Komunikat archiwalny

Beatyfikacja - zmiany w organizacji (1-2 maja)

1 maja (niedziela) na rzymskim placu św. Piotra odbędą się główne uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II, nie wszyscy jednak będą mogli pojechać do Rzymu. Wielu pielgrzymów z kraju i zagranicy z pewnością przyjedzie do Krakowa, dlatego władze Miasta i służby odpowiadające za bezpieczeństwo robią wszystko, żeby umożliwić godne i bezpieczne uczestniczenie w świętowaniu beatyfikacji.

Beatyfikacja - zmiany w organizacji (1-2 maja)
Fot. www.krakow.pl

W związku z uroczystościami organizowanymi 1 maja (niedziela) w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji miejskiej.

1 maja (niedziela) linia tramwajowa nr 8 będzie jeździć według specjalnego rozkładu jazdy z częstotliwością co 10 minut - w godzinach od 7:00 do ok. 19:30. Linia będzie obsługiwana składami (trzy wagony) i będzie linią bezpłatną (do 3 maja).

Linia nr 10 będzie zawieszona. Trasa linii nr 18 zostanie wydłużona do Borku Fałęckiego (linia w godzinach od 7:30 do ok. godziny 19:00 będzie kursować co 10 minut i będzie obsługiwana większymi składami). Linia nr 19 będzie obsługiwana większymi składami (trzy wagony), linia nr 23 – będzie kursowała według specjalnego rozkładu z częstotliwością co ok. 20 minut (w godzinach od ok. 7:00 do ok. godziny 19:00).Linia nr 40 będzie kursowała według specjalnego rozkładu z częstotliwością co 20 minut i będzie obsługiwana większymi składami. Uruchomiona zostanie specjalna linia nr 70 kursującą po trasie linii 40 od pętli Wieczysta do Borku Fałęckiego (kursować będzie od godziny ok. 8:30 do 19:00 w równych taktach z linią nr 40). Linie autobusowe: 164 i 179 obsługiwane będą autobusami przegubowymi.

2 maja (poniedziałek) linie tramwajowe i autobusowe kursować będą według sobotniego rozkładu jazdy za wyjątkiem: linii nr 8, która będzie kursować z częstotliwością co 10 minut, w godzinach od 7:00 do ok. 17:30; linii nr 23 kursującej wg specjalnego rozkładu jazdy, linii nr 15, która będzie obsługiwana większymi składami.

Dodatkowo w dniach 29 kwietnia – 2 maja, za darmo komunikacją miejską będą mogli jeździć wolontariusze-ratownicy zapewniający zabezpieczenie medyczne podczas uroczystości beatyfikacyjnych.

1 maja w Krakowie-Łagiewnikach wprowadzone zostaną także zmiany w organizacji ruchu drogowego.

Ulica Siostry Faustyny zostanie 1 maja (niedziela) wyłączona z ruchu (od godz. 6:30). Od 30 kwietnia (sobota) na tej ulicy będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się pojazdów. Jeśli będzie to konieczne również 30 kwietnia (sobota) może nastąpić całkowite wyłączenie ulicy z ruchu.

W przypadku dużego natężenia ruchu może nastąpić zamknięcie także ul. Marcika i ul. Fredry. 1 maja (niedziela) na następujących ulicach będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się pojazdów: Fredry, Milana, Kołodziejskiej, Połomskiego, Suchej, Turowicza.

Parking dla samochodów osobowych będzie się znajdował przy hipermarkecie Carrefour przy ul. Zakopiańskiej. Parkingi dla osób niepełnosprawnych: przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia - ul. Motarskiego oraz na nowym odcinku drogi pomiędzy ul. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i ul. Herberta. Parkingi dla autokarów: parking przy ulicy Turowicza, ul. Marcika, ul. Witosa.

Osoby, które wybierają się na uroczystości samochodami proszone są o włożenie białej kartki formatu A4 za szybę. Służby odpowiadające za porządek będą wówczas wiedziały, że ten samochód należy skierować na odpowiedni parking.

W czasie uroczystości Straż Miejska będzie dbała przede wszystkim o zachowanie porządku publicznego, w razie strażnicy będą także informować o organizacji ruchu oraz o tym gdzie znajdują się parkingi dla samochodów. Z kolei Policja będzie nadzorować m.in. drogi dojazdu do Łagiewnik. Policja apeluje także o ostrożność, zwracanie uwagi na rzeczy osobiste zabierane ze sobą, aby ustrzec się przed ewentualnymi próbami kradzieży. (KF).

Pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA