Magiczny Kraków NEWSLETTER
188 fb  yt
Ułatwienie dla podróżnych - bilet okresowy KMK w smartfonie
Ułatwienie dla podróżnych - bilet okresowy KMK w smartfonie

Od środy, 25 października pasażerowie krakowskiej komunikacji miejskiej mogą jeszcze łatwiej kupić bilet okresowy. Wystarczy urządzenie mobilne, np. smartfon czy tablet oraz dostęp do internetu.

Jak będzie wyglądał park Zakrzówek?
Jak będzie wyglądał park Zakrzówek?

Kąpieliska, przestrzenie wspinaczkowe, trasy rowerowe, ścieżka zdrowia, miejsca piknikowe oraz wybieg dla psów – takie elementy zagospodarowania przestrzeni znajdziemy w ostatecznej wersji projektu koncepcyjnego zagospodarowania parku Zakrzówek. Dokument został stworzony na bazie wytycznych, wypracowanych podczas organizowanego przez Zarząd Zieleni Miejskej konkursu.

Krakowianie dbają o czyste powietrze
Krakowianie dbają o czyste powietrze

W 2017 roku krakowianie podpisali umowy na wymianę pieców węglowych na kwotę ponad 95 mln złotych, przeznaczoną na likwidację 7,5 tys. palenisk na paliwa stałe. Jeśli wszystkie inwestycje, na które zostały udzielone dotacje, zostałyby zrealizowane, to w Krakowie pozostałoby ok. 8 tys. palenisk do usunięcia w latach 2018-2019. W ramach Lokalnego Programu Osłonowego mieszkańcy złożyli rekordową liczbę wniosków – aż 1451. Kraków prowadzi także uzupełniający projekt termomodernizacji budynków, którego budżet w 2018 roku wyniesie 6 mln 480 tys. zł. Z początkiem sezonu grzewczego w mieście rozpoczęły się również kontrole jakości paliw, prowadzone przez straż miejską. W tym roku funkcjonariusze dodatkowo sprawdzają czy właściciele kotłów posiadają odpowiednie certyfikaty, świadczące o tym, że paliwa spełniają odpowiednie parametry.

Wavelo ma już rok!
Wavelo ma już rok!

W poniedziałek, 23 października odbyła się konferencja prasowa podsumowująca pierwszy rok funkcjonowania Wavelo w Krakowie. Przez ostatnich 365 dni mieszkańcy przejechali w sumie 2,5 mln kilometrów (na rowerach spędzili prawie 260 tys. godzin). Najbardziej popularnymi stacjami w systemie okazały się te, które są zlokalizowane w centrum miasta: przy Galerii Krakowskiej, Teatrze Bagatela i na pl. Wszystkich Świętych.

Urzędowe sprawy załatwisz w CH Serenada
Urzędowe sprawy załatwisz w CH Serenada

Wyjazd na zakupy i wizyta w urzędzie nie muszą się wzajemnie wykluczać. Dowiodły tego magistrackie Punkty Obsługi Mieszkańców, które od kilku lat z powodzeniem działają w Galerii Bronowice i Bonarka City Center. Wkrótce dołączy do nich kolejny – w nowo wybudowanym Centrum Handlowym Serenada, przy ul. Bora Komorowskiego 41. Punkt rozpocznie pracę 27 października, wraz z otwarciem nowego kompleksu handlowego.

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]
Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

W ten weekend Krakowem rządzi literatura! Jak zwykle na koniec października odbywają się Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie i Festiwal Conrada, zatem okazji do spotkania najlepszych pisarzy będzie co niemiara. Poza tym czeka nas mnóstwo świetnych koncertów - Coma, Lady Pank, Voo Voo  czy Robert Kasprzycki to tylko jedne z niewielu gwiazd, które zagrają od piątku do niedzieli w Krakowie. A na Halloween przygotujecie się w kinie! Zapraszamy na nasz weekendowy rozkład jazdy!

Czytam i staję się wolny – 21. edycja Międzynarodowych Targów Książki
Czytam i staję się wolny – 21. edycja Międzynarodowych Targów Książki

Niepowtarzalny klimat Krakowa, bogaty program towarzyszący, kilkuset wystawców, pisarzy i dziesiątki tysięcy miłośników literatury to najlepsza rekomendacja dla jednego z najważniejszych wydarzeń  kulturalnych w Polsce. Już w czwartek, 26 października rozpoczną się 21. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są słowa portugalskiego pisarza Fernando Pessoi „Czytam i staję się wolny”. Zwolenników czytania nie brakuje, co potwierdzają tłumy bibliofilów odwiedzających od lat imprezę. 21. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbędą się w dniach 26–29 października w EXPO Kraków.

Kolejna nagroda dla Teatru Łaźnia Nowa!
Kolejna nagroda dla Teatru Łaźnia Nowa!

Pierwsza Nagroda XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu trafiła w ręce Michała Borczucha i zespołu aktorskiego Łaźni Nowej za spektakl „Wszystko o mojej matce”. Uhonorowano też autora tekstu, Tomasza Śpiewaka, przyznając mu Nagrodę Imienia Stanisława Bieniasza.

Kraków.pl dodaj do ulubionych - zobacz nowy odcinek
Kraków.pl dodaj do ulubionych - zobacz nowy odcinek
KONKURS !
Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Skoro Krakowem rządzi właśnie Festiwal Conrada, to mamy propozycję nawiązującą do patrona tej imprezy. Transfuzja ciemności, czyli Joseph Conrad piszący w głowie Jacka Dukaja „Heart of Darkness”. Najważniejszy i najodważniejszy projekt literacki roku nosi tytuł właśnie „Serce ciemności"!

ZOBACZ TAKŻE:
Zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy o Skandynawii! Zmiana nazwy MHK - konsultacje społeczne
Grodzki Urząd Pracy wspiera przedsiębiorców Wypełnij ankietę w sprawie wymiany pieców
Osiedle Złotej Jesieni ma nowy ogród społeczny! HackYeah, czyli programowanie na rekord
NASZE MIASTO SAMORZAD ODWIEDZ KRAKOW KULTURA BIZNES
NAUKA I EDUKACJA SPORT ŻYDOWSKI KRAKOW BIP
KRAKOW.PL