Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Adres: Rynek Główny 27, Kraków
  • Data:

    2015-09-26 - 2015-10-04

  • Impreza biletowana:

    >

    Bilet normalny: 12 Bilet ulgowy: 11

Organizatorzy:
  • Kino Pod Baranami

W dniach 26 września - 4 października Kino Pod Baranami będzie gospodarzem 2. edycji Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, któremu w tym roku przyświeca hasło Zanurzmy się w filmie!

W programie Festiwalu, który zawita do 17 miast Polski, znajdzie się między innymi norweska animacja Hokus-pokus, Albercie Albertsonie. Główny bohater filmu doskonale znany jest polskim czytelnikom z serii książek autorstwa Gunilli Bergström (Wydawnictwo Zakamarki). Kolejna propozycja to Magiczne święta Kacpra i Emmy – dalsze losy przedszkolaków z pierwszej edycji Kina Dzieci (I część przygód Kacpra i Emmy – Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele została nagrodzona przez jury oraz publiczność 1. FFKD).
W repertuarze znajdzie się również brazylijski film Chłopiec i świat, nagrodzony na jednym z najważniejszych festiwali animacji - Annecy International Animated Film Festival oraz holenderskie Życie według Nino, którego autorką scenariusza jest Urszula Antoniak (reżyserka obsypanych nagrodami filmów Nic osobistego oraz Code Blue).

O istocie przyjaźni przekonają się widzowie filmu Wojna na deski, którego bohaterowie muszą zmierzyć się z pokusą zdobycia przewagi nad przyjacielem, natomiast perypetie 12-letniego Raimondsa w Mamo kocham cię pokażą jak ważna jest szczerość w budowaniu relacji z najbliższymi.

Po projekcji filmu o detektywach (Biuro detektywistyczne Lessiego i Mai. Sekret rodziny von Brom) i po seansie o dwóch nieprzeciętnych dziewuszkach, które świetnie poradziły sobie z niecodzienną sytuacją (Jill i Joy) odbędą się warsztaty z Matplanetą. Maluchy, tak jak filmowi detektywi, będą rozwiązywać łamigłówki i łamać szyfry, ucząc się przy tym logicznego myślenia, samodzielności w podejmowaniu decyzji i... miłości do matematyki!

Za pierwszą edycję festiwal otrzymał w plebiscycie Gazety „Co jest grane" Wdechę publiczności w kategorii „Wydarzenie roku".

BILETY:
- 12 zł
- 11 zł (dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób)
- Karnet (6 filmów): 54 zł

PROGRAM:

sobota, 26 września 2015
10.30 MAGICZNE ŚWIĘTA KACPRA I EMMY | KARSTEN OG PETRA SVIDUNDERLIGE JUL
reż. Arne Lindtner Næss, Norwegia 2014, 75' dla dzieci w wieku: 4+

12.00 MAMO, KOCHAM CIĘ | MAMMU, ES TEVIMĪLU
reż. Jānis Nords, Łotwa 2013, 82' dla dzieci w wieku: 10+

niedziela, 27 września 2015
10.30 BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. SEKRET RODZINY VON BROM
| LASSE-MAJAS DETEKTIVBYRÅ – VON BROMS HEMLIGHET
reż. Pontus Klänge, Walter Söderlund, Szwecja 2013, 80' dla dzieci w wieku: 6+
Po seansie warsztaty z MATPLANETĄ.

poniedziałek, 28 września 2015
10.30 HOKUS-POKUS, ALBERCIE ALBERTSONIE | HOKUS POKUS ALFONS ÅBERG
reż. Toril Kove, Norwegia 2013, 72' dla dzieci w wieku: 4+

12.00 ŻYCIE WEDŁUG NINO | HET LEVEN VOLGENS NINO
reż. Simone van Dusseldorp, Holandia 2014, 80' dla dzieci w wieku: 10+

wtorek, 29 września 2015
10.30 BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. SEKRET RODZINY VON BROM
| LASSE-MAJAS DETEKTIVBYRÅ – VON BROMS HEMLIGHET
reż. Pontus Klänge, Walter Söderlund, Szwecja 2013, 80' dla dzieci w wieku: 6+

12.00 CHŁOPIEC I ŚWIAT | O MENINO E O MUNDO
reż. Alê Abreu, Brazylia 2013, 80' dla dzieci w wieku: 10+

środa, 30 września 2015
10.30 MAGICZNE ŚWIĘTA KACPRA I EMMY | KARSTEN OG PETRA SVIDUNDERLIGE JUL
reż. Arne Lindtner Næss, Norwegia 2014, 75' dla dzieci w wieku: 4+

12.00 WOJNA NA DESKI | BOUWDORP
reż. Margien Rogaar, Holandia 2014, 97' dla dzieci w wieku: 8+

czwartek, 1 października 2015
10.30 JILL I JOY | ONNELI JA ANNELI
reż. Saara Cantell, Finlandia 2014, 80' dla dzieci w wieku: 4+

12.00 HOKUS-POKUS, ALBERCIE ALBERTSONIE | HOKUS POKUS ALFONS ÅBERG
reż. Toril Kove, Norwegia 2013, 72' dla dzieci w wieku: 4+

piątek, 2 października 2015
10.30 CHŁOPIEC I ŚWIAT | O MENINO E O MUNDO
reż. Alê Abreu, Brazylia 2013, 80' dla dzieci w wieku: 10+

12.00 MAMO, KOCHAM CIĘ | MAMMU, ES TEVIMĪLU
reż. Jānis Nords, Łotwa 2013, 82' dla dzieci w wieku: 10+

sobota, 3 października 2015
10.30 ŻYCIE WEDŁUG NINO | HET LEVEN VOLGENS NINO
reż. Simone van Dusseldorp, Holandia 2014, 80' dla dzieci w wieku: 10+

12.00 WOJNA NA DESKI | BOUWDORP
reż. Margien Rogaar, Holandia 2014, 97' dla dzieci w wieku: 8+

niedziela, 4 października 2015
10.30 JILL I JOY | ONNELI JA ANNELI
reż. Saara Cantell, Finlandia 2014, 80' dla dzieci w wieku: 4+
Po seansie warsztaty z MATPLANETĄ.

O FILMACH:

BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. SEKRET RODZINY VON BROM
| LASSE-MAJAS DETEKTIVBYRÅ – VON BROMS HEMLIGHET
reż. Pontus Klänge, Walter Söderlund, Szwecja 2013, 80'
dla dzieci w wieku: 6+

Jakie tajemnice może kryć szkatuła schowana w tajemniczej krypcie przed ponad dwustu laty przez ekscentrycznego przedstawiciela rodu Von Brom? Lasse i Maja, najsłynniejsi detektywi w całym Valleby, nie zamierzają czekać, aż ktoś rozwiąże zagadkę. Ich biuro detektywistyczne rozpoczyna śledztwo.

Pontus Klänge (ur. 1964) – szwedzki aktor i reżyser. Znany ze współpracy przy Dziewczynie z tatuażem. Jego przygoda z reżyserią rozpoczęła się w 1995 roku przy serii telewizyjnej Trekronor.

Walter Soderlund (ur. 1956, zm. 2012) – szwedzki reżyser filmowy i telewizyjny. Znany przede wszystkim z produkcji takich jak NileCity 105.6, Percytarar, Glen Killing pa Grand oraz Make up.

CHŁOPIEC I ŚWIAT | O MENINO E O MUNDO
reż. Alê Abreu, Brazylia 2013, 80'
dla dzieci w wieku: 10+

Cuca ma swój bezpieczny świat. To rodzinny dom na wsi, mama, tata, zabawa na łące i bieganie za motylami. Ale pewnego dnia coś się zmienia. Cuca wyrusza w podróż, która zaprowadzi go w nieznane.

Alê Abreu (ur. 1971) – brazylijski reżyser i scenarzysta. Już jako trzynastolatek uczestniczył w warsztatach z animacji w Brazylijskim Muzeum Obrazu i Dźwięku. Alê Abreu pracował jako twórca reklam oraz ilustracji do prasy i książek. Tworzy filmy krótko- i pełnometrażowe (Passo, Espantalho, Garoto Cósmico). Za Chłopca i świat otrzymał wiele nagród, między innymi statuetkę za najlepszą animację w Annecy (Annecy International Animated Film Festival).

HOKUS-POKUS, ALBERCIE ALBERTSONIE | HOKUS POKUS ALFONS ÅBERG
reż. Toril Kove, Norwegia 2013, 72'
dla dzieci w wieku: 4+

To jest Albert Albertson. Lat sześć. Albert marzy o tym, by mieć psa. Właśnie takiego, jakiego ma magik z sąsiedztwa. A może by tak użyć magii i w ten sposób spełnić swoje największe marzenie? A więc hokus-pokus, Albercie Albertsonie...

Torill Kove (ur. 1958) – pisarka, reżyserka, animatorka i ilustratorka. Pochodzi z Norwegii, obecnie mieszka z Kanadzie. W 2000 roku jej film krótkometrażowy My Grandmother Ironed the Kingʼs Shirts był nominowany do Oscara. W 2007 roku statuetkę otrzymał jej kolejny krótki metraż – Duński poeta. Hokus-pokus, Albercie Albertsonie to jej debiut pełnometrażowy.

JILL I JOY | ONNELI JA ANNELI
reż. Saara Cantell, Finlandia 2014, 80'
dla dzieci w wieku: 4+

Pierwszy dzień wakacji jest magiczny. No bo jak inaczej nazwać dzień, w którym Jill i Joy znajdują na ulicy pieniądze, chwilę później spotykają tajemniczą kobietę, która chce sprzedać dom właśnie za taką kwotę, jak ta znaleziona, a kupiony dom okazuje się zaprojektowany tak, by był idealną kryjówką dla dwóch małych i ciekawskich dziewczynek, takich jak Jill i Joy.

Saara Cantell, reżyserka filmu:
Najważniejszą rzeczą dla mnie jako reżyserki jest ciepłe i zabawne spojrzenie na świat. Rzeczy nie są wytłumaczalne. Widzowie mogą cieszyć się magią. Głównym tematem w Jill i Joy jest moc wyobraźni i poczucia wspólnoty. To dla mnie najważniejsza rzecz w filmie dla dzieci.

Saara Cantell (ur. 1968) – reżyserka i scenarzystka, pochodzi z Helsinek. Na początku kariery zajmowała się reżyserowaniem filmów krótkometrażowych oraz seriali. Obecnie tworzy filmy dla dzieci (Unna and Nook) i dla dorosłych (Heartbeats, Stars above). W 2014 roku jej dwa pełne metraże: produkcja dla dzieci Jill i Joy oraz komedia romantyczna The Two and Only okazały się sukcesem frekwencyjnym w Finlandii.

MAGICZNE ŚWIĘTA KACPRA I EMMY | KARSTEN OG PETRA SVIDUNDERLIGE JUL
reż. Arne Lindtner Næss, Norwegia 2014, 75'
dla dzieci w wieku: 4+

Kacper i Emma czekają na Gwiazdkę. Poznają bożonarodzeniowe tradycje, przygotowują świąteczne ozdoby, uczą się kolęd. Ale nie może być świąt bez jazdy na sankach! Skoro śnieg nie chce spaść, to może warto interweniować u samego Świętego Mikołaja?

Arne Lindtner Næss (ur. 1944) – z wykształcenia aktor. Występował w norweskich teatrach, produkcjach telewizyjnych oraz filmach. Od lat 80. jest reżyserem filmów i seriali, w tym wielu produkcji dla dzieci. Największą popularność w Norwegii przyniosła mu seria Junior Olsen Gang, film SOS Summer of Suspence i ostatnio – seria filmów o przygodach Kacpra i Emmy. Reżyser był gościem pierwszej edycji Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Odebrał w Warszawie nagrody: publiczności oraz jury dziennikarzy dla filmu Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele.

MAMO, KOCHAM CIĘ | MAMMU, ES TEVIMĪLU
reż. Jānis Nords, Łotwa 2013, 82'
dla dzieci w wieku: 10+

Raimonds dostaje w szkole upomnienie za swoje zachowanie. Postanawia jednak ukryć to przed mamą, która i tak ma wiele problemów i próbuje załatwić wszystko na własną rękę. Początkowe mijanie się z prawdą może jednak przysporzyć wielu problemów i doprowadzić do zupełnie nieoczekiwanych wydarzeń.

Jānis Noras (ur. 1983) – łotewski reżyser i autor scenariuszy znany z produkcji takich jak: Amatieris, Freedomday, Au Renoir Monkeys. Uznanie zdobył dzięki filmowi Mamo, kocham cię, za który został nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem w kategorii najlepszy film pełnometrażowy na MFF w Berlinale.

WOJNA NA DESKI | BOUWDORP
reż. Margien Rogaar, Holandia 2014, 97'
dla dzieci w wieku: 8+

Ziggy i Bas czekają na wakacyjny konkurs budowania wież. Tym razem zamierzają wygrać i skonstruować najwyższą budowlę. Jednak seria nieporozumień sprawia, że najlepsi przyjaciele stają się przeciwnikami w „drewnianej" wojnie, a walka toczy się o coś dużo bardziej cennego.

Margien Rogaar (ur. 1977) – holenderska reżyserka i autorka scenariuszy. Ukończyła Holenderską Szkołę Filmową. Jest twórcą takich filmów jak Maybe Sweden, Bon Voyage czy About Fish and Revolution, które brało udział w konkursie Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2009 roku.

ŻYCIE WEDŁUG NINO | HET LEVEN VOLGENS NINO
reż. Simone van Dusseldorp, Holandia 2014, 80'
dla dzieci w wieku: 10+

Życie według Nino? Zagubiony tata, zbuntowany starszy brat, pustka po nagłym odejściu mamy. No i królik Bobby – najlepszy przyjaciel, któremu Nino opowiada o swoich problemach i wysłuchuje króliczych komentarzy na każdy temat. Tak, wysłuchuje, ponieważ ma dar... rozmowy ze zwierzętami.

Simone van Dusseldorp, reżyserka filmu:
Czasem trafiam na projekty, które do mnie pasują i od razu wiem, że powinnam je realizować. Życie według Nino to właśnie jeden z nich. Rzadko bywam tak wzruszona po przeczytaniu scenariusza. Wiele z nich porusza temat radzenia sobie z żałobą, ale ten wyróżnił się energią i humorem.

Simone van Dusseldorp (ur. 1967) – holenderska reżyserka filmowa i telewizyjna. Autorka produkcji takich jak Het, Boris, Exit czy Diep, który został nagrodzony na festiwalu w Genewie. W 2014 roku jej film Życie według Nino został uznany najlepszym filmem dla dzieci na festiwalu Cinekid.

O WARSZTATACH Z MATPLANETĄ
Matplaneta zaprasza dzieci do rozwiązywania różnych łamigłówek, godnych prawdziwego detektywa: do pomocy niezbyt jeszcze dobrze wyszkolonemu czarodziejowi w przeprawie przez rzekę; do znalezienia w labiryntach odpowiedniej ilości pożywienia dla małych zwierzątek; do zaprowadzenia dwóch stad zwierzątek do celu po wyminięciu się na bardzo wąskiej ścieżce; a na wyższym stopniu wtajemniczenia także do łamania tajnych szyfrów, projektowania odpowiedniego systemu mostów, rozwiązania zagadki Einsteina i wiele wiele innych...

WIĘCEJ O MATPLANECIE
Matplaneta daje dzieciom możliwość rozwijania pasji, doznawania radości i nabierania pewności siebie i swoich możliwości. I to jest właśnie nauka matematyki = radość z odkrywania prawidłowości i ich wykorzystywania w różnych okolicznościach.

Matplaneta oferuje dzieciom w wieku 4-12 lat zajęcia z matematyki, a dzieciom 8-14 letnim zajęcia z programowania. W Krakowie ma swoje centrum na Ruczaju przy ul Torfowej 4, a ponadto prowadzi zajęcia w Dworku Białoprądnickim i Domu Kultury Mydlniki. Więcej informacji na www.matplaneta.pl (kontakt: krakow@matplaneta.pl lub tel. 533 88 69 42).