Krakowski Festiwal Kultury Alternatywnej Alchemia Off Art

www.alchemia.com.pl

 

Krakowski Festiwal Kultury Alternatywnej Alchemia Off Art wyrósł na jeden z ciekawszych przeglądów młodej, niezależnej kultury. Jego czwarta odsłona, która potrwa przez blisko dwa miesiące, zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. Już w kwietniu czeka nas kilka interesujących koncertów.

Miłośników niepokornego hałasu ucieszy wspólny set We Versus The Shark oraz Blakfish (9 kwietnia, Alchemia). Ci pierwsi bombardują ciężkimi dźwiękami i wytwarzają powalający na kolana zgiełk. Wielowątkowe piosenki Amerykanów są jednocześnie przeładowane muzycznymi pomysłami. Borys Dejnarowicz z The Car Is On Fire o ich pierwszej płycie napisał m.in.: „... więcej tu zagrali nut niż inni w całym życiu". Z kolei Blakfish to „nowe pokolenie brytyjskich zespołów, które mają ochotę eksperymentować z dźwiękami i na dodatek potrafią swoją post hardcore'ową propozycją potrząsnąć słuchaczem" - jak czytamy w „New Musical Express". Tenże tygodnik umieścił ich ponadto w zestawieniu New Noise 2009, zapowiadającym artystów i zespoły, które zabłysną w tym roku.

Warto też wybrać się do klubu Re, by przekonać się, jak wygląda i porozumiewa się na scenie nowoczesne małżeństwo. 23 kwietnia zagości tu kanadyjski duet Handsome Furs. Alexei Perry i Dan Boeckner spotkali się, pracując w biurze telefonicznej obsługi klienta w Montrealu. Od zimy 2005 r. grają wspólnie. Dan ekspresyjnie śpiewa i wydobywa charakterystyczne brzmienie ze swojej gitary (jest także jednym z liderów znanej formacji Wolf Parade), Alexei natomiast odpowiedzialna jest za elektroniczne podkłady syntezatorów i automatu perkusyjnego. Krótko pisząc, ten mariaż brzmi dobrze.

Trudno natomiast jednym zdaniem określić muzykę uprawianą przez australijski Pivot. Zespół powstał w 1999 r. w Sydney, początkowo działając w składzie pięcioosobowym, dziś jest to trio. Trzon zespołu od początku stanowią bracia Richard i Laurence Pike, w 2005 r. dołączył do nich Anglik Dave Miller. Od tej pory ich styl to swoiste połączenie elektronicznej symfonii i minimalistycznego rocka. Słychać tu progresywne dźwięki, odrobinę psychodelii, a także wpływy takich artystów, Jean Michel Jarre, Brian Eno czy Vangelis. Interesująca mieszanka - do przetestowania na własne uszy i oczy 28 kwietnia w Alchemii.

W kwietniu i maju czekają nas jeszcze występy m.in.: The Complainer & The Complainers (Polska, 17.04, Manggha), Experimental Dental School (USA, 21.04, Re), Mi Ami (USA, 22.04, Re), Themselves (USA, 11.05, Alchemia), Ircha Pneumatic (Polska, 13.05, Re), Sao Paulo Underground (Brazylia, 18.05, Alchemia), Mikrokolektyw (Polska, 19.05, Re), Dub Trio (USA, 21.05, Alchemia), Icy Demons (USA, 23.05, Re). (Artur Jackowski, miesięcznik „Karnet")


Miejsce imprezy
Klub Alchemia, Klub Re, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Redaktor Techniczny
Podmiot publikujący: