Komunikat archiwalny

Młodzież walczy z rakiem jelita grubego

63 zespoły z województwa małopolskiego walczą z rakiem jelita grubego. Nowotwór ten zajmuje 2 lub 3 pozycję wśród kobiet i mężczyzn, stanowiąc ponad 10% zachorowań i zgonów u obu płci. Działania prowadzone przez młodzież w ramach V edycji Mam Haka na Raka mają na celu promocję badań profilaktycznych.

Młodzież walczy z rakiem jelita grubego
Fot. www.krakow.pl

Młodzież z 16 województw rozpoczęła działania edukacyjne w regionach, dotyczące uświadomienia, jak ważne jest wykonywanie badań. Uczestnicy poprzez różne inicjatywy uczą swoich kolegów i społeczność lokalną profilaktyki nowotworowej, w szczególności raka jelita grubego i zachęcają do badań profilaktycznych w tym kierunku (kolonoskopia). Zespoły organizują spotkania edukacyjne, lekcje dla rówieśników oraz przygotowują się do punktu kulminacyjnego działań – Dnia Hakowicza, który odbędzie się 4 lutego, kiedy przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. By wszystko przebiegało na jak najwyższym poziomie merytorycznym, przez ostatni miesiąc młodzież korzystała z materiałów umieszczonych na stronie www.mamhakanaraka.pl.
W V edycji bierze udział najwięcej uczestników spośród wszystkich edycji programu. Ze szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce zgłosiły się 742 zespoły, czyli ok. 3710 uczestników. Dla porównania w IV edycji było to 689 zespołów.
Organizatorem programu jest Polska Unia Onkologii. Co roku do „Mam Haka na Raka” licznie włączają się władze administracji publicznej, stowarzyszenia pacjentów, media, a także studenci. Obecnie swoim patronatem honorowym program objęli Minister Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Przewodniczący Sejmowej i Senackiej Komisji Zdrowia, Rzecznik Praw Dziecka, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej i European Cancer Patient Coalition. Swojego wsparcia udzielili również marszałkowie województw, kuratorzy oświaty, a także oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Program „Mam Haka na Raka” jest ogólnopolskim programem skierowanym do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Celem programu jest zaangażowanie młodzieży w proces edukacyjny związany z profilaktyką nowotworową. Głównym zadaniem postawionym przed młodymi ludźmi jest zorganizowanie działań lokalnych oraz zaprojektowanie kampanii społecznej. Dotychczas w ramach programu powstały 4 kampanie społeczne: „Wystarczy tak niewiele…” (rak piersi), „Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię” (rak szyjki macicy), „Nie krępuj się, zerwij z milczeniem” (rak prostaty) oraz „Nie wiąż się z papierosem” (rak płuca).
Informacje o poszczególnych kampaniach można znaleźć w internecie: www.wystarczytakniewiele.pl, www.zbrobcytologie.pl, www.zbadajprostate.pl, www.niezpapierosem.pl.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Zobacz także