Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zobacz także

Prezydent Krakowa i Burmistrz Wiednia złożyli sobie życzenia na 20-lecie współpracy

2020-10-24

W tym roku mija 20 lat od podpisania pierwszego oświadczenia o współpracy między Krakowem i Wiedniem. Sformalizowana współpraca naszych miast rozpoczęła się dokładnie 18 października 2000 r., choć wzajemne kontakty sięgają niemal średniowiecza, kiedy istniała wzajemna wymiana studentów i wykładowców między uniwersytetami wiedeńskim i krakowskimi. Deklaracja podpisana w 2000 roku nadała tym naturalnym, od dawna istniejącym historycznym  powiązaniom nowy wymiar i umocniła liczne kontakty rozwijające się z początkiem lat 90-tych.

Polak Węgier, jedna krew

2020-10-23

23 października ­ ruszyła akcja honorowego krwiodawstwa upamiętniająca Powstanie Węgierskie z 1956 r. Na krwiodawców – oprócz satysfakcji z zaangażowania w tę ważną inicjatywę - czekają słodkie podarunki i możliwość wygrania kolacji dla dwojga.

Kraków Miastem Literatury UNESCO – już od 7 lat

2020-10-22

21 października 2013 roku, w czasie Festiwalu Conrada, UNESCO ogłosiło Kraków Miastem Kreatywnym w dziedzinie literatury. Tytuł poprzedziły wieloletnie starania, dzięki czemu później Miasto Kraków mogło zrealizować jeszcze więcej działań na rzecz promocji czytelnictwa, wsparcia dla twórców i rynku książki. Miejski program realizuje Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy ze środowiskiem literackim.

Klimat na kulturę klimatyczną – zaproszenie do udziału w webinariach

2020-10-22

Kultura i klimat / Culture x Climate - to wirtualne forum mające na celu wymianę wiedzy pomiędzy aktywistami, praktykami, zarządcami, badaczami i ekspertami w zakresie kultury i klimatu. Ta wymiana ma na celu tworzenie nowych inicjatyw i znalezienie odpowiedzi  na pytanie, w jaki sposób sztuka, kultura i dziedzictwo kulturowe mogą przyczynić się do podjęcia różnorodnych działań na rzecz klimatu w naszych społecznościach, organizacjach, miastach i regionach. Forum zainicjowano 12 października i potrwa do 27 listopada 2020 roku.

25 drzew na 25-lecie współpracy partnerskiej Krakowa i Lwowa

2020-10-22

W czwartek, 22 października 2020 r. - w przeddzień 25. rocznicy podpisania przez Kraków i Lwów oficjalnej Umowy o współpracy partnerskiej - Prezydent Jacek Majchrowski i Generalny Konsul Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowskyj zasadzili w Parku Dębnickim ostatnie z 25 drzew upamiętniających ten jubileusz. 25 charakterystycznych klonów zasadzi także Lwów. Będą to żywe i służące kolejnym pokoleniom mieszkańców obu miast pomniki "wiecznie zielonej" współpracy Krakowa i Lwowa. 

Lady Dada. Twórczość Elsy von Freytag-Loringhoven w Domu Norymberskim

2020-10-21

Dom Norymberski realizuje projekt zatytułowany Lady Dada. Elsa von Freytag-Loringhoven. Wystawę poświęconą tej niezwykłej artystce można obejrzeć do 8 listopada w Galerii Domu Norymberskiego w Krakowie przy ul. Skałecznej 2.

Mamy w Krakowie Skwer Zbigniewa Brzezińskiego

2020-10-15

Podczas pierwszej powakacyjnej sesji Rady Miasta Krakowa radni przyjęli uchwałę nadającą imię Zbigniewa Brzezińskiego skwerowi położonemu przy ulicy Piłsudskiego, naprzeciw budynku „Sokoła”, pomiędzy aleją Adama Mickiewicza, a ulicą Retoryka. O takie upamiętnienie Honorowego Obywatela Miasta Krakowa, doradcy kilku amerykańskich prezydentów, wnioskował Senator RP Bogdan Klich, który wraz z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim i Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Krakowa Sławomirem Pietrzykiem 15 października dokonał uroczystego odsłonięcia tablicy z nazwą skweru.

Muzeum AK na francuskim festiwalu komiksu!

2020-10-14

W dniach 10-11 października 2020 r. podczas Festiwalu Komiksu Historycznego „Traits de Memoire” w Compiègne we Francji krakowskie Muzeum Armii Krajowej prezentowało oryginał tzw. Raportu W – dziennika pisanego przez rotmistrza Witolda Pileckiego po pobycie w obozie Auschwitz. Raport W stał się inspiracją dla wyjątkowego komiksu o polskim bohaterze.

Deklaracja współpracy KEGW z Leuven

2020-10-13

Liderem w obszarze partycypacji i zaangażowania mieszkańców w lokalne zmiany jest nasze miasto bliźniacze Leuven, które właśnie zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Innowacji 2020. A co zrobi Kraków? Spróbuje odwzorować kilka sprawdzonych praktyk i przenieść je z Leuven na rodzimy grunt.

40-ta rocznica Nobla dla Miłosza

2020-10-09

Dokładnie 40 lat temu - 9 października 1980 r. - ogłoszono, że laureatem literackiej nagrody Nobla został Czesław Miłosz, polski poeta żyjący na emigracji w USA, który późniejsze lata swojego życia związał z Krakowem. Wówczas decyzja Komitetu Noblowskiego, która zbiegła się w czasie z protestami „Solidarności” w Polsce, wywołała kontrowersje jako wybór „nieneutralny polityczny”. Dopiero później Sztokholm ujawnił, że nazwisko Miłosza było brane pod uwagę od co najmniej czterech lat i że został on nagrodzony nie za „bycie Polakiem” lecz za „bycie Poetą”. I to właśnie Poetą z dużej litery.

Znajdź