Magiczny Kraków NEWSLETTER
313 fb  yt
Prezydent Krakowa wprowadza program „Pauza”
Prezydent Krakowa wprowadza program „Pauza”

Prezydent Jacek Majchrowski od początku stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce jest w stałym kontakcie z krakowskimi przedsiębiorcami. Mając na względzie problematyczną sytuację właścicieli sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych czy przewoźników, prezydent Krakowa podjął kroki, które ułatwią funkcjonowanie podmiotom gospodarczym w kryzysowym dla nich czasie – program „Pauza”.

W Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego
W Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego

W piątek, 13 marca Rząd Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił stan zagrożenia epidemicznego na terenie całego kraju w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wzrostem zachorowań na wywoływaną nim chorobę COVID-19. W Polsce Ministerstwo Zdrowia potwierdza 251 przypadków zakażenia, a w Małopolsce – sześcioro pacjentów z zakażeniem przebywa w krakowskich szpitalach.

Zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów
Zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce i zdecydowanie mniejszym zapotrzebowaniem na przewozy, zostały wprowadzone kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Krakowie. Od środy, 18 marca do odwołania tramwaje we wszystkie dni powszednie (od poniedziałku do piątku) kursują zgodnie z sobotnimi rozkładami jazdy. Linie autobusowe  kursują według rozkładów na dni powszednie ze zmniejszoną częstotliwością. Co więcej na liniach, w których zanotowano tłok pasażerów, pojawiły się dodatkowe pojazdy.

Straż miejska apeluje o pozostanie w domach
Straż miejska apeluje o pozostanie w domach

Straż Miejska Miasta Krakowa przypomina, że trwa stan zagrożenia epidemicznego. Mimo pięknej pogody, jeśli nie ma ważnej przyczyny, pozostańmy w domu i unikajmy skupisk ludzkich.

Rekrutacja do szkół i przedszkoli – prześlij wniosek elektronicznie
Rekrutacja do szkół i przedszkoli – prześlij wniosek elektronicznie

Do 31 marca trwa rejestracja wniosków w elektronicznym systemie rekrutacji do krakowskich przedszkoli i szkół podstawowych. Jednym z jej elementów jest konieczność dostarczenia podpisanego wniosku do placówki pierwszego wyboru. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa związane z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2, podpisane wnioski można przesyłać do przedszkoli i szkół podstawowych także w formie skanu lub zdjęcia dokumentu.

MOPS dostarczy zakupy seniorom
MOPS dostarczy zakupy seniorom

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej uruchamia usługę „Zakupy dla seniora” adresowaną do mieszkańców Krakowa w wieku powyżej 60. roku życia, którzy zamieszkują samotnie lub z drugą osobą w podeszłym wieku lub z niepełnosprawnością, a związku ze stanem zagrożenia epidemicznego nie powinni opuszczać domu. Potrzeby w tym zakresie mogą również zgłaszać niepełnosprawni po 18. roku życia, którzy mieszkają sami.

Jeśli tego potrzebujesz, skorzystaj ze wsparcia psychologa
Jeśli tego potrzebujesz, skorzystaj ze wsparcia psychologa

Trwająca sytuacja zagrożenia epidemicznego jest dla wielu przeżyciem trudnym, wywołującym stres lub stany depresyjno-lękowe. Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie z myślą o takich osobach uruchomił całodobowe i nieodpłatne wsparcie psychologiczne.

Wpuść kulturę w wersji on-line – nowe propozycje
Wpuść kulturę w wersji on-line – nowe propozycje

Muzea, teatry, domy kultury, mimo że zamknięte dla odwiedzających, nie zawiesiły swojej działalności. Przeniosły ją do sieci. Czas spędzony w domu może być też czasem ciekawej aktywności kulturalnej, o co dbają krakowskie instytucje.

Odwołanie festiwalu Misteria Paschalia 2020
Odwołanie festiwalu Misteria Paschalia 2020

Krakowskie Biuro Festiwalowe podjęło decyzję o odwołaniu tegorocznej edycji festiwalu Misteria Paschalia, zaplanowanego w dniach 6-13 kwietnia 2020 r. w Krakowie.

KONKURS !
Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

„Kiedyś wrócimy do Aleppo i odbudujemy pasieki, i przywrócimy pszczoły do życia”. "Pszczelarz z Aleppo" autorstwa Christy Lefteri to poruszająca serca i sumienia powieść o miłości, śmierci, poświęceniu i nadziei na lepsze jutro. Drogach ucieczki i marzeniu o powrocie do domu.

ZOBACZ TAKŻE:
Teatr Barakah zaprasza na koncerty i spektakle on-line e-Muzeum MOCAK zaprasza
19. PZU Cracovia Maraton w listopadzie Budżet obywatelski: działamy w sieci!
Zamknięte wszystkie punkty obsługi pasażera MPK Weekendowe utrudnienia na ul. Armii Krajowej
NASZE MIASTO SAMORZAD ODWIEDZ KRAKOW KULTURA BIZNES
NAUKA I EDUKACJA SPORT ŻYDOWSKI KRAKOW BIP
KRAKOW.PL