Magiczny Kraków NEWSLETTER
289 fb  yt
Budżet obywatelski: trwa głosowanie!
Budżet obywatelski: trwa głosowanie!

W sobotę, 28 września, rozpoczęło się głosowanie w VI edycji budżetu obywatelskiego, które potrwa do 7 października. W tym roku do rozdysponowania jest łącznie 30 mln zł (10 mln zł na projekty ogólnomiejskie i 20 mln zł na projekty o charakterze dzielnicowym), a zadania można wybierać przez internet – za pośrednictwem platformy budzet.krakow.pl lub tradycyjnie – w ok. 150 wyznaczonych punktach głosowania. W tym roku na szczęśliwców, którzy wezmą udział w głosowaniu, czekają cenne nagrody.

W niedzielę tramwaje wrócą do Bronowic
W niedzielę tramwaje wrócą do Bronowic

W najbliższą niedzielę, 6 października, w związku z zakończeniem remontu na ul. Karmelickiej, zostanie przywrócony ruch tramwajowy na odcinku „Teatr Bagatela” – „Bronowice Małe”. Jednocześnie przez około tydzień  fragment ul. Karmelickiej w dalszym ciągu będzie wyłączony z ruchu kołowego.

Rozpoczęło się projektowanie linii tramwajowej na Azory
Rozpoczęło się projektowanie linii tramwajowej na Azory

W piątek, 27 września podpisana została umowa w sprawie opracowania dokumentacji projektowej oraz uzyskanie pozwoleń na budowę linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju na odcinku od pętli Krowodrza Górka do osiedla Azory. Za zadanie odpowiedzialna jest firma Sweco Consulting Sp. z o.o. z Poznania.

Liście do worka, nie do ogniska
Liście do worka, nie do ogniska

Jesień coraz bliżej. Zbliża się okres przycinania gałęzi oraz zrzucania przez drzewa i krzewy liści. Jak co roku przypominamy o zakazie spalania odpadów zielonych, który obowiązuje w Krakowie na terenach prywatnych. Odpady te odbiera z posesji MPO. Warto także pamiętać, że używanie dmuchaw do oczyszczania terenów z liści zwiększa zanieczyszczenie powietrza. Za bezprawne spalanie odpadów grozi kara grzywny do 5 tys. zł, a w postępowaniu mandatowym do 500 zł.

Zapraszamy na Dzień Otwarty Ekospalarni
Zapraszamy na Dzień Otwarty Ekospalarni

W sobotę, 5 października już po raz czwarty można odkryć tajemnice działania Ekospalarni Kraków! W jaki sposób działa instalacja? Jak to się dzieje, że z odpadów produkujemy prąd i ciepło? Na czym polega praca operatora ogromnego chwytaka? Jak żyje się pszczołom w ekospalarniowej pasiece? To wszystko i jeszcze więcej opowiedzą i pokażą jej pracownicy podczas ekologicznej soboty w krakowskiej Ekospalarni.

Kulturalny przewodnik weekendowy! [KONKURS]
Kulturalny przewodnik weekendowy! [KONKURS]

Październik rozpoczynamy z przytupem, bo od koncertów świetnych artystów w Krakowie! David Garret czy Artur Andrus to klasa sama w sobie - zobaczcie ich na żywo już w ten weekend! Poza tym rozpoczyna się też Unsound Festival, gratka dla miłośników muzyki niszowej i nieoczywistej. Ale Unsound to nie tylko muzyka, o czym przeczytacie w naszym przewodniku kulturalnym!

O królu, który uciekł z Polski [KONKURS]
O królu, który uciekł z Polski [KONKURS]

Idealna lektura na coraz dłuższe jesienne wieczory! „Król, który uciekł” Jędrzeja Napiecka to napisana lekkim, współczesnym językiem komedia historyczna. Zaciekawi zarówno wielbicieli powieści obyczajowych, jak i zwolenników książek historycznych. Dlaczego? Przeczytajcie poniżej i spróbujcie swoich sił w konkursie!

Uroczyste otwarcie Schodów Czesława Miłosza
Uroczyste otwarcie Schodów Czesława Miłosza

W roku obchodów 15. rocznicy śmierci Czesława Miłosza i 450. rocznicy Unii lubelskiej, w Krakowie będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie artystyczno-literackie. Już w czwartek, 3 października o godz. 15.00 odbędzie się uroczyste otwarcie schodów upamiętniających postać i twórczość polskiego noblisty na bulwarze Poleskim przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Bunt Nowej Huty - mapping
Bunt Nowej Huty - mapping

W piątek, 4 października na fasadzie Teatru Ludowego w ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty odbędzie się projekcja mappingu będącego alegoryczną opowieścią o oporze mieszkańców tej dzielnicy wobec reżymu komunistycznego.
 

KONKURS !
Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Poznaj uzdrawiającą moc grzyboterapii! "Powrót do życia. O żałobie i grzybach" Long Litt Woon to opowieść o stracie, walce o samą siebie oraz… o hermetycznym środowisku zbieraczy grzybów. Brzmi ciekawie? Weźcie udział w naszym konkursie!

ZOBACZ TAKŻE:
Przebudowa ul. Krakowskiej potrwa dłużej Akcja #17milionów. Kraków zaświeci się na zielono
Święto Jom Riszon w Starej Synagodze Tropem zawodowców - weź udział w projekcie edukacyjnym
„Tajemnice Krakowa w czasie okupacji” – zajęcia w Muzeum AK Ruszają październikowe wycieczki rowerowe
NASZE MIASTO SAMORZAD ODWIEDZ KRAKOW KULTURA BIZNES
NAUKA I EDUKACJA SPORT ŻYDOWSKI KRAKOW BIP
KRAKOW.PL