Magiczny Kraków NEWSLETTER
284 fb  yt
Sposób na smog! Wspólnie damy radę
Sposób na smog! Wspólnie damy radę

Krakowianie od wielu lat walczą o poprawę jakości powietrza. Już od 1 września w mieście będzie obowiązywał zakaz palenia drewnem i węglem.

Nowy rok szkolny – zmiany w komunikacji miejskiej
Nowy rok szkolny – zmiany w komunikacji miejskiej

Zbliża się nowy rok szkolny – w związku z trwającymi remontami, od 31 sierpnia zostaną wprowadzone zmiany w komunikacji miejskiej w Krakowie. Od 1 września, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa, dzieci pojadą bezpłatnie komunikacją miejską przez cały rok. Natomiast autobusy zastępcze linii nr 708 do Bronowic będą już objęte normalną taryfą biletową.

W sobotę bieg charytatywny, zmiany ruchu drogowym
W sobotę bieg charytatywny, zmiany ruchu drogowym

W sobotę, 31 sierpnia odbędzie się ósma edycja Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco Dzieciom. W związku z tym w godz. od 9 do 15 wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym na ulicach miasta, a w godz. 12.30-14.00 zmienione zostaną trasy pojazdów Komunikacji Miejskiej w Krakowie.

Pierwszaki wyruszą w szkolną supermisję… z miejską ekowyprawką!
Pierwszaki wyruszą w szkolną supermisję… z miejską ekowyprawką!

Bidon na wodę wykonany z cukru, worek na buty lub strój sportowy oraz „Moja szkolna supermisja” – publikacja, dzięki której uczniowie będą… zmieniać świat na lepsze. To właśnie te trzy elementy tworzą ekologiczną wyprawkę szkolną przygotowaną przez Miasto Kraków, która w tym roku po raz pierwszy trafi do pierwszoklasistów. – Wyprawka nie tylko uprzyjemni dzieciom pierwsze dni w szkole, ale zostanie z uczniami na dłużej. Przygotowaliśmy ją również po to, aby już u najmłodszych mieszkańców kształtować postawy proekologiczne, a także pomóc im budować więź z miastem – podkreśla zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki Anna Korfel-Jasińska.

Bezpłatny transport dla dzieci z niepełnosprawnościami
Bezpłatny transport dla dzieci z niepełnosprawnościami

Kilka miesięcy temu Kraków rozszerzył uprawnienie do darmowego transportu do przedszkola oraz opieki podczas przewozu na trzy- i czterolatki posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Rodzice i opiekunowie, którzy chcieliby skorzystać z tej możliwości w zbliżającym się roku szkolnym, mogą składać wnioski w tej sprawie.

Kulturalny przewodnik weekendowy na lato [KONKURS]
Kulturalny przewodnik weekendowy na lato [KONKURS]

Wakacje dobiegają końca! Jednak będziemy je żegnać z przytupem - w ten weekend Kraków będzie gościć Lato z Radiem Festiwal! Poza tym macie ostatnią szansę, by załapać się na filmowe seanse plenerowe. Zaprosimy Was też na Galę Operetkową w Nowej Hucie. Sprawdźcie nasz wakacyjny przewodnik kulturalny!

Wielki finał Lata z Radiem w Krakowie!
Wielki finał Lata z Radiem w Krakowie!

W piątek i sobotę, 30 i 31 sierpnia, w Krakowie będzie można spotkać osobiście m.in. Smolika i Keva Foxa, siostry Przybysz, Julię Pietruchę, Barbarę Wrońską, Melę Koteluk, Anitę Lipnicką, Króla i wielu innych znakomitych wykonawców występujących podczas wielkiego finału Festiwalu Lata z Radiem. Spotkania z artystami w Strefie Muzycznej przy Muzeum Narodowym poprowadzą dziennikarze muzyczni Polskiego Radia. Będzie czas na wspólne zdjęcia i autografy. Nie zabraknie również – nadawanych na żywo – audycji Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki i Polskiego Radia Dzieciom.

„Poloneza czas zacząć…” na alei Róż
„Poloneza czas zacząć…” na alei Róż

Gala operetkowa to od lat przede wszystkim wspaniały koncert z najpiękniejszymi utworami opery i operetki w wykonaniu znakomitych solistów krakowskiej sceny operowej: Agnieszki Kuk, Moniki Korybalskiej, Tadeusza Szlenkiera, Adama Szerszenia oraz Jarosława Bieleckiego. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka. Natomiast w tym roku organizatorzy przygotowali specjalną atrakcję – zapraszają mieszkańców Nowej Huty i wszystkich przybyłych do wspólnego odtańczenia poloneza!

Krakowskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Krakowskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W niedzielę, 1 września, w Krakowie odbędą się okolicznościowe uroczystości. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski apeluje o udekorowanie w tym dniu domów biało-czerwonymi flagami.

KONKURS !
Wygraj książkę na zakończenie wakacji!

Nie macie pomysłu, co przeczytać na finiszu wakacji? Mamy dla Was dwie ciekawe propozycje lektury - książkę "Polak z Ukrainy" Dimy Garbowskiego, a także powieść obyczajową "Dlaczego mamusia przeklina. Rozterki wkurzonej mamy" Gill Sims. Możecie je wygrać w naszym konkursie!

ZOBACZ TAKŻE:
Zobacz, jak budżet obywatelski zmienia miasto W niedzielę zabytkowe autobusy na linii D
Przyjdź do strefy ekologicznej w parku Krakowskim Wakacje najlepiej zakończyć w parku Reduta!
MeetUp – święto branży YouTube – ponownie pod Wawelem Kolejne edukacyjne wycieczki rowerowe
NASZE MIASTO SAMORZAD ODWIEDZ KRAKOW KULTURA BIZNES
NAUKA I EDUKACJA SPORT ŻYDOWSKI KRAKOW BIP
KRAKOW.PL