Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wstrząsająca wystawa lipskich historyków - ku pamięci ofiar nazizmu

30 października 2009 r. została zainaugurowana pierwsza w Fabryce Emalii Oskara Schindlera na Zabłociu zagraniczna wystawa czasowa zatytułowana „Aryzacja" w Lipsku. Wyrugowani. Ograbieni. Zamordowani. 1933-1945. Wystawa przygotowana została przez zaprzyjaźnionych historyków z Lipska w ramach współpracy dwóch bliźniaczych instytucji: Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Historii Miasta Lipska (Stadtgeschichtliches Museum Leipzig).

Jest to wielowątkowa opowieść o tragedii żydowskich mieszkańców tego miasta, o prześladowaniach ludności żydowskiej w czasach narodowego socjalizmu w latach 1933-1945. Opowieść nawiązuje także do historii Krakowa, ukazując m.in. losy rodziny Tänzer, wysiedlonej do Krakowa jesienią 1938 r., (tak jak pozostałych prawie trzech tysięcy Żydów przybyłych do naszego miasta w tym czasie). Gospodarzem spotkania otwierającego wystawę był Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Michał Niezabitowski. Przemówienia inauguracyjne wygłosili Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Tadeusz Trzmiel oraz Burmistrz Lipska, Michael Faber. W uroczystości wzięli również udział Konsul Generalny RFN w Krakowie, dr Heinz Peters oraz Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Lipska, dr Volker Rodekamp.

Wystawa ma przypominać o niesprawiedliwości wyrządzonej niemieckim Żydom za czasów przestępczego reżimu nazistowskiego oraz pokazać ogrom okrutnych działań, które można sobie uzmysłowić dopiero wtedy, kiedy nie mamy do czynienia z abstrakcją w postaci liczb, lecz z ludźmi, jak najbardziej rzeczywistymi ludźmi, obarczonymi własnym losem, kroczącymi drogą naznaczoną niesprawiedliwością i głęboką rozpaczą. Wystawa lipskich historyków będzie doskonałym wprowadzeniem do przygotowywanej przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa nowej wystawy stałej Kraków - czas okupacji (1939-1945), która zostanie otwarta w Fabryce Emalii Oskara Schindlera w 2010 r. Tego typu projekty, angażujące instytucje kultury, służą wymianie doświadczeń i stanowią rodzaj dysputy odbywającej się pomiędzy muzealnikami, historykami i społecznościami ośrodków miejskich z całej Europy.

Kraków i Lipsk tworzą jeden z najstarszych związków partnerskich między polskimi i niemieckimi miastami, a wzajemna, intensywna współpraca obejmuje dziś wszystkie niemal dziedziny życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego. Rozwija się dzięki zaangażowaniu wielu instytucji, stowarzyszeń, placówek i organizacji. Niewątpliwie szczególnie istotnym elementem partnerstwa pozostaje wymiana kulturalna - w tym również współpraca muzeów - Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Historii Lipska.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2011-05-23
Data aktualizacji: 2011-05-23
Powrót