Magiczny Kraków NEWSLETTER
444 fb  yt
Osada 2000 ma opuścić teren przy ul. Piastowskiej. Jest wyrok sądu
Osada 2000 ma opuścić teren przy ul. Piastowskiej. Jest wyrok sądu

„Osada 2000” nie ma tytułu prawnego do zajmowanego terenu i ma go wydać Gminie Miejskiej Kraków. Tak brzmi wyrok Sądu Rejonowego dla Krakowa – Krowodrzy, jaki zapadł we wtorek, 27 września. Powództwo zostało złożone w maju 2021 roku. Sąd postanowił także, że właściciel „Osady 2000” ma zwrócić koszty sądowe Gminie.

Konsultacje w sprawie Białych Mórz – w piątek warsztaty dla seniorów
Konsultacje w sprawie Białych Mórz – w piątek warsztaty dla seniorów

Trwają konsultacje społeczne dotyczące przyszłości Białych Mórz. Cały czas dostępna jest ankieta konsultacyjna, a już w piątek, 30 września, odbędą się warsztaty planowania partycypacyjnego dla seniorów. Początek o godz. 10.00 w Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” przy ul. Zakopiańskiej 62.

Walka o czyste powietrze w regionie potrwa dłużej
Walka o czyste powietrze w regionie potrwa dłużej

W poniedziałek, 26 września radni sejmiku województwa zdecydowali inaczej. Kotły bezklasowe będą mogły być użytkowane do końca kwietnia 2024 r. Liberalizacja uchwały antysmogowej zwiększy napływ zanieczyszczeń do Krakowa z gmin sąsiadujących, powodując utratę osiągniętych na przestrzeni lat przez miasto, przy ogromnym zaangażowaniu mieszkańców, efektów zarówno środowiskowych, zdrowotnych, ekonomicznych, jak i wizerunkowych.

W Krakowie wyraźnie rośnie liczba nowych podatników
W Krakowie wyraźnie rośnie liczba nowych podatników

Wzrost liczby podatników w Krakowie wraca do dynamiki sprzed pandemii. Z najnowszych danych wynika, że w 2022 r. podatek PIT zapłaciło w naszym mieście ponad 675 tysięcy osób. Około 33,5 tys. z nich to nowi podatnicy, którzy wcześniej rozliczali się z fiskusem w innych miejscowościach. Taki wzrost bazy podatkowej to dla budżetu miasta zysk w postaci dodatkowych 100 mln zł.

1 października otwarcie ulicy Mackiewicza
1 października otwarcie ulicy Mackiewicza

Na tę informację czeka wielu kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej dojeżdżających z północy miasta. Wykonawca linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej zapowiada, że od 1 października na ulicy Mackiewicza zostanie przywrócony ruch drogowy.

Od października wzmocnienia komunikacji miejskiej
Od października wzmocnienia komunikacji miejskiej

Zbliża się nowy rok akademicki. W związku z tym od 3 października, dzięki możliwości skierowania do ruchu dodatkowych 25 autobusów, zostaną wprowadzone dalsze wzmocnienia oferty przewozowej – informuje Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie.

Z pomocą UNICEF-u powstało Centrum Edukacyjno-Terapeutyczne
Z pomocą UNICEF-u powstało Centrum Edukacyjno-Terapeutyczne

Od 1 września działa już Centrum Edukacyjno-Terapeutyczne, które powstało przy współpracy samorządu Krakowa oraz Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Ośrodek ma charakter integracyjny i jest przeznaczony zarówno dla polskich, jak i dla ukraińskich dzieci. Opieką otoczone są tutaj dzieci ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi, np. z autyzmem.

KONKURS !
Wygraj bilety do Łaźni Nowej!

30 września Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na swoją pierwszą premierę sezonu 2022/2023. „Strach i nędza 2022” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego to spektakl inspirowany filmem „8½” w reżyserii Federico Felliniego, tekstem Jakuba Roszkowskiego pt. „Strach i nędza IV RP” oraz osobistymi doświadczeniami twórców. Weź udział w konkursie i wygraj bilety na pokaz 2 października!

KONKURS !
Wygraj książkę wydawnictwa Świat Książki!

„Ocalona z Auschwitz. Pójdę za tobą na koniec świata” Niny Majewskiej-Brown to prawda o tym, co spotkało rodzinę Franciszki i Wawrzyńca Kuligów, za pomoc udzieloną zbiegowi z obozu. Historia opowiedziana przez córki bohaterki, z których jedna niestety zmarła, nie doczekawszy premiery książki.

KONKURS !
Wygraj bilety na koncert Jazz Bandu Młynarski-Masecki!

Przedwojenny polski jazz na Scenie NCK! Już w najbliższą sobotę, o godz. 19.00 wystąpi wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim. Weź udział w konkursie i wygraj bilety na to wydarzenie!

KONKURS !
Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Czy rzeczywistość musi być racjonalna? Czy istnieje granica między tym co wyobrażalne, a tym co przeczy prawom logiki? Karl Ove Knausgård, autor „Mojej walki”, ma dla czytelników nową, wciągającą książkę. „Gwiazda poranna” to przyprawiający o dreszcze psychologiczny thriller, w którym przyziemne problemy, dramaty i tragedie mieszają się z niewyjaśnionymi zjawiskami. W ciągu paru sierpniowych dni w Norwegii dosłownie wszystko może się wydarzyć.

KONKURS !
Wygraj książkę wydawnictwa Novae Res!

Andrzej Mathiasz, autor sensacyjnej „Drugiej rzeczywistości” i kryminału „Szlam”, powraca z trzymającym w napięciu, mrocznym kryminałem. Tym razem prokurator Adam Szmyt zmierzy się z dramatycznymi wydarzeniami sprzed dwudziestu lat, by stoczyć walkę o życie swoje i swojej córki. Weź udział w konkursie i wygraj tę książkę!

KONKURS !
Wygraj bilety do Pałacu Sztuki!

W samym centrum Krakowa, tuż przy Rynku Głównym, na placu Szczepańskim znajduje się jeden z najpiękniejszych budynków secesyjnych – Pałac Sztuki. Jest siedzibą powstałego w 1854 roku Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych – najstarszego w tej części Europy. Na trzech powierzchniach wystawowych organizowanych jest ok. 30 wystaw rocznie.

KONKURS !
Wygraj bilety na koncert Braci Figo Fagot!

Niekwestionowani królowie pastiszu disco-polo już 30 września powrócą do Krakowa by rozkołysać publiczność brzmieniem syntezatorowych solówek, elektronicznych sampli z najgłębszych odmętów klimatu disco polo oraz prześmiewczych tekstów z celną i wyrazistą puentą. Weź udział w konkursie i wygraj bilety na to wydarzenie!

ZOBACZ TAKŻE:
Wrześniowy „Tydzień dla Ziemi. ZadbajMY o planetę!” Centrum Czystego Powietrza zaprasza
Seniorze, zaszczep się przeciw grypie! Krakowska Noc Księgarń – spacerowo, muzycznie i literacko
Pięć firm chce budować Krakowskie Centrum Muzyki Trenuj w Krakowie! 1 października zajęcia rolkarskie
NASZE MIASTO SAMORZAD ODWIEDZ KRAKOW KULTURA BIZNES
NAUKA I EDUKACJA SPORT ŻYDOWSKI KRAKOW BIP
KRAKOW.PL