Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Tydzień Indonezji

17 sierpnia 2020 r. Indonezyjczycy świętowali 75. rocznicę niepodległości swojej ojczyzny - największego kraju wyspiarskiego na świecie i turystycznego raju szczycącego się bogatym dziedzictwem kulturowym oraz niezwykle prężną gospodarką. W bieżącym roku przypada także 65-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Indonezji. W związku z obiema rocznicami w dniach 23-28 sierpnia Ambasada Republiki Indonezji w Polsce przy współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP zorganizowała „Tydzień Indonezji”.

Fot. Ambasada Indonezji w Polsce

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, objął wydarzenie honorowym patronatem, a jego wystąpienie adresowane do organizatorów przedsięwzięcia zostało wyemitowane podczas warszawskiej inauguracji (transmitowanej również w Indonezji). 

Przedsmakiem „Tygodnia Indonezji” był przeprowadzony w lipcu (ogłoszenie zwycięzcy nastąpi 24 sierpnia) konkurs kulinarny na polsko-indonezyjskie danie kuchni Fusion. Na organizowany przez Ambasadę Indonezji (w mediach społecznościowych) konkurs nadesłano wiele ciekawych przepisów z całej Polski, w tym także z Krakowa. Atrakcyjne propozycje oparte były na elementach charakterystycznych dla sztandarowych pozycji kulinarnych z obu krajów.

Jednym z kluczowych punktów programu prezentacji Indonezji w naszym kraju jest wystawa fotograficzna pt. “Indonezja: Portret Różnorodności i Religijnej Harmonii”, którą można obejrzeć w Kopalni Soli “Wieliczka” między 19 sierpnia a 6 września oraz w przestrzeni wirtualnej tutaj. Autorom prac czyli studentom, dziennikarzom i zagranicznym fotografom udało się uchwycić niezwykłe momenty różnorodności i religijnej harmonii w rozmaitych regionach Indonezji. Na wystawie znalazły się także, udostępnione przez Polską Agencję Prasową, unikalne archiwalne fotografie dokumentujące wizytę Prezydenta Republiki Indonezji w naszym kraju w 1959 roku oraz zdjęcia reporterskie relacjonujące ubiegłoroczną wizytę Minister Spraw Zagranicznych Republiki Indonezji.

Z uwagi na obowiązujące obostrzenia związane z pandemią część programu zrealizowana została w formacie on-line na profilach Ambasady Indonezji w mediach społecznościowych (Facebook ; Twitter ; Instagram ; YouTube).   

W ramach wydarzenia media publiczne (Telewizja Polska m.in. TVP3 Kraków oraz Polskie Radio) emitowały atrakcyjne programy i audycje poświęcone Indonezji. 

tancerka indonezyjska

Ważnym elementem programu była konferencja biznesowa „Możliwości dwustronnej współpracy gospodarczej po pandemii COVID-19”, która odbyła się 25 sierpnia za pośrednictwem platformy Zoom. W konferencji udział wzięli m.in.: Wiceminister Spraw Zagranicznych Indonezji, Szef Indonezyjskiego Centrum Promocji Inwestycji w Londynie, Dyrektor Departamentu Azji Pacyfiku polskiego MSZ i Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja.

Webinarium Biznesowe - Tydzień Indonezji

     

Ambasada Republiki Indonezji zachęca do odwiedzenia wspaniałej wystawy pt. „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza” prezentowanej w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury i odszukania ilustracji indonezyjskich zwierząt. Można wytropić m in. rysunki roślin: banana zwyczajnego, kakaowca właściwego i ponętlinu, ptaków: astrapii czarnej, żałobnicy palmowej i kakadu palmowej oraz ryb: gurami olbrzymiego i argusa zielonego, a także ciekawego ssaka langura kasztanowego i występującego jedynie w Indonezji urodziwego motyla papilio deiphobus.

W ramach  „Tygodnia Indonezji” między 23 a 29 sierpnia Ambasada Indonezji oraz Cafe NOWA Księgarnia zaprosiły do Nowej Huty na os. Zgody 7, gdzie można było otrzymać filiżankę pysznej indonezyjskiej kawy (pod warunkiem umieszczenia w mediach społecznościowych odpowiednio oznaczonego selfie wykonanego przy plakacie promocyjnym Ambasady wyeksponowanym w kawiarni). Delektując się „czarnym złotem”, w wakacyjnej atmosferze, można było zwiedzić jednocześnie kawałek Indonezji bo akcji promocyjnej towarzyszyła wystawa fotograficzna prezentująca najpiękniejsze zakątki tego fascynującego kraju.

Jawa - rybak

 

Przypomnijmy, że w Krakowie latem ubiegłego roku na Rynku Głównym organizowany był dwudniowy Indonezyjski Festiwal Kawy i Kultury podczas którego krakowianie i turyści mogli posłuchać tradycyjnej muzyki gamelanowej, podziwiać kunszt artystów wykonujących  tradycyjne balijskie i jawajskie tańce oraz skosztować wspaniałej kawy. W Centrum Manggha odbył się pokaz mody „Batik i więcej: Podróż przez indonezyjską modę”, a jesienią  został otwarty w Krakowie pierwszy w Polsce Konsulat Republiki Indonezji.

 

Jawa - przyroda

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-08-13
Data aktualizacji: 2020-08-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź