Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Przygotowania do prezentacji Krakowa w Lipsku

W pierwszej połowie kwietnia 2010 r. Kraków zaprezentuje się w swoim partnerskim mieście - Lipsku. Celem wizyty krakowskiej delegacji, goszczącej w Lipsku w dniach 9-12 listopada 2009 r., było uzgodnienie szczegółów programu krakowskiej prezentacji.

Delegacja dokonała wizji lokalnej miejsc planowanych wydarzeń kulturalnych oraz omówiła z lipskimi partnerami ich własne projekty, stanowiące uzupełnienie programu Dni Krakowa w Lipsku. Nasza propozycja przewiduje koncerty Capelli Cracoviensis, z repertuarem polskich kompozytorów, a także spektakl w wykonaniu Baletu Tańców Dworskich „Cracovia Danza", który przybliży niemieckiej publiczności polskie tańce od Średniowiecza po Barok. Ponadto planowany jest koncert formacji Motion Trio - akordeonowego zespołu zmieniającego tradycyjne postrzeganie tego instrumentu dzięki nowatorskim aranżacjom. Uzupełnieniem krakowskiej oferty kulturalnej jest wystawa malarstwa współczesnych twórców krakowskich. Nie brakuje także pomysłów na imprezy towarzyszące Dniom Krakowa. Są wśród nich m.in.: projekt artystyczny typu „performance", zakładający współpracę krakowskich i lipskich galerii czy warsztaty szopenowskie organizowane przez Nowe Lipskie Towarzystwo Chopinowskie. Rozważona zostanie również możliwość zorganizowania imprezy sportowej z udziałem młodzieży obu miast, a także projektu angażującego środowiska studenckie Krakowa i Lipska. Prezentację Krakowa w Lipsku, współorganizowaną przez Urząd Miasta Lipska, wspiera Instytut Polski w Lipsku oraz kilka innych lipskich instytucji i stowarzyszeń.

Niezależnie od rozmów merytorycznych, na zaproszenie władz Lipska, krakowska delegacja wzięła udział w uroczystościach związanych z pierwszym pogromem Żydów w hitlerowskich Niemczech, do którego doszło w 1938 r. - wydarzenia, które przeszło do historii jako Kryształowa Noc. Przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa uczestniczyli w odprawionym z tej okazji nabożeństwie w Kościele Św. Mikołaja, uroczystym marszu pamięci tzw. „Drogą Świec" aż do pomnika przy ul. Gottschedstraße, gdzie odbyło się złożenie wieńców oraz modlitwa i wspólne odmówienie żydowskiego kadiszu.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2010-12-10
Data aktualizacji: 2010-12-10
Powrót