Magiczny Kraków NEWSLETTER
198 fb  yt
Od 8 stycznia nowe zasady w Strefie Płatnego Parkowania
Od 8 stycznia nowe zasady w Strefie Płatnego Parkowania

Od początku drugiego tygodnia stycznia w Krakowie zaczną obowiązywać nowe regulacje w Strefie Płatnego Parkowania. Najwięcej zmian dotyczyć będzie zasad wydawania abonamentów mieszkańca. Największa z dotychczasowych stref, czyli P1, zostanie podzielona na cztery obszary.

Rusza nabór wniosków o Stypendia Twórcze Miasta Krakowa
Rusza nabór wniosków o Stypendia Twórcze Miasta Krakowa

6 grudnia weszła w życie nowa uchwała Rady Miasta Krakowa w sprawie ustanowienia Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa. Uchwała wprowadza zmiany w dotychczasowych zasadach przyznawania stypendiów. Wysokość jednorazowego stypendium to aż 10 000 zł. Nabór wniosków potrwa do 31 stycznia.

Kraków dla niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin
Kraków dla niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin

Kraków jako jedno z pierwszych miast w Polsce uruchomił w listopadzie ubiegłego roku program adresowany do rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem pod nazwą: Kraków dla Rodziny „N”. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa mogą one korzystać z systemu zniżek, ulg, preferencji i uprawnień na podstawie Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem. Do tej pory zostało złożonych blisko 1000 wniosków i wydanych ponad 3000 kart.

Ponad 3 tys. wniosków o dotację na wymianę pieców w 2017 r.
Ponad 3 tys. wniosków o dotację na wymianę pieców w 2017 r.

1295 wniosków o dotację na wymianę pieca węglowego na ogrzewanie proekologiczne złożyli w grudniu mieszkańcy Krakowa, a to nie jest jeszcze ostateczna liczba, bo wnioski (m.in. te przesłane pocztą) będą jeszcze spływać w tym tygodniu. Od 1 stycznia 2018 r. maksymalne dofinansowanie wynosi 60 proc.

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]
Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

Rozpoczęliśmy hucznie 2018 rok! Mimo że sylwestrowe zabawy już za nami, wciąż utrzymuje się w powietrzu świąteczna atmosfera. Dlatego też polecimy Wam kilka wydarzeń z kolędowaniem w roli głównej. Poza tym po bożonarodzeniowej przerwie z premierami wracają krakowskie teatry, a na dużych salach koncertowych zagrają gwiazdy najwyższego formatu, m.in. Maryla Rodowicz czy Lady Pank. Jest co robić w Krakowie w ten weekend, przekonajcie się sami!

Już we wtorek koncert Hard Times w Dworku Białoprądnickim [KONKURS]
Już we wtorek koncert Hard Times w Dworku Białoprądnickim [KONKURS]

Grają piękne piosenki, pełne szorstkiej, męskiej liryki, ściskające za gardło, ale i porywające do tańca. Jak nikt wcześniej mieszają gospel z flamenco, bądź bluesa z krakowską balladą. Nie przegapcie tego koncertu! 9 stycznia w Piwnicach Dworku Białoprądnickiego wystąpi zespół HARD TIMES. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00.

10 tysięcy map dla pasażerów komunikacji miejskiej
10 tysięcy map dla pasażerów komunikacji miejskiej

Od poniedziałku, 8 stycznia w ramach maksymalizacji siatki połączeń Komunikacji Miejskiej w Krakowie, wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu linii tramwajowych i autobusowych. Dzięki wprowadzonym wzmocnieniom dodatkowo do ruchu zostanie skierowanych prawie 50 autobusów i 30 tramwajów. Pracownicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu opracowali specjalne mapy „Minikompendium Krakowskiego Podróżnika”. Zawierają one szczegółowy plan połączeń linii autobusowych i tramwajowych, który będzie obowiązywał w mieście od przyszłego poniedziałku. Dodatkowo w sposób graficzny prezentowane są w nich podstawowe zasady bezpieczeństwa dla osób poruszających się: pieszo, komunikacją miejską, rowerem czy na rolkach. W sumie zostało wydrukowanych 10 tys. kieszonkowych przewodników dla pasażerów. Dla wszystkich pozostałych na stronie www.zikit.krakow.pl dostępny jest on w wersji pdf.

Od czytania znaków do projektowania herbów
Od czytania znaków do projektowania herbów

Od 9 do 28 stycznia Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na „Drążenie miasta”, czyli cykliczne święto Rynku Podziemnego. W tym roku tematem przewodnim jest „symbol” przedstawiany z trzech perspektyw: heraldyki, historii sztuki oraz historii antropologicznej.

Tartanowy tramwaj już na ulicach Krakowa
Tartanowy tramwaj już na ulicach Krakowa

Od 1 stycznia tramwaj w szkocką kratę jeździ po krakowskich ulicach. Tartanowy tramwaj najczęściej będzie pojawiał się na liniach 1, 2, 3, 5, 6, 14, 18, 19, 20. Mamy nadzieję, że do końca 2018 r., do kiedy przewidziane jest kursowanie tramwaju, każdy z mieszkańców będzie miał okazję, by odbyć nim przejażdżkę, a barwny wagon uatrakcyjni panoramę naszego miasta.

KONKURS !
Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Styczeń to czas noworocznych postanowień i wielu zmian. To co, kto postanowił, że będzie czytał więcej książek? Mamy dla Was pierwszą pomoc w spełnieniu tego szczytnego celu - „Kurs filozofii w sześć godzin i kwadrans" autorstwa Gombrowicza. Brzmi jak wyzwanie i nim jest! 

ZOBACZ TAKŻE:
Narodowy Balet Gruzji „Sukhishvili” wraca do Krakowa Kubańska fiesta z Jose Torresem i Havana Dreams w klubie Studio
Koncert dla Trzech Króli w Bazylice Mariackiej 5 stycznia w Krakowie wystąpi Maryla Rodowicz
Aktorzy na szachownicy Wspólne kolędowanie w świątecznym tramwaju
NASZE MIASTO SAMORZAD ODWIEDZ KRAKOW KULTURA BIZNES
NAUKA I EDUKACJA SPORT ŻYDOWSKI KRAKOW BIP
KRAKOW.PL