Aktualności

Zmiana na stanowisku Sekretarza Generalnego OWHC

30 czerwca  2020 r. Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa, który od 5 czerwca 2019 r. pełni funkcję Prezydenta Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa, przesłał do członków Organizacji informację o zmianie na stanowisku Sekretarza Generalnego OWHC.

Kraków wybrany do Rady ICORN

4 czerwca, na walnym zgromadzeniu członków Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia – ICORN skupiającej reprezentantów przeszło 70 miast świata, przedstawiciel Krakowa został wybrany do Rady Zarządzającej ICORN. Nasze miasto będzie reprezentował Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury. Ten wybór to wielkie wyróżnienie, a zarazem potwierdzenie międzynarodowego uznania dla działań Krakowa na rzecz prześladowanych twórców słowa.

„Antywirusowe inicjatywy” miast członkowskich OWHC

Miasta na całym świecie podejmują różnorodne inicjatywy, które mają na celu łagodzenie skutków kryzysu, a także ożywienie gospodarcze, gdy ograniczenia zapobiegające rozprzestrzenianiu się epidemii zostaną już zniesione. Organizacja Miasta Światowego Dziedzictwa, która skupia miasta historyczne stworzyła platformę wymiany informacji na temat różnych inicjatyw swoich członków. Ich liczba sukcesywnie rośnie.

Projekt CELA dla utalentowanych pisarzy i tłumaczy

Pięć dni, 139 uczestników oraz 64 spotkania, warsztaty i prezentacje – tak w liczbach przedstawia się wydarzenie inaugurujące projekt CELA, które w ubiegłym tygodniu odbyło się w Brukseli. Polskę w tym projekcie reprezentuje Kraków – Miasto Literatury UNESCO.

Rada Dyrektorów OWHC na spotkaniu w Krakowie

49. Posiedzenie Rady Dyrektorów Organizacji Miasta Światowego Dziedzictwa (OWHC) odbyło się w Krakowie w dniach 11-13 grudnia 2019 r. Od czerwca br. Prezydent Krakowa jest także prezydentem OWHC. 

Kraków wśród założycieli Sieci Dziedzictwa Klimatycznego. Czas na zmianę!

W dniach 24-25 października 2019 r. w Edynburgu odbyła się inauguracja międzynarodowej Sieci Dziedzictwa Klimatycznego. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał deklarację przystąpienia Krakowa do sieci w imieniu miasta oraz w imieniu Organizacji Miast dziedzictwa Światowego, jako jej prezydent od czerwca tego roku. Tym, co łączy podmioty, które dołączyły do sieci, jest wspólne zobowiązanie do wzmocnienia wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Światowe dziedzictwo i tradycja - krakowscy uczniowie w Budapeszcie

W dniach 27-31 sierpnia 2019 r. w Budapeszcie (Węgry) odbył się międzynarodowy program dla szkół podstawowych nt. światowego dziedzictwa kultury.  Był on kontynuacją programu edukacyjnego OWHC, zainicjowanego w ubiegłym roku w Bańskiej Szczawnicy. Organizatorem programu była dr Katalin Kiss, architekt, ekspert ds. projektów edukacyjnych dla dzieci, a finansował go Sekretariat Regionalny Miast Europy Środkowo-Wschodniej Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC) przy wsparciu Miasta Budapeszt.

OWHC bardzo polskie!

Po wielkim sukcesie Krakowa, który był gospodarzem bardzo wysoko ocenianego XV Światowego Kongresu Organizacji Miast Dziedzictwa Światowego, nasze miasto uzyskało miejsce w Radzie Dyrektorów OWHC, a prezydent Krakowa został prezydentem OWHC, teraz Warszawa została wyróżniona przez tę organizację. Zostanie nową siedzibą Sekretariatu Regionalnego Europy Środkowej i Wschodniej OWHC. 

Prezydent Krakowa Prezydentem OWHC

Kraków uzyskał miejsce w Radzie Dyrektorów OWHC, zdobywając zaufanie blisko 100 miast świata oraz otrzymał prezydenturę OWHC. – Dziękuję, że zaufaliście nam w Korei, wybierając na gospodarza 15. Kongresu OWHC i zaufaliście nam ponownie, nie tylko powierzając nam zaszczytną funkcję w Radzie Dyrektorów, ale też przyznając funkcję Prezydenta OWHC. To podwójne wyróżnienie przyjmujemy z wielką radością i dumą – podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

 Kraków w Radzie Dyrektorów OWHC

Kraków uzyskał miejsce w Radzie Dyrektorów OWHC, zdobywając zaufanie blisko 100 miast świata. O zaszczytne miejsce w Radzie Dyrektorów prestiżowej Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa OWHC ubiegało się w sumie 16 miast ze wszystkich kontynentów.

Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie