Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Adres: ul.Lipowa 4, Kraków
  • Data:

    2015-11-24 - 2015-12-03

Organizatorzy:
  • MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Tydzień seniora
Jak co roku w ostatnim tygodniu listopada MOCAK organizuje nieodpłatne warsztaty i oprowadzania dla seniorów, a także oferuje darmowy wstęp osobom powyżej 60. roku życia.

Spotkania będą prowadzone między 24 a 27 listopada. Akcja skierowana jest do organizacji i instytucji działających na rzecz osób starszych. Szczegóły ustalimy indywidualnie z każdą grupą po zapoznaniu się z jej potrzebami.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres: jarzynska@mocak.pl lub telefonicznie: 12 263 40 29.

Planujemy przeprowadzić cztery warsztaty.

Decyduje kolejność zgłoszeń.

Wstęp wolny dla osób powyżej 60 roku życia obowiązuje od 24 do 29 listopada.

 

Całkowita rewolucja. Awangarda Europy Środkowej i Wschodniej

W czwartek 3 grudnia 2015 o godz. 19 zapraszamy na promocję najnowszego tomu serii awangarda / rewizje – książki Jakuba Kornhausera Całkowita rewolucja. Status przedmiotu w poezji surrealizmu.

Dyskusję z autorem oraz dr hab. Agnieszką Karpowicz (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego) poprowadzi Michalina Kmiecik. Spotkanie będzie połączone z lekturą wybranych manifestów awangardowych.

Jakub Kornhauser (ur. 1984) – literaturoznawca, tłumacz, poeta. Pracownik naukowy Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykłada na Wydziale Polonistyki UJ. Redaktor „Literatury na świecie". Zajmuje się literaturą i sztuką awangardową oraz eksperymentalną, a także kulturą Europy Środkowej i Francji.

Agnieszka Karpowicz (ur. 1968) – literaturoznawczyni, kulturoznawczyni, adiunkt w Zakładzie Antropologii Słowa Instytutu Kultury Polskiej UW, członkini zespołu Pracowni Studiów Miejskich. Zajmuje się antropologią literatury, historią kultury XX wieku i badaniami miejskimi w perspektywie komunikacyjnej, a zwłaszcza (neo)awangardowymi praktykami artystycznymi, literaturą, sztuką i twórczością XX wieku oraz miejskimi gatunkami i praktykami językowymi tego okresu.

Michalina Kmiecik (ur. 1987) – pracuje w Katedrze Teorii Literatury Wydziału Polonistyki UJ. Autorka książki o wyobrażeniach przestrzeni w poezji Juliana Przybosia. Interesuje się teorią awangardy oraz intermediów, poezją eksperymentalną oraz geopoetyką.

Seria prezentuje prace z zakresu studiów nad dwudziestowieczną awangardą europejską rozumianą jako fenomen estetyczny, artystyczny, kulturowy i społeczny. W składających się na kolejne tomy monografiach, przekładach i pracach zbiorowych przybliża czytelnikom najbardziej inspirujące propozycje teoretyczne, nowe interpretacje tekstów i koncepcji awangardowych. Rewidując ugruntowane narracje historycznoliterackie oraz historyczno-kulturowe, rozwijamy wielowątkową i wieloaspektową opowieść o jednym z najważniejszych i – paradoksalnie – najtrwalszych zjawisk sztuki XX wieku. Szczególną uwagę zwracamy na dzieje i specyfikę awangard Europy Środkowej i Wschodniej.