Magiczny Kraków NEWSLETTER
485 fb  yt
Sprawa parkowania hulajnóg zostanie uregulowana
Sprawa parkowania hulajnóg zostanie uregulowana

Prywatni operatorzy będą płacić za parkowanie swoich pojazdów, a ich liczba w centrum będzie ściśle regulowana – to główne ustalenia umowy wypracowanej przez Kraków i operatorów hulajnóg elektrycznych, które mają rozwiązać problem zagracania miasta tymi jednośladami.

Jak bezpiecznie podróżować komunikacją miejską na wózku inwalidzkim
Jak bezpiecznie podróżować komunikacją miejską na wózku inwalidzkim

Wszystkie autobusy oraz 85 proc. tramwajów MPK SA w Krakowie to pojazdy wyposażone w niską podłogę i platformę. Obowiązkiem każdego prowadzącego pojazd jest zwracanie szczególnej uwagi na osoby z ograniczoną mobilnością, m.in. na wózkach inwalidzkich. Oczekując na przystanku warto zasygnalizować to prowadzącemu podnosząc rękę. Każdy prowadzący ma obowiązek rozłożyć osobie na wózku platformę – zarówno podczas wsiadania, jak i wysiadania z pojazdu.

Potwierdź swoją tożsamość poprzez aplikację mObywatel
Potwierdź swoją tożsamość poprzez aplikację mObywatel

14 lipca weszła w życie ustawa, która umożliwia posługiwanie się cyfrowym dokumentem tożsamości poprzez aplikację mObywatel – mDowód, który będzie zawierał dane z Rejestru Dowodów Osobistych i rejestru PESEL.

Ruszyły konsultacje dotyczące części terenów Bieżanowa i Podgórza
Ruszyły konsultacje dotyczące części terenów Bieżanowa i Podgórza

Ruszyły konsultacje społeczne dotyczące terenów dzielnic XII i XIII. W pierwszym etapie, od 17 lipca do 15 września, za pośrednictwem ankiety, mieszkańcy mogą składać uwagi do koncepcji rozwoju oraz kierunków przekształceń części tych terenów. Wyniki badania ankietowego będą stanowić materiał do zaplanowanych na październik warsztatów planowania.

Senat przyjął projekt ustawy metropolitalnej Krakowa
Senat przyjął projekt ustawy metropolitalnej Krakowa

14 lipca senat przyjął projekt ustawy metropolitalnej dla Krakowa, która pozwoliłaby przekształcić Stowarzyszenie Metropolia Krakowska w związek metropolitalny. Ustawa stwarza nowe możliwości dla miasta i 14 gmin ościennych, a jedną z korzyści jej uchwalenia byłyby dodatkowe wpływy do budżetu tych gmin. By weszła w życie, niezbędna jest akceptacja sejmu i podpis prezydenta.

Świętujemy 45-lecie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa
Świętujemy 45-lecie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa

Trwają obchody 45. rocznicy wpisu centrum Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z tej okazji w reprezentacyjnym miejscu na dawnej Drodze Królewskiej, pomiędzy Bramą Floriańską a Barbakanem została umieszczona okolicznościowa tablica upamiętniająca historyczny wpis. Obiekt w założeniu stanowi uzupełnienie oznakowania wpisu Krakowa na listę.

Zbliża się 80. Tour de Pologne
Zbliża się 80. Tour de Pologne

Już 4 sierpnia w Krakowie zakończy się ostatni, siódmy etap 80. Tour de Pologne. Poznamy też zwycięzcę jubileuszowej edycji wyścigu oraz wszystkich klasyfikacji.

KONKURS !
Letni Festiwal Operetkowy na Wiśle im. Iwony Borowickiej [KONKURS]

16 lipca na statku „Sobieski” odbył się pierwszy z dwóch koncertowych rejsów w ramach Letniego Festiwalu Operetkowego na Wiśle im. Iwony Borowickiej. Następny już w najbliższą niedzielę, 23 lipca.

KONKURS !
Zespół FiśBanda na Letniej Scenie Radia Kraków [KONKURS]

W najbliższą niedzielę, 23 lipca Radio KRaków zaprasza na podhalański ogień przeplatany liryczną nostalgią i wirtuozerskimi popisami, czyli koncert zespołu FiśBanda! Macie szansę wygrać bilety na to wydarzenie!

KONKURS !
XIII Krakowskie Miniatury Teatralne – wygraj bilety!

Od 17 do 23 lipca Sceną NCK rządzi teatr, a wszystko za sprawą XIII edycji Krakowskich Miniatur Teatralnych organizowanych przez Krakowskie Forum Kultury. Weź udział w naszym konkursie i wygraj bilet na spektakl „Kłamstewka”!

KONKURS !
Letnie Tanie Kinobranie – wygraj bilety!

7 lipca w Kinie Pod Baranami ruszył doroczny festiwal Letnie Tanie Kinobranie. 27 lipca, o godz. 13.00 odbędzie się pokaz filmu „Plan na miłość”. Weź udział w naszym konkursie i wygraj bilety!

KONKURS !
Wygraj bilety do Łaźni Nowej!

W najbliższą niedzielę, 23 lipca, o godz. 19.00 Łaźnia Nowa zaprasza na „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. Weź udział w naszym konkursie i wygraj bilety na ten spektakl!

KONKURS !
Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Wybitny pisarz, laureat Nagrody Pulitzera, człowiek o niesamowitej wyobraźni. Cormac McCarthy powrócił po kilku latach przerwy ze świetną, powieścią. „Pasażer” zabiera czytelnika w literacką podróż, pełną mrocznych sekretów, intrygujących zwrotów akcji i moralnych dylematów.

ZOBACZ TAKŻE:
Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę w sprawie programu polityki zdrowotnej Nie skanuj kodów QR umieszczonych na parkomatach
Zaparkuj w Małym Płaszowie i jedź na Bagry! Naprawa torowiska na Limanowskiego
„Lustro czynszowe” – złóż formularz do 31 lipca YOO! Festiwal Sportów Miejskich 2023 już na początku sierpnia
NASZE MIASTO SAMORZAD ODWIEDZ KRAKOW KULTURA BIZNES
NAUKA I EDUKACJA SPORT ŻYDOWSKI KRAKOW BIP
KRAKOW.PL