Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Pastor Friedrich Magirius – krótka nota biograficzna

Urodzony w roku 1930 pastor Friedrich Magirius studiował teologię w Wyższej Szkole Kościelnej w Berlinie i na Uniwersytecie w Greifswaldzie. W latach 1958 - 1974 był pastorem w Einsiedel koło Chemnitz.

W latach 1974 - 1982 pastor Magirius był przewodniczącym Akcji Znak Pokuty w NRD.

W latach 1982 - 1995 Friedrich Magirius był pastorem w kościele św. Mikołaja w Lipsku, znanym z wydarzeń tzw. pokojowej rewolucji roku 1989, oraz superintendentem (odpowiednikiem biskupa) okręgu kościelnego Lipsk - Wschód. Reprezentował Lipsk w Komisji Synodalnej „Prawo i Sprawiedliwość". Obecnie jest na emeryturze.

Do roku 1989 pastor Friedrich Magirius był jednym z czołowych działaczy opozycji w byłej NRD.

Od roku 1990 nieprzerwanie do roku 2004 pastor Friedrich Magirius był radnym Miasta Lipska. W latach 1990 - 1994 był Przewodniczącym Rady Miasta Lipska. W Radzie Miasta Lipska reprezentował frakcję „Sojusz 90/Zieloni". Pastor Magirius jest ponadto Przewodniczącym Chrześcijańsko-Żydowskiej Grupy Roboczej Miasta Lipska.

Pastor Magirius był inicjatorem wznowienia i ożywienia kontaktów partnerskich Krakowa i Lipska po przełomie roku 1989. Utrzymuje kontakty z wieloma osobami i instytucjami w Polsce, w tym z przedstawicielami byłych polskich kół opozycyjnych, ze środowiskami katolickimi („Znak", „Tygodnik Powszechny"), z Polsko-Niemieckim Ośrodkiem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz z przedstawicielami Rady Miasta Krakowa i Urzędu Miasta Krakowa.

Pastor Magirius jest członkiem Rady Fundacji organizacji społecznej Internationaler Bund Polska, zajmującej się pracą z młodzieżą i doskonaleniem zawodowym. Biuro fundacji  Internationaler Bund Polska w Krakowie otwarte zostało 27 kwietnia 2005 r.

W roku 1997 pastor Friedrich Magirius odznaczony został przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W roku 1994 pasowany został przez Prezydenta Francji na Oficera Orderu Narodowego Legii Honorowej.

Pastor Magirius był w Krakowie w listopadzie 2001 r., w lutym 2003 r. oraz w maju, w październiku 2004 r. oraz w kwietniu 2005 r. przy okazji otwarcia krakowskiego biura organizacji Internationaler Bund.

Rada Miasta Krakowa w dniu 8 czerwca 2005 r. nadała pastorowi Friedrichowi Magiriusowi tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa w uznaniu jego zasług dla rozwoju kontaktów i współpracy z Rzeczypospolitą Polską oraz za przekazywanie młodemu pokoleniu Niemców prawdy o czasach faszyzmu, okupacji i zbrodniach hitlerowskich w Polsce w latach II wojny światowej. Uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa z okazji wręczenia pastorowi Magiriusowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa odbyła się 3 października 2005 r. podczas Dni Lipska w Krakowie.

W roku 2005 uroczyście obchodzone były w Lipsku 75. urodziny pastora Magiriusa.

Pastor Magirius kilkakrotnie gościł w Krakowie w 2006 r. (w marcu, czerwcu i listopadzie) oraz w styczniu i w kwietniu 2007 r. Wraz z nadburmistrzem Lipska Burkhardem Jungiem pastor Magirius jako Honorowy Obywatel Miasta Krakowa uczestniczył w dniach 2 – 4 czerwca 2007 r. w obchodach jubileuszu 750-lecia lokacji Krakowa. Od tego czasu pastor przebywał w Krakowie kilkakrotnie, a podczas pobytu w dniach 3 – 7 października 2008 r. był członkiem oficjalnej delegacji miasta Lipska, której przewodniczył nadburmistrz Jung. W 2009 r. pastor Magirius przebywał w Krakowie trzykrotnie – w marcu, maju i październiku.

1 września 2009 r. w ramach obchodów 70-lecia II wojny światowej z inicjatywy pastora Magiriusa odbyła się msza ekumeniczna w kościele św. Mikołaja oraz odsłonięcie pomnika polskich ofiar wojny na cmentarzu w Lipsku. Uroczystości organizowane dla upamiętnienia rocznicy wybuchu wojny z udziałem władz miasta, pastora Magiriusa i przedstawicieli Ambasady RP w Niemczech odbywały się również w latach następnych.

W marcu 2010 r. pastor Magirius ponownie złożył wizytę w Krakowie. W kwietniu uczestniczył w Dniach Krakowa w Lipsku. Po otrzymaniu wiadomości o tragicznej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem wziął udział wraz z nadburmistrzem Burkhardem Jungiem i oficjalną delegacją Krakowa w uroczystej polsko-niemieckiej mszy w dniu 11 kwietnia 2010 r. w lipskim kościele św. Mikołaja, podczas której modlono się w intencji Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i innych ofiar katastrofy. Kolejna wizyta pastora Magiriusa w Krakowie miała miejsce z początkiem maja 2010 r. Z pastorem spotkał się wówczas Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

W dniu 26 czerwca 2010 r. pastor Magirius obchodził 80 rocznicę urodzin. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w kościele św. Mikołaja w Lipsku. Prezydent Miasta Krakowa przekazał jubilatowi list gratulacyjny.

W maju 2011 r. pastor zaplanował kolejną wizytę w Krakowie, uniemożliwiła ją jednak choroba (atak serca). Po poprawie stanu zdrowia pastora jego wizyta Krakowie odbyła się w październiku 2011 r. Odbył podczas niej wiele spotkań, w tym z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim i Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Bogusławem Kośmiderem.

Pastor Magirius jest Honorowym Przewodniczącym Stowarzyszenia na Rzecz Partnerstwa Lipska i Krakowa, działającego od 2012 r. w Lipsku.

W lipcu 2012 r. pastor Magirius towarzyszył nowemu Konsulowi Honorowemu RP w Lipsku Markusowi Koppowi w podróży do Krakowa i wziął udział w jego spotkaniu z Prezydentem Jackiem Majchrowskim.

Po uroczystościach upamiętniających wybuch II wojny światowej 3 września 2012 r. w Instytucie Polskim w Lipsku odbyła się publiczna dyskusja, która przebiegała pod hasłem „Idea europejska jako projekt pokojowy. Refleksje polsko-niemieckie w czasach kryzysu”. W dyskusji wziął m. in. udział pastor Friedrich Magirius, który wcześniej odprawił tradycyjne poniedziałkowe nabożeństwo pokojowe w kościele św. Mikołaja.

Pastor Magirius wchodził w skład delegacji miasta Lipska, towarzyszącej Nadburmistrzowi Burkhardowi Jungowi w podróży do Krakowa z okazji koncertu lipskiej orkiestry MDR w Operze Krakowskiej 28 marca 2013 r.

Prezydent Jacek Majchrowski przekazał pastorowi Magiriusowi gratulacje z okazji przyznania mu przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów  tytułu „Człowiek Pojednania 2012 r.” Uroczystość związana z przekazaniem tytułu odbyła się w Warszawie 10 kwietnia 2013 r.

26 czerwca 2015 r. pastor Magirius świętował 85. rocznicę urodzin. Miasto Lipsk zorganizowało na jego cześć uroczystość jubileuszową, a Prezydent Miasta Krakowa i Przewodniczący Rady Miasta Krakowa wspólnie przesłali mu pamiątkowy upominek wraz z życzeniami.

Z początkiem września 2015 r. pastor Magirius towarzyszył prof. Thomasowi Fabianowi, Burmistrzowi Lipska, w jego podróży do Krakowa.

W maju 2016 r. pastor Magirius spotkał się z delegacją UMK w swoim domu w Lipsku. Wraz z delegacją Urzędu Miasta Lipska wziął udział w uroczystości z okazji 25-lecia traktatu polsko-niemieckiego o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, zorganizowanej 17 czerwca 2016 r. w Sukiennicach w Krakowie.

W październiku 2016 r. w związku z organizowaną w Krakowie konferencją „W trosce o naszych seniorów” pastor Magirius udzielił dla dwutygodnika „Kraków.PL” wywiadu pt. „Młodość to stan ducha”.

16 listopada 2016 r. pastor Magirius uczestniczył w konferencji na temat partnerstw polsko-niemieckich, zorganizowanej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Berlinie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2017-02-03
Data aktualizacji: 2017-02-03
Powrót