Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Adres: ul.Krakowska 46, Kraków
  • Data:

    2016-02-06 - 2016-10-02

  • Impreza biletowana:

    >

Organizatorzy:
  • Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli - Dom Esterki

Najpierw decyzja, taka na całe życie. Potem długie miesiące, czasem lata przygotowań. Plany, dylematy, wybory, porady, oferty, kalkulacje, faktury, przesądy. Wreszcie ten dzień. Wzruszenie, sprawcza moc słowa. Uśmiechy, pocałunki, objęcia, życzenia, prezenty, toasty. Gorący rosół, zimna wódka. Noc, hałas, ból nóg, zawrót głowy. Trans.
Przez pięć lat (2009–2014) Muzeum Etnograficzne w Krakowie badało współczesne oblicze weselnego rytuału. Ciekawił nas język weselnej opowieści, w której splatają się dylematy narzeczonych i presja społecznych oczekiwań, konsumpcyjne mody i zmagania z tradycją, biznes i emocje.
Wystawa, która powstała na podstawie tych badań, prezentuje reguły ślubno-weselnej przemiany w żonę i męża. Od podjęcia przez parę decyzji, przez labirynt przygotowań, moment ślubu, dzień i noc wesela, aż do powolnego zacierania się wydarzeń w pamięci. Bohaterowie zostają porwani w podróż, z której wraca się odmienionym. Dotyczy to nie tylko państwa młodych, ale również weselnych gości, o których rytuał także się upomina. 
Na narrację wystawy składają się relacje uczestników i świadków wydarzeń, materiały filmowe, dźwiękowe i fotograficzne, wreszcie dowody rzeczowe z miejsca zdarzenia – przedmioty pozyskane od par uczestniczących w badaniach.
Można tu też podglądać i podsłuchiwać pracę antropologów. Udostępniamy zwiedzającym wybrane materiały z badań terenowych oraz wyimki z dawnej i współcześnie tworzonej weselnej kolekcji muzealnej, zwracamy uwagę na historyczne i popkulturowe konteksty zawierania związków, zapraszamy do zapoznania się z biblioteczką badacza, proponujemy odsłuchanie dźwięków z rejestracji weselnej audiosfery dobranych według klucza „Poza kadrem”.
W dniu otwarcia wystawy premierę będzie mieć książka „Wesela 21” – praca zbiorowa pod red. Doroty Majkowskiej-Szajer oraz Magdaleny Zych.
PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH: 
Zapraszamy na cykl debat z zaproszonymi gośćmi, oprowadzania kuratorskie, seanse w letnim kinie i dwa szczególne, złożone z wielu atrakcji wydarzenia związane z obchodami Walentynek i Sobótki. Szczegółowy program dostępny już wkrótce na stronie www.etnomuzeum.eu. 

Wystawa powstała na podstawie projektu badawczego „Wesela 21”. 
Scenariusz wystawy i opracowanie tekstów: Dorota Majkowska-Szajer, Magdalena Zych
Koncepcja wystawy: Antoni Bartosz, Bożena Bieńkowska, Ewelina Lasota, Dorota Majkowska-Szajer, Alicja Małeta, Małgorzata Oleszkiewicz, Grażyna Pyla, Marcin Wąsik, Magdalena Zych
Projekt wystawy: Anna Zabdyrska
Konsultacje: Joanna Hajduk
Dźwięk: Igor Kłaczyński

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1005820999459116/