Magiczny Kraków NEWSLETTER
317 fb  yt
Zasady bezpieczeństwa przedłużone
Zasady bezpieczeństwa przedłużone

Od czwartku, 16 kwietnia każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Rząd przedłuża także obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. To oznacza, że ograniczenia w przemieszczaniu się czy limity wiernych w kościołach obowiązują również podczas Świąt Wielkanocnych.

Ograniczenia w kursowaniu autobusów i tramwajów
Ograniczenia w kursowaniu autobusów i tramwajów

Zarząd Transportu Publicznego wprowadził dalsze ograniczenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w związku z utrzymującym się stanem epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Zmiany te mają na celu dostosowanie oferty transportu zbiorowego do występujących potrzeb przewozowych, a także zachęcenie ludzi do pozostania w domach i podróżowania środkami transportu zbiorowego wyłącznie w pilnych potrzebach.

Miasto pomaga – sprawdź, jak uzyskać potrzebne wsparcie
Miasto pomaga – sprawdź, jak uzyskać potrzebne wsparcie

Wsparcie w zakupach i innych sprawach wymagających wyjścia z domu dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami, pomoc objętym kwarantanną, a także telefoniczne wsparcie psychologiczne – sprawdź, jaką pomoc ze strony miasta możesz uzyskać w związku z aktualnym stanem epidemii.

Budżet obywatelski: skonsultuj projekt na dyżurze!
Budżet obywatelski: skonsultuj projekt na dyżurze!

Trwa składnie projektów do siódmej edycji budżetu obywatelskiego. Każdy, kto ma pomysł, ale chciałby go jeszcze skonsultować z ekspertami lub rozwiać jakieś wątpliwości, może to zrobić w ramach dyżurów poszczególnych jednostek, które w przyszłości będą go weryfikować. Pytania można zadawać mailowo lub telefonicznie.

Miasto wspiera uczniów i nauczycieli w organizowaniu zdalnej nauki
Miasto wspiera uczniów i nauczycieli w organizowaniu zdalnej nauki

Kraków wystąpi o środki przyznawane samorządom w ramach konkursu grantowego „Zdalna szkoła”, ogłoszonego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Z dotacji zakupione zostaną tablety dla uczniów. Niezależnie od tego Urząd Miasta Krakowa prowadzi rozmowy z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy również chcą wesprzeć uczniów sprzętem potrzebnym do nauki.

Grodzki Urząd Pracy pomaga przedsiębiorcom w kryzysie
Grodzki Urząd Pracy pomaga przedsiębiorcom w kryzysie

Mali i średni przedsiębiorcy, mikroprzedsiębiorcy oraz przedsiębiorcy samozatrudnieni mogą się już ubiegać o wsparcie finansowe w związku ze spadkiem obrotów gospodarczych. O pomoc mogą również wystąpić organizacje pozarządowe, którym z powodu kryzysu spadły przychody z działalności statutowej. Grodzki Urząd Pracy w Krakowie przyjmuje wnioski do 28 kwietnia.

Wyłączenie oświetlenia ulicznego
Wyłączenie oświetlenia ulicznego

Zarząd Dróg Miasta Krakowa zdecydował o wyłączeniu oświetlenia ulicznego w godz. 0-4. Decyzja ma związek ze znacznym spadkiem nocnego przemieszczania się mieszkańców miasta.

Kulturalny przewodnik weekendowy online!
Kulturalny przewodnik weekendowy online!

Wszyscy tęsknimy za kulturalnymi wypadami na miasto. Możemy jednak odwiedzać nasze ulubione instytucje online! Kino pod Baranami uruchomiło wirtualne sale filmowe, a teatry udostępniają archiwalne spektakle do obejrzenia. Nie brakuje też koncertów online. Sprawdźcie, co czeka na Was w przewodniku po krakowskiej kulturze w Internecie!

30 książek za darmo w specjalnej edycji akcji czytelniczej
30 książek za darmo w specjalnej edycji akcji czytelniczej

Bez wychodzenia z domu, chociaż daleko poza granicami naszych osiedli i dzielnic. W czterech ścianach, za to z widokiem na cztery strony świata. Spędzając czas w fizycznej izolacji, ale działając razem, ramię w ramię. Czytaj PL zachęca do czytania i dzielenia się książkami w specjalnej edycji, która pod hasłem #PolećDalej potrwa od 15 kwietnia do 3 maja. 30 książek – dostępnych bezpłatnie – zabierze nas w miejsca i światy, których nie będziemy chcieli opuszczać.

KONKURS !
Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Niedawno zmarły Krzysztof Penderecki z okazji swoich 80. urodzin obdarował czytelników wyjątkowym prezentem: autobiografią, w której ukazuje się od bardziej prywatnej strony, dotychczas pozostającej w ukryciu. Oczywiście ci, którzy chcieliby prześledzić muzyczną drogę mistrza, również nie będą zawiedzeni, jednak ta książka to przede wszystkim Krzysztof Penderecki pośród rodziny, przyjaciół, w Lusławicach, wśród drzew i dźwięków.

ZOBACZ TAKŻE:
Pomoc dla bezdomnych w czasie epidemii 16 kwietnia rusza rozbudowa ulicy Klasztornej
Strefa Płatnego Parkowania zawieszona do odwołania Kamery z Politechniki Krakowskiej w kolejnych szpitalach
Zużyte rękawiczki wyrzuć do kosza Urząd Miasta Krakowa on-line do końca kwietnia
NASZE MIASTO SAMORZAD ODWIEDZ KRAKOW KULTURA BIZNES
NAUKA I EDUKACJA SPORT ŻYDOWSKI KRAKOW BIP
KRAKOW.PL