałę dotyczącą aportu Wesołej – terenów zakupionych przez miasto od Szpitala Uniwersyteckiego – dla miejskiej spółki, czyli Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, której już wcześniej powierzono strategiczne zadanie, jakim jest zagospodarowanie tej unikatowej przestrzeni. Echa tej decyzji nie milkną, czego dowodem jest m.in. facebookowy wpis radnego Łukasza Gibały. Alarmuje on, że „terenem zarządza teraz spółka, która będzie mogła z nim zrobić, co tylko będzie chciała”. Choć temat wkładu niepieniężnego do spółki był już wielokrotnie omawiany, przez co argumenty wyjaśniające takie działanie miasta są powszechnie znane, to wciąż nie brakuje opinii, że oto miasto właśnie traci kontrolę nad swoim majątkiem i z Wesołą wkrótce będzie niewesoło. Tymczasem nie ma powodów do obaw. Poniżej wyjaśnienie dlaczego.

Stanowisko w sprawie audycji red. Ewy Szkurłat w Radiu Kraków

2021-02-04

Pani Redaktor Ewa Szkurłat w audycji „Dusi nas smog. Dlaczego programy ochrony powietrza nie działają” z 1 lutego 2021 roku stawia pytanie, a właściwie tezę: Dlaczego nie odczuwamy poprawy jakości powietrza? Gdzie popełniono błąd – rozmowa dotyczy Krakowa i Małopolski.

Znajdź