Magiczny Kraków NEWSLETTER
220 fb  yt
Kolejny krok do budowy metra w Krakowie
Kolejny krok do budowy metra w Krakowie

We wtorek, 5 czerwca, otwarto oferty na „Studium wykonalności budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie”. Łącznie wpłynęło 10 ofert firm i konsorcjów z Austrii, Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski na szacunkową wartość realizacji projektu od przeszło 7 mln zł do 29,9 mln zł. Podpisanie umowy z wykonawcą odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia, a zakończenie prac nad dokumentem przewidziano do końca 2019 r. Władze Krakowa tym samym realizują decyzję mieszkańców, którzy w referendum w 2014 r. opowiedzieli się za budową metra (za głosowało ponad 55 proc.).

Krakowianie coraz chętniej segregują odpady
Krakowianie coraz chętniej segregują odpady

W 2017 r. Kraków osiągnął, a nawet przewyższył wymagane rozporządzeniem ministra środowiska z 14 grudnia 2016 r. poziomy recyklingu na terenie miasta. Poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów: papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło wynosi 34,7 proc., a stan recyklingu i przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami odpadów innych niż niebezpieczne odpady budowlane i rozbiórkowe – 100 proc. Minima w obu przypadkach wynoszą odpowiednio 20 proc. oraz 45 proc.

Oleandry ciągle zamknięte
Oleandry ciągle zamknięte

Pomimo wyznaczenia ostatecznego terminu wydania miastu pomieszczeń w budynku Domu im. Piłsudskiego, we wtorek, 5 czerwca, do magistratu dotarła informacja od komornika o wstrzymaniu czynności egzekucyjnych w związku z oświadczeniem Krystiana Waksmundzkiego, złożonym komornikowi. – Jesteśmy oburzeni tą informacją. Jest to dla nas kolejny przypadek manipulowania faktami przez Krystiana Waksmundzkiego i przeciągania postępowań w celu zawłaszczenia mienia, które stanowi własność miasta – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Rozpoczęła się przebudowa skrzyżowania przy ul.Wielickiej
Rozpoczęła się przebudowa skrzyżowania przy ul.Wielickiej

W poniedziałek, 4 czerwca, ruszyła przebudowa skrzyżowania ul. Malborskiej i Wielickiej. Za kilka miesięcy kierowcy będą mogli korzystać z dodatkowego pasa ruchu do skrętu w prawo, w ul. Malborską, a pasażerowie zyskają dodatkową przestrzeń przy jednym z najbardziej obleganych punktów przesiadkowych w tej części Krakowa, czyli na przystanku „Kabel”.

Kulturalny rozkład jazdy na weekend [KONKURS]
Kulturalny rozkład jazdy na weekend [KONKURS]

Festiwalowy weekend nadchodzi! W końcu będziemy w ten sposób upamiętniać dwóch artystów związanych z Krakowem - Czesława Miłosza i Zbigniewa Wodeckiego. Poza tym zobaczymy francuskie kino, będą już też jedne z pierwszych seansów pod chmurką w tym roku! No i nie zapominajmy o koncercie supergwiazdy - w TAURON Arenie zagra Lenny Kravitz. A to dopiero początek kulturalnych atrakcji na najbliższe dni!

100 sposobów na zabawę, czyli 4. urodziny TAURON Areny Kraków
100 sposobów na zabawę, czyli 4. urodziny TAURON Areny Kraków

Lubicie sportowe wyzwania? Chcecie przekonać się, jak to jest być hokeistą, koszykarzem lub siatkarzem? Ciekawi was, jak gra się w podchody, statki i śledzia? Jeśli tak, to przyjdźcie w niedzielę, 10 czerwca na wielki piknik pod hasłem „100 sposobów na zabawę”. W ten sposób TAURON Arena Kraków uczci swoje czwarte urodziny i Dzień Dziecka z RadwanSport. Zapraszamy od godz. 11.00 do 17.00. Na godz. 13.00, na płycie Areny Głównej, zaplanowano oficjalne otwarcie i kilka urodzinowych niespodzianek! Wstęp jest wolny.

Zatrać się w zieleni i… międzynarodowym kinie!
Zatrać się w zieleni i… międzynarodowym kinie!

Już w najbliższy czwartek, 7 czerwca, rusza seria organizowanych w krakowskich parkach i ogrodach pokazów filmowych „Kino na trawie. Kino wielu kultur”.

Wycieczka rowerowa po rogatkach krakowskich
Wycieczka rowerowa po rogatkach krakowskich

W niedzielę, 10 czerwca, odbędzie się kolejna z cyklu wycieczek rowerowych z przewodnikiem. Tym razem po rogatkach krakowskich. Na wycieczkę zostało kilka ostatnich miejsc, można więc jeszcze się zgłosić. A w kolejną niedzielę, 17 czerwca, na jednośladach będzie można poznać historię Krakowa w czasach Generalnego Gubernatorstwa.

Fort Mogiła i kopiec Wandy - zapraszamy na bieganie i zwiedzanie
Fort Mogiła i kopiec Wandy - zapraszamy na bieganie i zwiedzanie

Już 10 czerwca odbędzie się trzecia edycja Biegu Twierdzy Kraków. Będzie to okazja, aby pobiegać przy forcie Mogiła w Nowej Hucie, a także zwiedzić wnętrza fortu i pobliski kopiec Wandy.

KONKURS !
Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Grzegorz Ciechowski – ikona polskiego rocka, lider Republiki, autor niezapomnianych piosenek, poeta i producent muzyczny. Zmarł młodo i niespodziewanie w 2001 roku. Mimo że od śmierci Ciechowskiego minęło już prawie dwadzieścia lat, muzyka polska nadal nie doczekała się artysty podobnego formatu. Piotr Stelmach w książce „Lżejszy od fotografii" pokazuje pełen portret tego niezwykłego muzyka.

ZOBACZ TAKŻE:
kRAKów POD WŁOS – akcja charytatywna studentów AGH Wielkie świętowanie w Bronowicach
Krakowskie MPK z nagrodą EkoJanosik Korowód Nowohucki z okazji Dni Nowej Huty i 100-lecia niepodległości
XV Święto Chleba rozpocznie się już w najbliższy piątek! Już w sobotę finał „Eksperymentu Łańcuchowego”
NASZE MIASTO SAMORZAD ODWIEDZ KRAKOW KULTURA BIZNES
NAUKA I EDUKACJA SPORT ŻYDOWSKI KRAKOW BIP
KRAKOW.PL