Magiczny Kraków NEWSLETTER
451 fb  yt
Trwają prace nad przyszłorocznym budżetem Krakowa
Trwają prace nad przyszłorocznym budżetem Krakowa

Prezydent Krakowa przedłożył radnym projekt budżetu miasta na rok 2023. Na przyjęte w nim wielkości wydatków i dochodów ogromny wpływ będą miały aktualne zjawiska gospodarcze: wysoka inflacja i rosnące ceny energii i paliw, a także rządowe reformy systemu podatkowego. Według wstępnego planu wydatki miasta sięgną 7 mld 823 mln zł, z czego 6 mld 195 mln zł kosztować będzie realizacja bieżących zadań, a reszta – 1 mld 628 mln zł – to środki z przeznaczeniem na inwestycje.

Apel prezydenta o zmiany w rządowych programach proekologicznych
Apel prezydenta o zmiany w rządowych programach proekologicznych

Prezydent Jacek Majchrowski wystąpił do minister klimatu i środowiska Anny Moskwy w sprawie wprowadzenia pilnych zmian w programach „Stop smog” oraz „Ciepłe mieszkanie”. Miasto chce umożliwić mieszkańcom korzystanie z obu form dofinansowania, by w obecnych, trudnych warunkach gospodarczo-ekonomicznych nie pozbawiać krakowian możliwości ubiegania się o rządowe wsparcie finansowe.

Nowe stoiska dla krakowskich kwiaciarek. Trwają konsultacje projektu
Nowe stoiska dla krakowskich kwiaciarek. Trwają konsultacje projektu

To jeden z symboli Rynku Głównego, najmniejsze targowisko miasta i jedna z najpiękniejszych tradycji Krakowa. Krakowskie kwiaciarki – bo o nich mowa – testują próbny wariant stoiska, powstały w odpowiedzi na przepisy uchwały krajobrazowej, kontekst powrotu drzew na Rynek i potrzebę znalezienia nowej, bardziej wygodnej formy odpornej na zjawiska atmosferyczne. Projekt próbnego stoiska przygotowany przez studio LATALAdesign będzie konsultowany z kwiaciarkami do końca roku przez Krakowskie Forum Kultury. Także mieszkańcy mogą zobaczyć projekt na żywo – i wyrazić opinię!

Kraków gotowy na nadchodzące ochłodzenie
Kraków gotowy na nadchodzące ochłodzenie

Jak co roku, już od połowy października wszystkie miejskie służby są przygotowane do zimy. Sprzyjające do tej pory warunki atmosferyczne nie wymagały interwencji. Jednak to może się zmienić już od najbliższego piątku, kiedy zapowiadane jest ochłodzenie. Do zimowego utrzymania dróg i chodników gotowych jest 265 jednostek, w tym 73 duże solarki. Akcję koordynuje MPO Kraków.

Strefa Czystego Transportu nie taka straszna
Strefa Czystego Transportu nie taka straszna

Niecałe 2 proc. samochodów, które jeździły po krakowskich ulicach w grudniu 2021 r., nie wjechałoby do Krakowa po wejściu w życie pierwszych zapisów Strefy Czystego Transportu w lipcu 2024 r. Drugi etap SCT, obowiązujący od 2026 r. objąłby 21 proc. tych pojazdów. W powietrzu będzie dzięki temu aż o połowę mniej niebezpiecznego tlenku azotu - tak wynika z najnowszych badań, które zaprezentowali przedstawiciele Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie i Krakowskiego Alarmu Smogowego.

W Krakowie przybywa miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi
W Krakowie przybywa miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi

Z roku na rok przybywa miejsc, w których najmłodsi krakowianie czują się komfortowo. Organizowany po raz czwarty plebiscyt „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi” pokazuje, że coraz więcej urzędów, instytucji kultury, punktów usługowych czy gastronomicznych tworzy udogodnienia dla dzieci lub wzbogaca ofertę skierowaną do rodzin.

Wynajmij lokal w centrum miasta
Wynajmij lokal w centrum miasta

Szukasz dobrego miejsca na prowadzenie swojej firmy? Ul. Basztowa, Krakowska, Królewska i św. Marka to tylko niektóre z adresów lokali użytkowych przeznaczonych pod wynajem. Aukcja organizowana przez Zarząd Budynków Komunalnych odbędzie się 30 listopada, a formalności należy dopełnić do 28 listopada.

KONKURS !
Wygraj bilety na koncert grupy Organek!

W najbliższą niedzielę, 20 listopada, o godz. 21.00, Klub Studio zaprasza na koncert zespołu Organek. Weź udział w konkursie i wygraj bilety na to wydarzenie!

KONKURS !
Wygraj bilety na koncert T.LOVE!

40-lecie aktywności scenicznej, 30-lecie wydania płyty „King”, dobrze przyjęta najnowsza płyta nagrana w reaktywowanym składzie – 23 listopada w krakowskim klubie Studio na jubileuszowym koncercie wystąpi T.LOVE. Weź udział w konkursie i wygraj bilety na to wydarzenie!

KONKURS !
Wygraj bilety na koncert Wolnej Grupy Bukowina

Już w najbliższą sobotę, 19 listopada, w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay wystąpi Wolna Grupa Bukowina. Weź udział w konkursie i wygraj bilety!

KONKURS !
Wygraj bilety do Łaźni Nowej!

Spektakl inspirowany postacią Krzysztofa Krawczyka „Chciałem być” nie jest biografią artysty. To komedia, która prezentuje subiektywne spojrzenie reżysera na fenomen Krzysztofa Krawczyka jako artysty i człowieka – w najbliższą sobotę, 19 listopada, o godz. 18.00, zaprasza Teatr Łaźnia Nowa.

KONKURS !
Wygraj bilety do Teatru Groteska!

„Kandyd czyli Optymizm” i „Tygrys Pietrek” to propozycje Teatru Groteska na najbliższą niedzielę, 20 listopada. Weź udział w konkursie i wygraj bilety na jeden ze spektakli!

KONKURS !
Wygraj książki wydawnictwa SQN!

„Opowieści z Białej Doliny” autorstwa Marceliny i Przemka Corso to zbiór historii dla dzieci ale też dla dorosłych. Opowiadania są uniwersalne – opowiadają o ważnych i ponadczasowych rzeczach. Są też pochwałą dla przyjaźni, miłości, odwagi, ciekawości, natury i podstawowego prawa do indywidualności i bycia innym. A także – mierząc się z dorosłymi problemami – są dowodem na to, że rodzinę można sobie stworzyć.

KONKURS !
Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Żaden przestępca nie może spać spokojnie, nawet jeśli od zbrodni minęła nie jedna, a trzy dekady. Robert Małecki rozpoczyna kolejną znakomitą kryminalną serię. W „Wiatrołomach” policjanci z bydgoskiego Archiwum X odkopują stare ślady, szukają nowych tropów i poszlak, by rozwiązać tajemniczą sprawę z przed trzydziestu lat. Mroczna historia porwania wciąż oczekuje na swoje zakończenie.

ZOBACZ TAKŻE:
Prace torowe na ul. Starowiślnej Rozbudowa al. 29 Listopada: prace na odcinku północnym
Przed nami Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich Szukasz pracowni twórczej? Skorzystaj z lokali oferowanych przez miasto
Trwa Aukcja Wielkiego Serca Jak bezpiecznie robić zakupy w sieci?
NASZE MIASTO SAMORZAD ODWIEDZ KRAKOW KULTURA BIZNES
NAUKA I EDUKACJA SPORT ŻYDOWSKI KRAKOW BIP
KRAKOW.PL