Magiczny Kraków NEWSLETTER
321 fb  yt
Od najbliższego poniedziałku otwarte restauracje, bary i kawiarnie
Od najbliższego poniedziałku otwarte restauracje, bary i kawiarnie

Od poniedziałku, 18 maja, nastąpi otwarcie lokali gastronomicznych - restauracji, barów i kawiarni - poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dotyczy to także lokali nieposiadających ogródków restauracyjnych oraz tych zlokalizowanych w centrach handlowych (z wydzieloną częścią gastronomiczną). Oznacza to, że klienci będą mogli zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym.

Więcej pasażerów pojedzie komunikacją miejską
Więcej pasażerów pojedzie komunikacją miejską

Od poniedziałku, 18 maja więcej pasażerów będzie mogło jeździć transportem zbiorowym – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Dotychczasowy limit (umożliwiający wejście do tramwaju lub autobusu liczbie osób odpowiadającej połowie miejsc siedzących) zostanie zastąpiony nowym. Od początku przyszłego tygodnia będzie to 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących w pojeździe. Decyzja ta jest pokłosiem apelu Forum Organizatorów Transportu, w którym domagano się zmian w ograniczeniach w zakresie maksymalnej liczby pasażerów komunikacji miejskiej.

Wydłużone godziny bezpośredniej obsługi mieszkańców
Wydłużone godziny bezpośredniej obsługi mieszkańców

Od poniedziałku, 11 maja Urząd Miasta Krakowa wydłużył godziny bezpośredniej obsługi mieszkańców. Sprawy w lokalizacjach przy al. Powstania Warszawskiego 10, ul. Wielickiej 28a oraz os. Zgody 2 będzie można załatwiać w godz. od 8.00 do 15.00.

Od dziś wzmocnienia komunikacji tramwajowej
Od dziś wzmocnienia komunikacji tramwajowej

W związku ze stopniowym znoszeniem przez rząd ograniczeń wprowadzonych na czas epidemii i rosnącymi potrzebami przewozowymi, wprowadzone zostały kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zmiany w komunikacji autobusowej obowiązują od poniedziałku, 11 maja, a w komunikacji tramwajowej od środy, 13 maja.

Żłobki już działają, przedszkola przygotowują się do otwarcia
Żłobki już działają, przedszkola przygotowują się do otwarcia

Od 11 maja otwarte są krakowskie samorządowe żłobki. Do spełnienia rygorystycznych obostrzeń sanitarnych przygotowują się miejskie przedszkola – w placówkach trwa dystrybucja środków ochrony i ustalanie wewnętrznych procedur bezpieczeństwa. Stacjonarne zajęcia przedszkolne pozostaną zawieszone jeszcze do 15 maja. Wyjątkiem są dwie lokalizacje – przy ulicach Urzędniczej i Litewskiej.

Kraków w czołówce zielonych miast Europy
Kraków w czołówce zielonych miast Europy

Kraków zajął piąte miejsce w konkursie o tytuł „Zielonej stolicy Europy 2022”. Finalistami zostały miasta: Tallin, Grenoble, Dijon i Turyn. O tytuł ubiegało się łącznie 18 europejskich metropolii.

Kulturalny przewodnik weekendowy (nie tylko) online!
Kulturalny przewodnik weekendowy (nie tylko) online!

Krakowska kultura wraca do realu! A przynajmniej część muzeów otworzyła dla Was swoje drzwi - m.in. MOCAK czy oddział MNK w Sukiennicach. Nie zabraknie też zwiedzania online, chociażby podczas Wirtualnej Nocy Muzeów. Więcej informacji w naszym kulturalnym przewodniku na weekend!

Wieża Ratuszowa już otwarta!
Wieża Ratuszowa już otwarta!

Od wtorku, 12 maja ponownie otwarta jest Wieża Ratuszowa – oddział Muzeum Krakowa. Muzeum zaprasza do akcji „Odkryj Kraków” i podziwiania panoramy Krakowa z okien tego siedemsetletniego budynku na Rynku Głównym. Muzealnicy podpowiadają, że wspinaczka po 110 stopniach może być doskonałym pomysłem na przerwę od pracy czy nauki, a także z powodzeniem zastąpić porcję ćwiczeń fizycznych. Ile czasu potrzebujesz, żeby wejść na wieżę?

Kolejne filie Biblioteki Kraków od jutra czekają na czytelników
Kolejne filie Biblioteki Kraków od jutra czekają na czytelników

W piątek, 8 maja pięć oddziałów Biblioteki Kraków ponownie zaprosiło czytelników do korzystania z dostępnego księgozbioru. Od jutra uruchomionych zostanie kolejnych czternaście filii.

KONKURS !
Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Pierwsze książkowe wydanie słynnej powieści Jacka Dukaja, na podstawie której Netflix produkuje serial "Into the Night". Polecamy Wam "Starość aksolotla"!

ZOBACZ TAKŻE:
W poradniach specjaliści dyżurują także wieczorem Możesz pomóc osobom w kryzysie bezdomności
Odłóż wizytę, abonament SPP został przedłużony o 49 dni Szpital im. S. Żeromskiego ponownie przeprowadza zabiegi
„Etnokalendarz” w formule online „Przepis na książkę” – weź udział w Tygodniu Bibliotek
NASZE MIASTO SAMORZAD ODWIEDZ KRAKOW KULTURA BIZNES
NAUKA I EDUKACJA SPORT ŻYDOWSKI KRAKOW BIP
KRAKOW.PL