Magiczny Kraków NEWSLETTER
173 fb  yt
Bagry i zieleń na topie! Znamy wyniki głosowania w budżecie obywatelskim
Bagry i zieleń na topie! Znamy wyniki głosowania w budżecie obywatelskim

Ponad 32 tysiące – tyle głosów oddali krakowianie w IV edycji budżetu obywatelskiego Krakowa. Jedna trzecia głosujących wybrała głosowanie tradycyjne – na papierze. Mieszkańcy decydowali o losie 319 projektów: 111 ogólnomiejskich i 208 dzielnicowych. Jedynką w części ogólnomiejskiej okazał się projekt zagospodarowania zalewu Bagry – z przewagą prawie 6 tysięcy głosów nad swoim bezpośrednim rywalem. Pokazuje to też ogólną tendencję, która utrzymuje się od dwóch lat: wygrywają projekty zielone, tuż za nimi są projekty infrastrukturalne, sportowe i te dotyczące zdrowia.

Skorzystaj z wakacyjnego przewodnika komunikacyjnego
Skorzystaj z wakacyjnego przewodnika komunikacyjnego

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, zachęcając mieszkańców i turystów odwiedzających Kraków w wakacje do korzystania z transportu publicznego, przygotował kompendium wiedzy o komunikacji miejskiej.

Tunel pod rondem Grunwaldzkim do remontu
Tunel pod rondem Grunwaldzkim do remontu

W nocy ze środy na czwartek (z 12 na 13 lipca) rozpocznie się remont tunelu pod rondem Grunwaldzkim. Odnawiany będzie odcinek nad jezdnią prowadzącą w stronę ronda Matecznego. Na czas remontu ruch samochodowy w obu kierunkach zostanie przeniesiony do tunelu, którym na co dzień pojazdy poruszają się w stronę Alej Trzech Wieszczów – informuje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Tablice zapowiedzą remonty
Tablice zapowiedzą remonty

Prace drogowe wiążą się z większymi lub mniejszymi utrudnieniami, dlatego wywołują na ogół złe skojarzenia i stresujące sytuacje. Aby ten przejściowy czas remontu uczynić mniej uciążliwym dla mieszkańców, ZIKiT zobowiązał wszystkich wykonawców do wcześniejszego informowania o planowanych pracach za pomocą specjalnych tablic. Pierwsze pojawiły się na ul. Wrocławskiej i ul. Mazowieckiej.

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]
Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

To już półmetek lipca! Wakacje pędzą do przodu, a z nimi kalendarz kulturalnych wydarzeń w Krakowie. W ten weekend czeka nas Noc Jazzu, koncert z cyklu Miejskie Granie, kino plenerowe w praktycznie każdym zakątku miasta, a także wiele innych atrakcji. Przeczytacie o nich w naszym weekendowym kulturalnym rozkładzie jazdy - zaczynamy!

„PrzyStań na plaży” pełnej wakacyjnych atrakcji
„PrzyStań na plaży” pełnej wakacyjnych atrakcji

Występ tancerzy z Egurrola Dance Studio, warsztaty „ABC miejskiego ogrodnictwa”, turniej gry w bule, wystawa zdjęć uczestników warsztatów „WY-kadruj się na ZIELEŃ”, pokaz kina plenerowego oraz smakołyki w foodtrackach – takie atrakcje czekają na mieszkańców podczas otwarcia plaży „PrzyStań na plaży” na Bulwarze Kurlandzkim. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 16 lipca, o godz. 16.00. Zapraszamy!

Ćwicz w zieleni na bezpłatnych treningach
Ćwicz w zieleni na bezpłatnych treningach

Rozciąganie, pilates z elementami jogi, GTX, zajęcia dla mam z wózkami, spalacz tłuszczu i trening biegowy – co łączy to zajęcia sportowe? Odpowiedź to zieleń, bo wszystkie będą się odbywały w krakowskich parkach. Na bezpłatne treningi w ramach akcji „Ćwicz w zieleni” zaprasza Zarząd Zieleni Miejskiej. Zajęcia ruszyły 22 maja.

Rajska w nowej odsłonie na nowy rok szkolny
Rajska w nowej odsłonie na nowy rok szkolny

28 sierpnia, tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, przejdziemy nowym chodnikiem na ul. Rajskiej. Odcinek od wejścia do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej do ul. Dolnych Młynów stanie się naturalnym przedłużeniem pierwszego fragmentu, który został oddany do użytku w 2016 roku.      

Krakowska komunikacja może być bardziej przyjazna dla niewidomych i niedowidzących
Krakowska komunikacja może być bardziej przyjazna dla niewidomych i niedowidzących

W czerwcu ruszyły w Krakowie pierwsze, oficjalne testy systemu Ezen.se – rozwiązania przeznaczonego dla osób niewidomych i niedowidzących. Jego celem jest ułatwienie im poruszania się transportem publicznym. Testy są realizowane w autobusach linii 124, bierze w nich udział grupa testerów – przyszłych użytkowników systemu. Na bieżąco dzielą się oni swoimi spostrzeżeniami i sugestiami z twórcami Ezen.se. Testy będą prowadzone przez najbliższe trzy miesiące.

KONKURS !
Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

“Barszalona” to debiutancka powieść Agi Sarzyńskiej, obieżyświatki, która dwanaście lat temu rzuciła pracę w korporacji i wyjechała z Polski. Mieszkała w Kenii, Tajlandii, Wietnamie i Indiach, a w 2010 roku osiadła w Barcelonie. Aga Sarzyńska portretuje taką stolicę Katalonii, jakiej nie da się znaleźć w przewodnikach. “Barszalona” — przekorna, pikantna i błyskotliwa jak filmy Pedra Almodóvara. Polecamy Wam tę lekturę na lato i rozdajemy kilka egzemplarzy!

ZOBACZ TAKŻE:
W wakacje dodatkowe patrole na Wiśle Wakacyjny parkobus już jeździ
Najbliższy tydzień w MHK Nowe boisko na Suchych Stawach
Poszukiwane zespoły muzyczne do projektu „PrzyStań na plaży” Absolwenci AGH w czołówce najlepiej zarabiających w Małopolsce
NASZE MIASTO SAMORZAD ODWIEDZ KRAKOW KULTURA BIZNES
NAUKA I EDUKACJA SPORT ŻYDOWSKI KRAKOW BIP
KRAKOW.PL