OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL AUTORSKICH FILMÓW ANIMOWANYCH OFAFA

Dom Kultury ,,Podgórze''

ul. Sokolska 13, 30-510 Kraków

Kinoteatr “Wrzos”

tel. (+4812) 656 10 50; (+4812) 656 45 43

www.dkpodgorze.krakow.pl

podgorze@dkpodgorze.krakow.pl

ofafa@poczta.onet.pl

 

I edycja festiwalu - 1994 rok

 

Festiwal poświęcony jest najtrudniejszej formie wypowiedzi filmowej - sztuce animacji. Jest to jedyny w Polsce festiwal poświęcony wyłącznie polskiemu, autorskiemu filmowi animowanemu. Jest nie tylko corocznym podsumowaniem dorobku polskiej produkcji w tej dziedzinie kultury, ale także przestrzenią odkrywania nowych talentów wśród twórców nieprofesjonalnych, którzy zachęceni sukcesami często zaczynają edukację w szkołach filmowych lub plastycznych, a także miejscem przecierania szlaków w świecie filmu zawodowego.

Zgłoszone do konkursu filmy ubiegają się o nagrody w jednej z trzech kategorii: twórców zawodowych, studentów wyższych szkół filmowych i plastycznych oraz w kategorii amatorów. Twórcy profesjonalni ubiegają się o „Złote Kreski", „Srebrne Kreski" i „Brązowe Kreski". Studenci wyższych szkół filmowych i plastycznych ubiegają się o Grand Prix, Nagrodę Specjalną i Nagrodę Jury. Filmy twórców nieprofesjonalnych ubiegają się o Nagrodę Główną i Nagrodę Jury.

W dotychczasowych edycjach festiwalu wśród nagrodzonych filmów znalazły się m.in. animowane dzieła Jana Lenicy, prof. Jerzego Kuci, Piotra Dumały, Ryszarda Czekały, Zbigniewa Koteckiego, Krzysztofa Kiwerskiego, Marka Skrobeckiego, Roberta Turło oraz Tomasza Bagińskiego - autora nominowanej do Oscara „Katedry". OFAFA to impreza, na której co roku pojawiają się nowe młode talenty. Wydarzeniom konkursowym towarzyszą co roku przeglądy najwybitniejszych filmów animowanych polskiego kina. W jury konkursu zasiadali m. in. Witold Giersz, Zdzisław Kudła, Krzysztof Kiwerski, Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Hieronim Neumann, Longin Szmyd, Ryszard Czekała, Piotr Dumała, Krzysztof Raynoch, Leszek Gałysz.

Tagi: film, festiwal

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta