Zobacz także...

Burmistrz Peczu odwiedza Kraków i otwiera wystawę peczańskiej ceramiki

Od 19 kwietnia br. w Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25) zwiedzać można ekspozycję „Zsolnay. Węgierska secesja.” Na otwarciu wystawy poświęconej fenomenowi ceramiki produkowanej przez dziesięciolecia w peczańskiej manufakturze rodziny Zsolnay nie mogło zabraknąć Burmistrza tego węgierskiego miasta.

Z Lizbony do Krakowa. Wizyta przedstawiciela portugalskiej rodziny królewskiej

W dniach 17-21 kwietnia Dom Filipe Folque de Mendóça, honorowy prezes Stowarzyszenia na rzecz Tradycji
i Kultury Europejskiej (Asociación Pro Tradición y Cultura Europea), po raz pierwszy odwiedził Polskę. Podczas spotkania z prezydentem Jackiem Majchrowskim podkreślił znaczenie edukacji historycznej i wartości chrześcijańskich dla młodych pokoleń.

Szkocka krata dla Krakowa

Już w środę 19 kwietnia na portalu Scotweb w Edynburgu rozpoczął się konkurs na projekt szkockiej kraty dla Krakowa. Na początku czerwca do Urzędu Miasta Krakowa przysłane zostaną projekty tartanów zaprojektowane specjalnie dla naszego miasta, zaakceptowane pod względem formalnym przez urząd certyfikujący w Edynburgu. Z kolei od 12 do 24 czerwca mieszkańcy Krakowa będą mogli głosować na krakowską kratę – spośród kilku projektów krakowianie wybiorą jeden, który według nich najbardziej oddaje charakter naszego miasta. Głosować będzie można na portalu miejskim Magiczny Kraków.

Równolegle (KRK/NUE). Wystawa w Bunkrze Sztuki

Wystawa „Równolegle (KRK/NUE)” prezentuje pochodzące z okresu 1945–2016 dzieła fotografów związanych z Krakowem i Norymbergą – dwoma miastami, z których ostatnie zostało całkowicie zniszczone podczas drugiej wojny światowej, a pierwsze wyszło z niej niemal bez uszczerbku. Przedstawione w ramach ekspozycji dzieła stworzą opowieść o bliskich sobie wzajemnie miastach, połączonych nie tylko osobą Wita Stwosza, ale i siecią współczesnych powiązań kulturalnych.

Zsolnay. Węgierska secesja w MCK

W środę 19 kwietnia o godzinie 18:00 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie otwarta została wystawa prezentująca secesyjną ceramikę z węgierskiej manufaktury Zsolnay. Wystawę otworzył Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Prezydent Miasta Peczu Zsolt Páva, którzy objęli wydarzenie honorowym patronatem.

 

Paul Celan. Odłamki snu. Wystawa w Domu Norymberskim

ODŁAMKI SNU, kliny
donikąd wbite:
pozostajemy jednacy,
ta krągła, dookolnie
sterowana gwiazda
przyznaje nam rację.
Paul Celan,Utwory wybrane, tł. Ryszard Krynicki, Wydawnictwo Literackie, Kraków, 1998 

Ambasador Kuby gościem Prezydenta Jacka Majchrowskiego

12 kwietnia 2017 roku Jorge Marti Martinez wraz z małżonką złożył kurtuazyjną wizytę Prezydentowi Krakowa. Kraków jest pierwszym miastem, które odwiedził w Polsce odkąd w styczniu 2017 r. objął stanowisko Ambasadora Republiki Kuby w Warszawie. Chciał w pierwszej kolejności poznać miasto, o którego zabytkach, rozwoju i atmosferze słyszał wiele dobrego. Przewodnikiem Ambasadora po Krakowie jest były Ambasador Zakonu Maltańskiego na Kubie i w Waszyngtonie Przemysław Hauser, który był promotorem Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. Goście odwiedzili Wadowice, muzea Jana Pawła II i wszystkie najważniejsze miejsca związane ze świętym Polakiem.

Klasyka w czerni i bieli. Fotografie Krakowa na wystawie w Turyngii

Od 23 marca do 11 czerwca 2017 r. w Muzeum Regionalnym Bad Lobenstein w niemieckiej Turyngii prezentowana jest wystawa Klassik in Schwarz-Weiß (Klasyka w czerni i bieli) autorstwa Jana Hartmanna. 

 

Sukces krakowskich uczennic w konkursie poligraficznym w Ołomuńcu

Reprezentujące Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza uczennice Natalia i Karolina Botko zwyciężyły w Międzynarodowym Konkursie Graficznym, organizowanym przez Średnią Szkołę Poligraficzną w Ołomuńcu.

Poznaj „Słownik kolumbianizmów”! Wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej

Dla wszystkich pasjonatów języka hiszpańskiego Ambasada Kolumbii w Polsce, we współpracy z Instytutem Cervantesa w Krakowie oraz Biblioteką Jagiellońską, przygotowała wystawę prezentującą 24 strony Słownika kolumbianizmów. Oficjalna inauguracja wystawy, którą można będzie zwiedzać do 20 maja, odbędzie się w piątek, 21 kwietnia, o godz. 12.00 w holu głównym Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3).

Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie