Magiczny Kraków NEWSLETTER
168 fb  yt
„Zaczynając od moich ulic” - rusza Festiwal Miłosza
„Zaczynając od moich ulic” - rusza Festiwal Miłosza

Cztery festiwalowe dni wypełnione spotkaniami autorskimi, debatami, koncertami, filmami, czytaniem i komentowaniem wierszy – od czwartku Kraków stanie się światową stolicą poezji. Festiwal Miłosza będzie okazją do spotkania z najwybitniejszymi polskimi twórcami, m.in.: Adamem Zagajewskim, Ewą Lipską, Anną Piwkowską, Marcinem Świetlickim, a także gośćmi z trzech kontynentów, wśród nich: Antjie Krog (RPA), Linn Hansén (Szwecja), Evelyn Schlag (Austria), Petr Hruška (Czechy), Joachim Sartorius (Niemcy) i Robert Pinsky (USA). Dyrektorem artystycznym festiwalu jest poeta i krytyk literacki Krzysztof Siwczyk.

Budżet obywatelski: zagłosujesz przez internet, papierowo i na pikniku
Budżet obywatelski: zagłosujesz przez internet, papierowo i na pikniku

Już niedługo poznamy listę projektów, na które będzie można głosować w IV edycji budżetu obywatelskiego Krakowa. Głosowanie rozpocznie się 17 czerwca i potrwa do końca miesiąca. W tym roku powróci system mieszany – głosować będzie można za pośrednictwem papierowych kart oraz przez platformę internetową dostępną pod adresem www.budzet.krakow.pl.

Od 1 lipca zacznie obowiązywać czasowa uchwała antysmogowa
Od 1 lipca zacznie obowiązywać czasowa uchwała antysmogowa

Od 1 lipca tego roku do 31 sierpnia 2019 roku na terenie Krakowa będzie obowiązywać tzw. „czasowa uchwała antysmogowa”. Jej głównym założeniem jest określenie minimalnych norm jakościowych paliw stałych dopuszczonych do użytkowania na terenie Gminy Miejskiej Kraków.

Muzeum Historii Fotografii w nowej odsłonie
Muzeum Historii Fotografii w nowej odsłonie

Do końca 2016 roku Muzeum Historii Fotografii w Krakowie dysponowało ograniczoną przestrzenią w budynku przy ul. Józefitów 16. Sytuacja ta uległa zmianie w grudniu ubiegłego roku. Dzięki staraniom Gminy Miejskiej Kraków Muzeum pozyskało nowy budynek przy ul. Rakowickiej 22. Na przełomie lat 2017/2018 planowane jest rozpoczęcie remontu i rewitalizacji zabytkowej willi przy Józefitów 16, a w roku 2018 rozpoczną się pierwsze prace związane z przebudową obiektu dawnej Zbrojowni.

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]
Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

Pomiędzy kolejną porcją spacerów, rowerowych wycieczek i korzystania z atrakcji na świeżym powietrzu, nie zapomnijcie jeszcze o kulturalnych doznaniach! Tym bardziej, że ten weekend będzie w nie obfitował! Rozpoczyna się Festiwal Miłosza, fani literatury zatem znajdą coś dla siebie. Miłośnicy Francji i filmu powinni zajrzeć do Kina pod Baranami. Mamy też dla Was jak zwykle kilka świetnych propozycji koncertowych czy teatralnych i oczywiście zaproszenia do rozdania! Zaczynamy!

Linkin Park i System Of A Down wkrótce w TAURON Arenie Kraków [KONKURS]
Linkin Park i System Of A Down wkrótce w TAURON Arenie Kraków [KONKURS]

Po roku przerwy Impact Festival powraca w wielkim stylu! Cztery edycje festiwalu odwiedziły Warszawę i Łódź. Teraz przyszła pora na południe Polski. Już 15 i 17 czerwca rockowe gwiazdy zawitają do TAURON Areny Kraków. Pierwszego festiwalowego dnia usłyszymy Linkin Park, a drugiego - System Of A Down!

Balet Cracovia Danza znów na scenie ze „Śpiącą krolewną”! [KONKURS]
Balet Cracovia Danza znów na scenie ze „Śpiącą krolewną”! [KONKURS]

Znana na całym świecie bajka „Śpiąca królewna" swoją nieśmiertelność zawdzięcza nie tylko autorowi opowiadania, ale także twórcom, którzy adaptowali ją na potrzeby teatru czy filmu. Balet Cracovia Danza postanowił jednak bajkę odczytać na nowo, sięgając do epoki baroku. Dlatego zespół opowiada historię królewny, której dosięgła klątwa złej wróżki tańcem barokowym, do pięknej, znanej i podziwianej muzyki z epoki. Najbliższa okazja, by zobaczyć spektakl już 14 czerwca o godz. 19 w Teatrze Variete.

Nowa Huta świętuje!
Nowa Huta świętuje!

W sobotę 10 czerwca Łąki Nowohuckie zamienią się w scenę plenerową – wszystko za sprawą Dni Nowej Huty. „Najmłodsza siostra Krakowa” zaprasza całe rodziny na łąkę między Nowohuckim Centrum Kultury a osiedlem Centrum E. W programie koncerty, zabawy, warsztaty i inne atrakcje.

Krakowski Kiermasz Książki – poezja pod gołym niebem!
Krakowski Kiermasz Książki – poezja pod gołym niebem!

Już za kilka dni - w weekend 10-11 czerwca - na malowniczym placu św. Marii Magdaleny rozgości się Krakowski Kiermasz Książki. Podczas trwającego w tym czasie Festiwalu Miłosza swoją ofertę zaprezentuje kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa oraz regionu. Nie zabraknie klasyki prozy, dobrego komiksu, kultowych albumów, a przede wszystkim poezji! Na ratunek czytelnikom niepraktykującym przybędzie Ostry Dyżur Literacki, a w ramach pasma OFF Miłosz odbędzie się czytanie poezji w plenerze. Tradycyjnie organizatorzy zadbają także o strawę dla ciała, a nowe książkowe nabytki będzie można przejrzeć relaksując się na leżaku!

KONKURS !
Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Nieznane dotychczas dokumenty, niepublikowane wcześnie fotografie oraz bliscy, którzy po raz pierwszy zgodzili się na rozmowę.  Po olbrzymim sukcesie książki „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” Anna Kamińska przybliża czytelnikom życie najsłynniejszej polskiej himalaistki. „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” to znacznie więcej niż biografia. To opowieść o pokonywaniu własnych demonów, przełamywaniu swoich słabości i o wielkiej, życiowej pasji, która, dając niebywałą siłę, może również spalać.

ZOBACZ TAKŻE:
„Droga do EURO U21”, czyli turniej dla piłkarskich talentów Najlepsze europejskie drużyny U11 zagrają w Krakowie
Festiwal Teatrów Ulicznych po raz trzydziesty Posmakuj renesansowych historii na Jarmarku Świętojańskim
Zabytkowe autobusy przejadą przez Kraków „Zatrać się w zieleni” na trzy sposoby!
NASZE MIASTO SAMORZAD ODWIEDZ KRAKOW KULTURA BIZNES
NAUKA I EDUKACJA SPORT ŻYDOWSKI KRAKOW BIP
KRAKOW.PL