Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dzień tequili

Meksyk to kraj o bogatych tradycjach kulinarnych. Tacos, burritos i pełne smaku salsy szturmem podbiły świat. Nie mniejszą popularnością cieszy się meksykański trunek: tequila, która dzisiaj ma swój dzień.

Fot. Wikipedia - domena publiczna

Tequila powstała w meksykańskim stanie Jalisco, a konkretnie w miasteczku o nazwie … Tequila. Obecnie oryginalny trunek można produkować wyłącznie w tym regionie. W 2006 r. wpisany został on – wraz z wciąż działającymi destylarniami i tawernami - na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wpis obejmuje również uprawy agawy niebieskiej. Ze sfermentowanej pulpy tej rośliny lokalni rolnicy już w XVI w. zaczęli wytwarzać tequilę. Oryginalny trunek nie zawiera żadnych domieszek. Tego samego nie można powiedzieć o nie kontrolowanych tak ściśle odmianach, do których dodawana jest trzcina cukrowa, różne barwniki, czy dodatki smakowe.

W zależności od tego ile razy była destylowana i jak długo leżakowała, tequila zyskuje dalsze przydomki. W Polsce najbardziej znane są: tequila srebrna – najczęściej serwowana z limonką i solą oraz złota – pita z cynamonem i pomarańczą. Z każdej z nich można przyrządzać smaczne i kolorowe drinki, nie zapominając jednak, że tequila to wysokoprocentowy trunek…

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-07-24
Data aktualizacji: 2020-07-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź