Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Muzea zapraszają

Ponad 20 placówek bierze udział w Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Wstęp do wszystkich muzeów jest bezpłatny, większość z nich będzie otwarta od godz. 10:00 do godz. 17:00. Wydarzenie już po raz ósmy organizuje Urząd Miasta Krakowa oraz Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich.

„Muzeum jest jak góra lodowa – to co zazwyczaj widzimy czyli zbiory, to jedynie jej czubek. Ogrom pracy, którą wykonują jego pracownicy zazwyczaj jest niewidoczny" mówiła podczas konferencji prasowej Magdalena Sroka Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta. „Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich jest okazją by zobaczyć jak wiele zadań powierzanych jest naszym muzeom – placówkom, z który możemy być dumni i które często nie mają sobie równych nie tylko w Polsce ale także w Europie" – dodała.

W Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich, którego celem jest pokazanie oferty krakowskich muzeów jak najszerszej publiczności, wezmą udział 22 instytucje ze swoimi filiami. Miłośnicy sztuki i muzealnych ekspozycji będą mogli obejrzeć dziesiątki wystaw stałych i czasowych oraz wziąć udział w warsztatach (dla dzieci młodzieży i dorosłych), wykładach i projekcjach filmów.

Udział w części warsztatów i zwiedzaniu niektórych ekspozycji będzie możliwy po wcześniejszej rezerwacji miejsc. Ograniczona liczba miejsc będzie m.in. w wybranych oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - do Podziemi Rynku Głównego pierwszeństwo będą miały osoby z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.podziemiarynku.com (wstęp na trasę turystyczną wyłącznie dla zwiedzających indywidualnie); bezpłatne wejściówki (do odbioru w Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 1, od 12 listopada), będą obowiązywały na spacer z Dominikiem Lulewiczem po Podziemiach oraz na zwiedzanie zaplecza techniczno-informatycznego podziemnej trasy turystycznej.

W Fabryce Emalia Oskara Schindlera pierwszeństwo będą miały osoby z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl (wstęp na wystawę „Kraków – czas okupacji 1939–1945" wyłącznie dla zwiedzających indywidualnie). W Pałacu Krzysztofory należy telefonicznie zarezerwować miejsca na zwiedzanie Pracowni Digitalizacji; a na zwiedzanie Wieży Ratuszowej oraz Kamienicy Hipolitów z przewodnikiem pierwszeństwo będą miały osoby z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl, podobnie będzie ze zwiedzaniem schronu przeciwlotniczego z okresu II wojny światowej w Parku Krakowskim.

Pobranie bezpłatnej wejściówki w Punkcie Informacji Centrum Promocji i Informacji Zamku Królewskiego na Wawelu (18 listopada, od godz. 9:00) będzie konieczne na Spotkanie z Leonardem, które przygotowuje muzeum. Rezerwacja telefoniczna będzie obowiązywała także na część warsztatów dla dzieci i młodzieży  m.in. w oddziale Dzieje Nowej Huty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Wcześniejszej rezerwacji telefonicznej wymaga także zwiedzanie Muzeum w Kopalni Soli w Wieliczce, a mailowej zwiedzanie pracowni digitalizacyjnej w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie oraz oddziału tego muzeum w Pałacyku Czapskich (gdzie w czerwcu 2013 r. otwarte zostanie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego).

A co jeszcze czeka na zwiedzających? W Muzeum Archeologicznym będzie można wziąć udział w spacerze i posłuchać opowieści pt. „Żywcem zamurowana" o słynnych procesach sądowych przy ul. Senackiej 3. W Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły po raz pierwszy udostępniona zostanie sala poświęcona Fryderykowi Pautshowi - artyście malarzowi, rektorowi krakowskiej ASP. Kto nie zdążył na wrześniowe otwarcie nowej ekspozycji stałej: Polskie Państwo Podziemne i jego siły zbrojne w Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila" będzie mógł nadrobić zaległości już w niedzielę.

Muzeum PRL-u Oddział Muzeum Historii Polski zaprasza m.in. na warsztaty O Nowej Hucie twórczych zabaw kilka, a Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha" na warsztaty tworzenia japońskiej książki. Na gości Galerii-Pracownii Tadeusza Kantora czeka Instalacja MOLAF Museum of Longing and Failure – Muzeum Tęsknoty  i Porażki, odwiedzających MOCAK dodatkowe niespodzianki - co dwudziesty piąty zwiedzający otrzyma jedną publikację MOCAK-u, co setny zwiedzający zestaw dwóch publikacji.

Oprócz wspomnianych placówek w wydarzeniu udział weźmie także: Muzeum Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, Muzeum Farmacji Collegium Medicum, Muzeum Geologiczne ING PAN, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Zoologiczne UJ Collegium Zoologicum, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz Muzeum Niepołomickie w Zamku Królewskim.

Przypomnijmy, że pierwsza edycja Dnia Otwartych Drzwi odbyła się w 2005 roku, uczestniczyło w niej 18 instytucji. W ubiegłorocznej edycji udział wzięły 22 instytucje, odwiedziło je 30 tys. zwiedzających. (KF)

 

Pobierz:

Program 8. Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich [pdf]

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-11-13
Data aktualizacji: 2012-11-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź