Tag: wydarzenia kulturalne

Konsul generalny Allen Greenberg wziął udział w organizowanym co roku Marszu Pamięci do obozu koncentracyjnego Płaszów.Jak co roku upamiętniał rocznicę likwidacji getta w krakowskiej dzielnicy Podgórze. W 68 marszu wzięli udział: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wojewoda małopolski Stanisław Kracik oraz kilkuset mieszkańców Krakowa.
MOCAK(Museum of Contemporary Art in Kraków), czyli Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie przy ul. Lipowej 4 powstało na terenie dawnej Fabryki Emalia Oskara Schindlera, w poprzemysłowej dzielnicy Zabłocie, która w ostatnich latach przechodzi gwałtowną rewitalizację. Autorem projektu architektonicznego jest Claudio Nardi, włoski architekt i projektant wnętrz, który porusza się w ramach nurtu architektury neomodernistycznej. Otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej planowane jest na wiosnę 2011 roku. Do 5 grudnia mieszkańcy Krakowa mogą bezpłatnie oglądać oddany właśnie do użytku budynek MOCAK-u Przestrzenie muzeum są dostępne dla zwiedzających w godz. 12-18.
Już po raz jedenasty miłośnicy talentów artystycznych polityków wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu w Teatrze Groteska-Reality Shopka Szoł „Myśli niesforne – wieczór sentymentalny”.
Im więcej głosów dostanie Kraków, tym wyższą wartość uzyska na planszy. Krakowianie do dzieła! Ruszyło ogólnopolskie głosowanie, w którym internauci z całej Polski zadecydują, które miasta znajdą się na planszy polskiej wersji gry Monopoly.
Strona www.krakow.pl wraz z serwisem społecznościowym Facebook (profil Kraków PL oraz Krakowski Rynek) ruszyły z nowym projektem „Ja i Krakowski Rynek”. Zapraszamy wszystkich małych i dużych, krakowian oraz turystów do wzięcia udziału w tej akcji.
W tegorocznej akcji „Kraków przyjazny maluchom 2010” Urząd Miasta Krakowa otrzymał aż sześć certyfikatów. Do piątej już edycji projektu zgłoszono 110 miejsc. Rodzicielsko-dziecięce jury wyróżniło 81 z nich.Dzięki kampanii „Kraków przyjazny maluchom”, na mapie naszego miasta pojawiają się kolejne przyjazne dzieciom i ich rodzicom miejsca. Akcję już po raz piąty, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, organizuje Gazeta Wyborcza i PR Inspiration.
Orkiestrę tworzą najwybitniejsi muzycy z ponad 70 światowych orkiestr z 40 krajów, którzy występują tylko z okazji wyjątkowych wydarzeń promujących ideę pokoju. Artyści wykonali m.in. Symfonię nr 5 cis-moll Gustava Mahlera oraz „Preludium dla Pokoju” skomponowane przez Krzysztofa Pendereckiego specjalnie na tę okazję.
Tablica upamiętniająca Michaela Jacksona została odsłonięta w Alei Gwiazd radia RMF FM i Miasta Kraków, na Bulwarach Wiślanych pod Wawelem. Podczas uroczystości dwa utwory artysty wykonała Natalia Kukulska. Aleja Gwiazd to wspólny projekt radia RMF FM i Miasta Kraków, który ma na celu uhonorowanie największych, polskich i zagranicznych, gwiazd muzycznych.
W Dworku Białoprądnickim rolnicy dziękowali za tegoroczne plony. Po miesiącach ciężkiej pracy przyszedł czas na świętowanie. Na miejskich dożynkach gospodynie chwaliły się własnoręcznie wyplatanymi wieńcami wykonanymi z tegorocznych zbóż.
Od 5 do 25 września 1800 białych i czarnych gronostajów autorstwa Ottmara Hörla, rektora Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze zapełni krakowski plac Św. Marii Magdaleny. Wszystko po to, by uczcić 30 lat współpracy Krakowa i Norymbergii. Więcej informacji na temat współpracy obu miast, a także szczegółowy program obchodów jubileuszu na stronie www.dom-norymberski.com
Teatr Łaźnia Nowa jako instytucja Kultury Miasta Krakowa działa od pięciu lat. Teatr otrzymał od miasta budynek na os. Szkolnym, w którym wcześniej mieściły się warsztaty Zespołu Szkół Mechanicznych. Przez ostatnie trzy lata trwał generalny remont pomieszczeń. Budynek został iluminowany, założono wentylację i system przeciwpożarowy, odnowiono pomieszczenia. Tym samym Kraków zyskał największą w tej chwili w mieście salę widowiskową – 40 m długą i 18 m szeroką.
W tym roku Cracovia Sacra rozpocznie się 14 a zakończy 16 sierpnia i jej motywem przewodnim będą krakowskie kościoły i klasztory, w których znajdują się koronowane obrazy Matki Bożej. Bogaty program nocy przygotowali oo. Benedyktyni, którzy świętują 700-lecie powrotu do Tyńca.
Pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego i Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, rozpoczął się X jubileuszowy Festiwal Tańców Dworskich. Warsztaty,pokazy i przedstawienia będą się odbywać w najpiękniejszych miejscach Krakowa: na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego Wawelu, w Pałacu Erazma Ciołka i Wilii Decjusza.
Ma 145 metrów długości i połączyła dwie dzielnice Kazimierz i Podgórze.Znajduje się dokładnie w miejscu, gdzie kiedyś istniał most Franciszka Józefa I, nazwany też podgórskim. Autorem projektu kładki jest Autorska Pracownia Projektowo-Plastyczna prof. Andrzeja Gettera. Jej podstawowym elementem nośnym jest stalowa rura w formie łuku. Do niej, za pomocą specjalnych lin, podwieszone są dwa pomosty - jeden dla pieszych, drugi dla rowerzystów. Nowa przeprawa została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wyposażona jest w łagodne podjazdy i wjazd na kładkę prosto z chodnika. Patronem kładki jest ojciec Laetus Bernatek.
Cztery tysiące metrów kwadratowych, ponad cztery metry pod powierzchnią Rynku można oglądać pozostałości najstarszych świeckich budowli Krakowa wraz ze średniowiecznymi brukami, z odsłoniętymi murami ciągu Kramów Bogatych – swoistego centrum handlowego, w którym średniowieczni kupcy sprzedawali luksusowe towary: drogie tkaniny, złoto i biżuterię. Pierwsze w Polsce muzeum podziemne zostało otwarte w Krakowie.
Otwarciu muzeum pod płytą Rynku towarzyszył pokaz mappingu na krakowskich Sukiennicach.
Czterdzieści kilometów od Krakowa, w Kalwarii Zebrzydowskiej, zwanej Polską Jerozolimą, co roku odbywają się największe w Małopolsce Misteria Męki Pańskiej. Aktorzy - amatorzy wiernie przedstawiają sceny biblijne Drogi Krzyżowej i śmierci Chrystusa. Każdego roku w uroczystościach paschalnych w Kalwarii Zebrzydowskiej uczestniczy ok. 100 tys. osób.
Mogą być malowane,oklejane,ażurowe a nawet obtaczane w kuchennych przyprawach. Ich wygląd zależy wyłącznie od fantazji wykonującego ale trudno wyobrazić sobie bez nich Wielkanoc. Co wspólnego z Walentynkami mają pisanki i jak się je ozdabia w tradycyjny sposób opowiedziały pisankarki z Baranowa Sandomierskiego.
Wielka parada ulicą Grodzką na Rynek Główny, pokazy budowy zamków z ludzi, pokazy sardany i tańców z kijami, spektakl o smokach i pokaz sztucznych ogni – na trzy dni Kraków zmieni się w stolicę Katalonii. Wszystko to za sprawą Międzynarodowych Pokazów Sardany i Zespołów Folklorystycznych APLEC, które rozpoczną się 6 sierpnia na Rynku Głównym.
"Brat Naszego Boga" według Karola Wojtyły jest kolejnym tekstem, który na deski teatralne przeniosło Stowarzyszenie Scena Moliere, w ramach projektu Pełnoprawny-Niepełnosprawny. W sztuce, obok zawodowych aktorów grają osoby niewidome i słabo widzące.Honorowy patronat nad projektem objął arcybiskup Stanisław Dziwisz oraz Prezydent Miasta Krakowa - Jacek Majchrowski.
Przez godzinę w ciemnościach pogrążyły się m.in. wodospad Niagara, Koloseum w Rzymie i Golden Gate Bridge w San Francisco.W Krakowie, który po raz pierwszy włączył się do akcji na taką skalę, światła zgaszono m.in. na Wawelu, w Kościele Mariackim a także w budynkach Urzędu Miasta. Wszystko po to, by zwrócic uwagę na globalne ocieplenie i drastyczne zmiany klimatu.
Sale ekspozycyjne, pasaże, place spacerowe oraz miejsce na warsztaty artystyczne, księgarnia, kawiarnia i restauracja. Tak ma wygladać Muzeum Sztuki Współczesnej. Nowa placówka kulturalna powstanie w ciągu 18 miesięcy przy ul. Lipowej 4 w dawnej fabryce Oskara Schindlera.
W nowym oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Fabryka Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4 można oglądać ekspozycję zatytułowaną „Kraków - czas okupacji 1939-1945”. Wystawa składa się ze zdjęć, relacji świadków, filmów dokumentalnych i prezentacji multimedialnych, które razem składają się w unikatową całość, obrazującą dawne dzieje miasta. Autorami aranżacji plastycznej są scenograf Michał Urban i reżyser Łukasz Czuj, dzięki którym wystawa nabrała charakter teatralno-filmowej opowieści.
Za wybitny wkład w polską kulturę i rozwój Krakowa Kazimierz Kutz został odznaczony medalami „Za mądrość obywatelską” od miesięcznika Kraków i Honoris Gratia od prezydenta Jacka Majchrowskiego .Kraków to ważne miejsce dla reżysera, tu ,jak mówi znajduje swój azyl: od 1967 roku współpracuje ze Starym Teatrem, gdzie wyreżyserował m.in. „Pieszo” Sławomira Mrożka. Przez 2 lata był dyrektorem Telewizji Kraków.
Politycy, dziennikarze, kryzys globalny i lokalny, operacje na PiS-ie, pomniki stawiane w pijanym widzie. Na szczęście nad tym chaosem zapanował personel pokładowy, bo wszyscy mieli wątpliwości; czy leci z nami pilot? W IX Reality Shopka Szoł w Teatrze Groteska wzięło udział 42 polityków.
21 krakowskich obiektów, Muzeum Niepołomickie, Muzeów Żup Krakowskich w Wieliczce i nielada gratka - podziemia Rynku Głównego.Te wszystkie miejsca czekają na odwiedzających w nocy z 14 na 15 maja podczas VII Krakowskiej Nocy Muzeów.
Krakowianie jak zwykle nie zawiedli. Puszki wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy były pełne. Ile pieniędzy w tym roku udało się zebrać fundacji Jurka Owsiaka będzie wiadomo pod koniec lutego, kiedy zakończą się internetowe aukcje.
Nowe tramwaje, stołówki szkolne, wypożyczalnia rowerów, Święto Rodziny Krakowskiej
W trakcie tegorocznego festiwalu aż osiemnastu producentów najsmaczniejszych wyrobów będzie walczyć o dwie przechodnie nagrody – statuetkę Kazimierza Wielkiego (to nagroda publiczności) i nagrodę jury - statuetkę św. Jacka z Pierogami. 13. Festiwal Pierogów tradycyjnie odbywa się na Małym Rynku.
Przyznawanie nagrody Mecenas Kultury Krakowa
Przyjmowanie zawiadomień o imprezie artystycznej lub rozrywkowej organizowanej w ramach działalności kulturalnej, odbywającej się poza stałą siedzibą organizatora lub w sposób objazdowy
Tagi
rynek, religia, portal, finanse, biznes, aplikacja mobilna, przedsiębiorczość, park, spotkanie, święta, parking, rocznica, Nowa Huta, ulice, media, prezydencja, prawo jazdy, ulga, pobyt stały, sprawy administracyjne, administracja samorządowa, żołnierz, tryb aukcji, grób ziemny, działki, budynek, obniżka/ulga, system, niezawodowa rodzina zastępcza, dofinansowanie, warsztaty, oświetlenie, zawodowa rodzina zastępcza, fundusze unijne, dane osobowe, zgłoszenia, ochrona przyrody, zmiany w ruchu, osoby z niepełnosprawnościami, Bezpieczna droga, odnawialne źródła energii, postawy prospołeczne, święto, samorząd, inwestycje, utrudnienia, film, miasto, Historia miasta, konkurs, impreza, briefing, pomoc, krakowskie noce, komunikacja, seniorzy, młodzież, pogoda, policja, architektura, organizacje pozarządowe, prawo, Grodzki Urząd Pracy, wsparcie finansowe, dowód rejestracyjny, drogi, urząd pracy, terapia, małżeństwo, zagranica, ZIKiT, skarga, plan zagospodarowania, wypis, woda, ogrzewanie, gospodarka, tłumaczenie, wnioski, egzaminy, instalacja, becikowe, rehabilitacja, Zarząd Inwestycji Miejskich, krakowheritage, opiekun prawny, MURAL , Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie , podziemia, wydarzenia kulturalne, współpraca, bezpieczeństwo, majchrowski, dzieci, promocja, urząd, nieruchomości, przedszkole, koncert, mieszkańcy, konsultacje, podatek, debata, TAURON Arena Kraków, Światowe Dni Młodzieży, polityka społeczna, park kulturowy, smog, bezrobocie, urząd miasta, wyrok, Bilety, wymiana, aktywizacja, decyzja, sąd, zmiana, ryczałt, lokale użytkowe, odszkodowanie, ZZM, gospodarka przestrzenna, geodezja, dotacja, czynsz, krakowskie festiwale, sprzęt, Honoris Gratia, orzeczenie, likwidacja barier, Wsparcie dla niepełnosprawnych, awaria, projekt socjalny, komunikacja publiczna, porady prawne, fundusze strukturalne, Nekropolie, trasy turystyczne, stowarzyszenie, placówka opiekuńczo- wychowawcza, martyrologia, Wydawnictwo Literackie, galeria, Karta Dużej Rodziny, Obniżki czynszów, pole elektromagnetyczne, opłaty, Lokale użytkowe, Zarząd Transportu Publicznego, edukacja, muzyka, zdrowie, pogrzeb, żałoba, teatr, magistrat, praca, protest, poezja, szkoła, nauka, ułatwienia, schronisko dla zwierząt, tradycja, szpital, utrudnienia na drogach, Ekospalarnia, procedura, bezrobotni, wtórnik, bezdomni, alkohol, urząd stanu cywilnego, akcja społeczna, świadczenie pieniężne, ewidencja, klub sportowy, studia, mieszkania komunalne, ubezpieczenie, handel, TERMOMODERNIZACJA, zgłoszenie, pojazdy, Zarząd Dróg Miasta Krakowa, noc jazzu, drzewa, oczyszczalnia ścieków, pomnik, wydarzenia sportowe , MPK, śmieci, przestrzeń publiczna, atrakcje turystyczne, prasa, Rada Miasta, forum, ehf euro 2016, konsultacje społeczne, porozumienie, targi, powódź, noc teatrów, inwestor, Kazimierz, składanie wniosków, MOPS, archiwum, hotelarstwo, dowód osobisty, zarestrowanie/wyrejestrowanie, odpis, zaświadczenie, zanieczyszczenie powietrza, cmentarz, dodatek, inicjatywa lokalna, planowanie, dom pomocy społecznej, PFRON, nocleg, wsparcie, kobieta, studium, uczniowie , umowa, misja gospodarcza, stanowisko, rozbudowa, technologia, aukcja, zameldowanie, pamięć, beatyfikacja, transport, festiwal, rada miasta, sesja, gmina miejska kraków, lato, rodzina, rozwój, powietrze, straż miejska, rower, budżet obywatelski, informacje, wywiad, studenci, internet, bieganie, dialog, zmiany, stypendium, pozwolenie, filantrop, zezwolenie, wypoczynek, wykluczenie, mieszkania, repatriant, ochrona, sprzęt pływający, alimenty, wojsko, najemca, informatyka, polityka, przetarg, rodzina zastępcza, Karta Rodziny N, program, dokument, projekt, Krakowski Ambasador Wielokulturowości, środki krajowe, gospodarka wodna, czytelnictwo, dotacje, Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, kino, nadzór budowlany, SIEĆ, koncesja, sprzedaż, remont, wyróżnienie, zarządzanie, wydarzenie, uchwała, Zarząd Infrastruktury Sportowej, prezydent, kultura, portal społecznościowy, zwierzęta, niepełnosprawni, otwarcie, konferencja, budżet, nagroda, rekreacja, akcja, środowisko, strefa parkowania, plan miejscowy, ŚDM, jubileusz, mapy, podsumowanie, projekty społeczne, książki, remonty, profilaktyka, gospodarka komunalna, pracodawcy, rejestr, tablica rejestracyjna, opłata, wymeldowanie, droga wewnętrzna, krakowska karta rodzinna, punkt obsługi mieszkańców, postój, hipoteka, wybory, stan cywilny, dodatek energetyczny, zieleń miejska, psychologia, zamiana, integracja, zasiłek, stypendium szkolne, placówki oświatowe, ruch drogowy, interwencja, dokumenty, termomodernizacja, kraków dla pokoleń, statystyki, spłata, niska emisja, karta miejska, informacja publiczna, mecenas kultury, komisja, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dostępność, muzeum, historia, kraków, infrastruktura, ekologia, sport, turystyka, kontrole, Zabytki Krakowa, uroczystości, wawel, sztuka, artyści, tramwaj, budowa, zakupy, rewitalizacja, medal, odpady, taksówki, reklama, lokal, użytkowanie, pobyt czasowy, wyznanie, oświadczenie, samochód, cudzoziemieniec, organizacja imprez, umorzenie, wjazdówki, konkurs ofert, unia europejska, wniosek, świadczenie, aktywny samorząd, opieka, patronat, Zarząd Dróg Miasta Krakowa, szkolenie, pola namiotowe, BUDOWNICTWO, cudzoziemcy, obiekty, Klęska żywiołowa, instytucja kultury, Miasto Literatury UNESCO, sprawozdanie