Magiczny Kraków NEWSLETTER
336 fb  yt
Powakacyjne zmiany w komunikacji miejskiej
Powakacyjne zmiany w komunikacji miejskiej

Kończą się wakacje. W związku z tym zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Autobusy pojadą według nowych rozkładów od soboty, 29 sierpnia, a tramwaje – od poniedziałku, 31 sierpnia.

Koronawirus nie odpuszcza. Przestrzegaj reżimu sanitarnego!
Koronawirus nie odpuszcza. Przestrzegaj reżimu sanitarnego!

Od piątku, 21 sierpnia obowiązuje nowa lista miast i powiatów objętych obostrzeniami z powodu pandemii koronawirusa Sars-Cov-2. Kraków uniknął wpisania do strefy żółtej lub czerwonej, ale jest zagrożony wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń. Apelujemy do mieszkańców i turystów o zachowanie wszelkich zasad sanitarnych.

Na Kazimierzu zostanie przywrócona Strefa Ograniczonego Ruchu
Na Kazimierzu zostanie przywrócona Strefa Ograniczonego Ruchu

Kazimierz ze względu na swój historyczny charakter jest jednym z najbardziej odwiedzanych rejonów Krakowa. Dlatego, chcąc zachować równowagę we wspólnej przestrzeni dla mieszkańców, przedsiębiorców i turystów oraz odpowiadając na Uchwałę Zarządu Rady Dzielnicy I Stare Miasto, przywrócone zostanie funkcjonowanie Strefy Ograniczonego Ruchu.

Plac Axentowicza rozkwitnie tysiącami bylin i kwiatów
Plac Axentowicza rozkwitnie tysiącami bylin i kwiatów

Wkrótce plac Teodora Axentowicza wraz ze znajdującym się na nim skwerem imienia Więźniów Obozu Zgłady może zyskać nowe, kwitnące oblicze. Już niedługo teren ten stanie się zieloną oazą, pomiędzy parkiem Krakowskim a parkiem Młynówka Królewska. W ramach planowanej rewitalizacji powstanie rabata malarska, rabaty bylinowe z miejscami do wypoczynku, a także tablice z informacjami historycznymi związanymi z więźniami obozu zagłady, którym poświęcony jest skwer.

Proponowane stawki za wywóz śmieci na tle innych miast
Proponowane stawki za wywóz śmieci na tle innych miast

Proponowane stawki za gospodarowanie odpadów w sposób selektywny w Krakowie (25,51 zł od osoby) porównaliśmy z cenami za wywóz śmieci w dwunastu największych polskich miastach. Uwzględniliśmy gospodarstwa domowe z najczęściej wykazywaną liczbą mieszkańców w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Na Kazimierzu powstaje nowy mural!
Na Kazimierzu powstaje nowy mural!

We wtorek, 25 sierpnia rozpoczęło się malowanie nowego muralu na Kazimierzu. Dochód z akcji zostanie przekazany na wsparcie działań charytatywnych Fundacji „Obraz w pigułce”. Mural na ścianie krakowskiej restauracji przy placu Nowym 1 namaluje dr hab. Marcin Kowalik.

Wakacyjny przewodnik weekendowy
Wakacyjny przewodnik weekendowy

Ostatni wakacyjny weekend w Krakowie będzie obfitował w wydarzenia kulturalne! Plenerowe koncerty przed Centrum Kongresowym, Klubem Studio czy Fortami Kleparz, dla miłośników reportażu - Festiwal Non-Fiction, a kinomanów - przegląd islandzkich i włoskich filmów czy plenerowe pokazy trylogii miłosnej Linklatera. Więcej szczegółów w naszym kulturalnym przewodniku!

Szlakiem teatrów, Nowej Huty i krakowskiego getta
Szlakiem teatrów, Nowej Huty i krakowskiego getta

W ostatni weekend wakacji przewodnicy po Krakowie zaproponują mieszkańcom cztery niezwykłe spacery, które przeprowadzą żądnych wiedzy uczestników trasą podgórskich kościołów, socjalistycznej Nowej Huty, krakowskich teatrów i krakowskiego getta. Wieczorami czeka nas duża dawka dobrej muzyki na „Muzycznych plenerach”, które po raz ostatni w tym roku wypełnią nam weekend muzyką. Dla wielbicieli dobrego kina Muzeum Fotografii przygotowało plenerowy pokaz filmu.

Lato w mieście przy TAURON Arenie Kraków
Lato w mieście przy TAURON Arenie Kraków

Ostatnie dni sierpnia warto spędzić w pobliżu TAURON Areny Kraków. Od rana do późnego wieczora na wszystkich krakowian czeka tam wiele atrakcji. Główną z nich jest Arena Garden Street Food Market – strefa, w której weekend zaczyna się już w czwartek!

KONKURS !
Wygraj książkę wydawnictwa Krytyki Politycznej!

„Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki” to niesamowita, bardzo potrzebna książka o początkach polskiej informatyki. Opowiada o kobietach, które konstruowały komputery, tworzyły języki programowania, pierwsze aplikacje użytkowe, a później komputeryzowały m.in. Bibliotekę Narodową i Ministerstwo Sprawiedliwości.

KONKURS !
Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Zmierzch kultury samurajów i narodziny nowoczesnej Japonii. Życie, nauka i wojna – w literackim majstersztyku Jacka Dukaja inspirowanym “Lalką” Bolesława Prusa. Przedstawiamy "Imperium chmur", które będzie mieć swoją premierę 2 września!

ZOBACZ TAKŻE:
Od 1 września zmienią się godziny otwarcia Biura SPP Dzień dobry ICE Kraków: „Agi Bagi” z muzyką Łukasza Targosza
We wrześniu rozpoczną się odbiory prac na ul. Krakowskiej Galerie Beksińskiego i Dudy-Gracza otwarte od września
Etnopiknik z Biblioteką Kraków Kino plenerowe w parku Zaczarowanej Dorożki
NASZE MIASTO SAMORZAD ODWIEDZ KRAKOW KULTURA BIZNES
NAUKA I EDUKACJA SPORT ŻYDOWSKI KRAKOW BIP
KRAKOW.PL