Magiczny Kraków NEWSLETTER
136 fb  yt
Wszystkich Świętych - informacje praktyczne
Wszystkich Świętych - informacje praktyczne

Przed nami okres święta Wszystkich Świętych. Miasto przygotowało specjalną ofertę przewozową komunikacji miejskiej, aby zachęcić krakowian i przyjezdnych odwiedzających groby bliskich do dojazdu na cmentarze autobusami i tramwajami. Tym bardziej, że w okolicach krakowskich nekropolii czekają nas utrudnienia w ruchu. Zapoznaj się z informacjami o zmianach w komunikacji miejskiej, reorganizacji ruchu wokół cmentarzy i bezpieczeństwie w ich obrębie.

- Tak jak w poprzednich latach, w okresie święta Wszystkich Świętych, Kraków stawia na transport zbiorowy. Uruchamiamy w tym czasie dziewięć linii tramwajowych i dwadzieścia autobusowych, które obsłużą pasażerów dojeżdżających na cmentarze – mówi Łukasz Franek, wicedyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Od soboty wraca przejazd przez al. Powstańców Wielkopolskich
Od soboty wraca przejazd przez al. Powstańców Wielkopolskich

Dobre wiadomości dla kierowców i pasażerów KMK. W najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu na skrzyżowaniu al. Powstańców Śląskich z ul. Wielicką i Powstańców Wielkopolskich. Ruch samochodowy zostanie przywrócony na wszystkich dostępnych kierunkach.

Coraz więcej krakowian jeździ na rowerze
Coraz więcej krakowian jeździ na rowerze

Rosnąca ilość dróg rowerowych, większa spójność tras oraz liczne udogodnienia dla rowerzystów (m.in. stojaki, kontrapasy, podpórki) sprawiają, że coraz większa liczba mieszkańców wybiera rower jako podstawowy środek transportu – wynika z najnowszych pomiarów natężenia ruchu rowerowego w Krakowie wykonanych na zlecenie Gminy. Ten trend potwierdzają również badania Fundacji Allegro All For Planet, z których wynika, że przeciętnie krakowscy cykliści pokonują 64 km tygodniowo, co plasuje naszych mieszkańców wśród najbardziej aktywnych rowerowo w Polsce.

Nie pal liści, lepiej oddaj je MPO
Nie pal liści, lepiej oddaj je MPO

MPO Kraków w tym roku odebrało od mieszkańców Krakowa już ponad 15,8 tys. ton odpadów zielonych. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystkie te odpady zielone nie będą spalone, a szkodliwe substancje nie przedostaną się do powietrza. To jeden ze sposobów MPO Kraków na walkę ze smogiem, a krakowianie bardzo chwalą sobie wygodę i brak jakichkolwiek dodatkowych kosztów związanych z właściwą utylizacją kłopotliwych odpadów.    

20. Międzynarodowe Targi Książki już niebawem!
20. Międzynarodowe Targi Książki już niebawem!

Każdy zapalony czytelnik czeka na nie cały rok. Już w najbliższy czwartek, 27 października rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. To jubileuszowa, 20. edycja, a od ośmiu lat ich termin zbiega się z trwającym w tym czasie w Krakowie Festiwalem Conrada. To będzie prawdziwe święto wydawców i czytelników! W uroczystym otwarciu 20. Międzynarodowych Targów Książki weźmie udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Weekendowy rozkład jazdy [KONKURS]
Weekendowy rozkład jazdy [KONKURS]

Ostatni weekend października to prawdziwa uczta dla wszystkich miłośników literatury. Finał Festiwalu Conrada i niezwykle bogaty program Międzynarodowych Targów Książki to żelazne punkty tego tygodnia dla każdego szanującego się mola książkowego. Ale nie zapominajmy też o innych sztukach! Wysyp świetnych spektakli w krakowskich teatrach stał się faktem! Przejdziemy się też do kina i opery. Sprawdźcie nasz weekendowy rozkład jazdy, a przy okazji wygrywajcie wejściówki na wydarzenia!

Memento Vitae – koncert bez bisów i oklasków po raz drugi w Krakowie
Memento Vitae – koncert bez bisów i oklasków po raz drugi w Krakowie

Biblioteka Polskiej Piosenki i Zarząd Cmentarzy Komunalnych zapraszają na drugą edycję „Memento Vitae – koncertu bez bisów i oklasków”. Koncert odbędzie się 1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych na Cmentarzu Rakowickim (wejście od ul. Prandoty), o godzinie 19:00.

„Maria Skłodowska-Curie” walczy o Złotą Żabę
„Maria Skłodowska-Curie” walczy o Złotą Żabę

12 listopada w Bydgoszczy wystartuje 24. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE. Najważniejszym punktem wydarzenia jest Konkurs Główny. W tym roku o Złotą Żabę powalczy 13. filmów ze świata, w tym nasza koprodukcja – historia polskiej noblistki, film w reż. Marie Noëlle pt. „Maria Skłodowska-Curie'' ze zdjęciami Michała Englerta.

Kraków 100 lat temu (1886)
Kraków 100 lat temu (1886)

W 1886 roku dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszny przypadały na poniedziałek i wtorek, dzięki czemu krakowianie mieli więcej czasu na odwiedzenie cmentarzy. Jak zanotował „Czas”, wyjątkowo również dla tej pory roku utrzymywała się ciepła i słoneczna aura, skłaniając mieszkańców miasta do rodzinnych spacerów. Nasz wehikuł czasu zatrzymał się tym razem na dniu 4 listopada 1886 roku.

KONKURS !
Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Najlepsze polskie wiersze dla dzieci w pięknej oprawie graficznej i nowym wydaniu. To właśnie jest "Chichotnik, czyli księga śmiechu i uśmiechu", zbiór wierszy dla dzieci wybranych przez Barbarę Gawryluk. Designerskie wydarzenie roku w kategorii książek dla dzieci! A my mamy dla Was trzy egzemplarze tego małego arcydzieła!

ZOBACZ TAKŻE:
Powstaje nowy ogród społeczny Jak lokalnie chronić klimat
„Gotuj po hiszpańsku” - aplikuj do III edycji międzynarodowego projektu Włącz się w obieg - bezpłatne szkolenia zawodowe
Rusza konkurs poetycki na książkowy debiut „ŚDM. Jesteśmy razem!” - cykl wydarzeń w TAURON Arenie Kraków
NASZE MIASTO SAMORZAD ODWIEDZ KRAKOW KULTURA BIZNES
NAUKA I EDUKACJA SPORT ŻYDOWSKI KRAKOW BIP
KRAKOW.PL