Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Adres: Rynek Główny 27, Kraków
  • Data:

    2014-11-09 - 2014-12-14

Organizatorzy:
  • Kino Pod Baranami

Kino Pod Baranami zaprasza najmłodszych widzów na kolejną odsłonę poranków filmowych dla dzieci. W zimowe, niedzielne przedpołudnia, od 9 listopada do 14 grudnia, najmłodsi widzowie będą śledzić przygody ulubionych bohaterów z najpiękniejszych bajek polskich i zagranicznych, m.in. Bolka i Lolka, Smoka Wawelskiego, Baltazara Gąbki i Wróbelka Ćwirka – oraz zupełnie nowej postaci, Parauszka.

Dodatkowo, już po raz trzeci, organizatorzy Festiwalu Filmu Niemego (4-7 grudnia 2014) zachęcą dzieci do czynnego uczestnictwa w niezwykłym święcie filmu i muzyki. Baranki w Niemym Kinie to blok wydarzeń przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych widzach. Podczas dwóch niedzielnych spotkań, poprzez zabawę, dzieci poznają fascynujące początki kinematografii (pierwsze metody realizacji filmów, pionierskie urządzenia czy charakter ówczesnych seansów filmowych). W programie kreatywne warsztaty ze Sztukolotnią (Baranki w Niemym Kinie I: początki kina) oraz pokaz filmu niemego z muzyką na żywo i próby przygotowania akompaniamentu do filmu (Baranki w Niemym Kinie II: muzyka w niemym kinie).

W zimowej edycji na najmłodszych kinomaniaków czeka także spotkanie ze Świętym Mikołajem (Śnieżne Mikołajki z Famigą), który obdaruje grzeczne dzieci prezentami ufundowanymi przez sponsorów.

Zwieńczeniem sezonu będzie spotkanie z rosyjskimi bajkami (Baranki w Rosji) w ramach organizowanej w Kinie Pod Baranami repliki 8. Festiwalu Filmów Rosyjskich – Sputnik nad Polską.

Dzieci będą rozwijać talenty i umiejętności oraz pobudzać wyobraźnię podczas różnorodnie ukierunkowanych zajęć odbywających się po każdym seansie. Warsztaty odwołują się do tematyki obejrzanych wcześniej bajek i prowadzone są przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę animatorów oraz zaprzyjaźnionych artystów. W zimowej edycji cyklu dzieciaki wezmą także udział w zajęciach plastycznych i artystycznych, zabawach z elastyczną masą plastyczną oraz zabawach rozwojowych z Famigą.

Jak zwykle, dzieci będą miały niepowtarzalną okazję poznania kina „od kuchni", czyli zwiedzenia kabiny operatorskiej i zapoznania się z tajemniczymi mechanizmami ruchomych obrazów.

Na uczestników cyklu czekają również upominkiufundowane przezpartnerów oraz zniżki w kawiarniach przyjaznych dzieciom: Mamy Cafe (ul. Karmelicka 52) oraz Hocus Pocus Coctailbar (ul. Floriańska 15).

BILETY: tylko 10 zł

Śnieżne Mikołajki z Famigą: 15 zł

Więcej informacji na: www.kinopodbaranami.pl oraz na portalu Facebook.

Kino Pod Baranami ośmiokrotnie uhonorowane zostało tytułem Miejsca Przyjaznego Maluchom!

Jest to dla nas zaszczytne wyróżnienie, a zarazem gwarancja dla Państwa pociech, że są dla nas tak samo ważni jak dorośli widzowie!

 

PROGRAM:

niedziela, 9 listopada, godz. 11.00
ZABAWY BOLKA I LOLKA – zestaw bajek, ok. 40'

+ Manula – zajęcia twórcze

NIEZWYKŁE ODKRYCIE

reż. Zdzisław Kudła, Franciszek Pyter, Polska 1975

Bolek i Lolek znajdują garnek ze starymi monetami. Padają one jednak łupem złodzieja. Chłopcy odzyskują skarb i umieszczają go w muzeum.

OPIEKUNOWIE ZWIERZĄT

reż. Romuald Kłys, Polska 1976

Bolek i Lolek biorą sanie i udają się na przejażdżkę po leśnych szlakach. Chłopcy pomagają zmarzniętym i wygłodniałym zwierzętom.

MASZERUJE WOJSKO

reż. Wacław Wajser, Polska 1976

Bolek i Lolek spotykają żołnierzy. Chłopcy zafascynowani popisami komandosów, postanawiają naśladować ich wyczyny. Przygoda ze spadochronem kończy się nad wodospadem. Na szczęście zjawiają się komandosi i ratują chłopców z opresji.

GOKARTY

reż. Marian Cholerek, Polska 1975

Bolek z Lolkiem konstruują gokarty. Po wielu przygodach i niepowodzeniach biorą udział w wyścigach i zwyciężają.

Autorskie zajęcia pobudzające twórcze myślenie i rozwój motoryczny w zabawach plastycznych poprowadzi Anna Widzyk-Kampa, malarka i pedagog pracująca w oparciu o twórcze metody, działająca w kolektywie Manula (www.manula.pl).

niedziela, 16 listopada, godz. 11.00

PORWANIE BALTAZARA GĄBKI – zestaw bajek, ok. 40'

+ zabawy z Famigą

SMOK - EXPEDITON

reż. Władysław Nehrebecki, Polska 1969

Książę Krak wysyła Smoka Wawelskiego wraz z kucharzem Bartłomiejem Bartolinim na poszukiwanie profesora Baltazara Gąbki, który zaginął w Krainie Deszczowców.

W ZBÓJECKIM OBOZIE

reż. Alfred Ledwig, Polska 1969

Smok Wawelski i kucharz Bartolini spotykają dziwnych zbójców, którzy goszczą ich u siebie i na pożegnanie obdarowują jeszcze workiem pieniędzy.

OBERŻA POD WESOŁYM KARAKONEM

reż. Edward Wątor, Polska 1969

Smok Wawelski i kucharz Bartolini zjawiają się w oberży Pod Wesołym Karakonem. Don Pedro w przebraniu niszczy im samochód.

SPOTKANIE ZE SMOKIEM MLEKOPIJEM

reż. Mieczysław Poznański, Polska 1969

Smok Wawelski i kucharz Bartolini docierają do siedziby smoka Mlekopija. Dostaje się tam także Don Pedro, który puszczając z taśmy ryk smoka płoszy przybyszy.

W KRAINIE KRÓLA SŁONECZKO

reż. Edward Wątor, Polska 1969

Smok Wawelski i kucharz Bartolini przybywają do kraju króla Słoneczko, który ma im za złe, że są jedynymi nieopalonymi stworzeniami w jego państwie.

UCIECZKA

reż. Bronisław Zeman, Polska 1969

Król Słoneczko namówiony przez Don Pedra więzi Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego i każe im się opalać. Pojmanym udaje się jednak w nocy uciec.

Zabawy poprowadzą animatorzy z Famigi - nietuzinkowego centrum rodzinnego, oferującego rozmaite zajęcia dla dzieci oraz rodziców, specjalizującego się w organizacji urodzin dla dzieci i imprez plenerowych dla całej rodziny.

niedziela, 23 listopada, godz. 11.00

PARAUSZEK I PRZYJACIELE – zestaw bajek, ok. 40'

+ warsztaty artystyczne ze Sztukolotnią

KLUCZ

reż. Jacek Łechtański, Polska 2013

Przypowieść o tym, jak brzydko jest przywłaszczać sobie cudzą własność.

Parauszek wyremontował swój domek w Naszym Lesie. Z tej okazji zaprasza przyjaciół na wspólne świętowanie i przygotowuje wspaniały tort - niespodziankę. Niestety, na przyjęciu okazuje się, że w tajemniczych okolicznościach zniknął klucz do spiżarni. Ten wypadek podsuwa Lisowi i Wilkowi pewien niecny plan.

KONCERT

reż. Krzysztof Brzozowski, Polska 2013

Opowieść o tym, jak ważne są ład, porządek i współpraca.

Parauszek marzy o muzycznej karierze. Wpada na pomysł, by wraz z przyjaciółmi zorganizować koncert. Każdy gorliwie przygotowuje się do występu, nie bacząc zupełnie co zagrają inni. Jedynie sroka Madzia - znana melomanka, nie może wytrzymać hałasu. Wyjaśnia Parauszkowi, że aby powstała muzyka, konieczna jest... harmonia!

SAMOLOT

reż. Krzysztof Brzozowski, Polska 2013

Opowieść o przyjaźni i o tym, jak dobrze jest dzielić się tym, co mamy.

Łoś Łopatek dostaje wspaniały samolot - zabawkę. Pokazuje go najlepszemu przyjacielowi Parauszkowi, ale sam mianuje się pilotem i nie chce wypuścić zabawki z łapek. Zabawa Łopatka kończy się jednak, gdy zbyt mocno nakręcony samolot ginie za wzgórzami, a do akcji wkraczają Lis i Wilk. Czy Parauszek pomoże Łopatkowi?

LEKARSTWO

reż. Krzysztof Brzozowski, Polska 2013

Przestroga, by nie podejmować się zbyt wielu zadań na raz.

Bóbr Klepek jest mocno przeziębiony. Na ratunek przyjacielowi biegnie Łopatek, ale nieszczęśliwie upada i rozbija kolano. Spotyka go w lesie Parauszek, który deklaruje pomoc. Na wstępie zapomina jednak syropu malinowego dla Klepka i po drodze rozprasza się kompletnie, trafiając na pyszne jagody. To jednak dopiero początek Parauszkowych kłopotów z pomaganiem... Czy przyjaciele doczekają się Zajączka?

Warsztaty artystyczne Sztukolotnia to oryginalne zajęcia dla dzieci inspirowane wybranymi problemami zaczerpniętymi z kultury. Eksperymentując, maluchy dokonują ważnych odkryć, rozwijają wyobraźnię i poznają świat sztuki i techniki. Tym razem dzieci wezmą udział w warsztatach książkowych.

niedziela, 30 listopada, godz. 11.00

PRZYGÓD KILKA WRÓBLA ĆWIRKA – zestaw bajek, ok. 40'

+ zabawy Ciasto-Plasto

KUKUŁCZE JAJO

reż. Andrzej Piliczewski, Polska 1985, 10'

Ćwirek jest świadkiem podrzucania przez kukułkę jajek do obcych gniazd. Jest tym oburzony, ale kukułka tłumaczy mu, że taką stworzyła ją natura. Ćwirek poznaje miłą bezdzietną ptasią rodzinkę i sam daje ich adres kukułce. Wyklute pisklę jest wielce żarłoczne, ale przybrani rodzice i tak je bardzo kochają.

GOŚCIE Z PÓŁNOCY

reż. Jerzy Stępień, Polska 1985, 9'

Ćwirek jest świadkiem przylotu z północy jemiołuszek. Pomaga im w szukaniu pożywienia i przestrzega przed człowiekiem, który latem wycina drzewa, jeździ traktorem po lesie, ale który zimą buduje karmniki i dokarmia ptaki. Więc jaki jest ten człowiek, dziwią się jemiołuszki...

REMONT Z PRZESZKODAMI

reż. Ireneusz Czesny, Polska 1985, 9'

Sympatyczny wróbelek Ćwirek poznaje nowe ptaki i inne zwierzęta, raz nawet leci do miasta. Mieszkanie wynajmuje w gnieździe bocianim. Bohaterem każdego odcinka był inny gatunek ptaka.

MYSIKRÓLIK

reż. Jerzy Stępień, Polska 1985, 9'

Ćwirek ma zły dzień. Większe ptaki odganiają go od jedzenia, przepędzają z kałuży. Leci więc do lasu i poznaje tam mysikrólika, ptaszka najmniejszego z najmniejszych. Mysikrólik uważa Ćwirka za wielkiego i silnego ptaka. Wróbelek wraca na podwórko pokrzepiony na duchu przez mysikrólika i spostrzega, że dotychczasowi prześladowcy uciekają przed nim. Okazało się jednak, że postrachem był jastrząb.

Zapraszamy na wspólną zabawę z Ciasto-Plasto - elastyczną masą plastyczną, która odbija się jak piłka, pozwala łatwo stworzyć nowe kolory, a ulepiona figurka utrwala się po odstawieniu na półkę. Każdy uczestnik zabawy będzie mógł stworzyć postać własnego pomysłu.

sobota (!), 6 grudnia, godz. 11.00

ŚNIEŻNE MIKOŁAJKI Z FAMIGĄ

Program wydarzenia obejmuje: pokaz polskich filmów animowanych, śnieżne zabawy z Famigą oraz wizytę Świętego Mikołaja, który obdaruje grzeczne dzieci prezentami ufundowanymi przez sponsorów.

BILETY: 15 zł

niedziela, 7 grudnia, godz. 11.00

BARANKI W NIEMYM KINIE I: POCZĄTKI KINA

- 15. Festiwal Filmu Niemego – wydarzenie towarzyszące

Spotkanie odsłaniające przed Najmłodszymi Widzami historię kina. Dzieci dowiedzą się, jakimi metodami posługiwali się twórcy pierwszych produkcji filmowych. Poznają także kluczowe postaci kina niemego. Wraz ze Sztukolotnią spróbują stworzyć pierwsze optyczne urządzenia wykorzystywane przez pionierów kina (camera obscura, laterna magica czy fotoplastikon).

Warsztaty artystyczne Sztukolotnia to oryginalne zajęcia dla dzieci inspirowane wybranymi problemami zaczerpniętymi z kultury. Eksperymentując, maluchy dokonują ważnych odkryć, rozwijają wyobraźnię i poznają świat sztuki i techniki.

niedziela, 7 grudnia, godz. 12.00

BARANKI W NIEMYM KINIE II: MUZYKA W NIEMYM KINIE

15. Festiwal Filmu Niemego – wydarzenie towarzyszące

W czasach kina niemego muzyka do filmów wykonywana była na żywo, podczas projekcji - przez taperów bądź zespoły czy orkiestry. Aby najmłodsi widzowie poznali atmosferę kin tamtych lat, zespół Frá leikskóla zaprezentuje im muzykę do wybranego filmu niemego, przygotowaną specjalnie na tę okazję. Jak zapewniają artyści, w czasie występu scena zapełni się gitarami i gitarkami, bębnami i grzechotkami, dzwonkami oraz głosem typu zjawiskowego. Na zakończenie, wraz z Frá leikskóla spróbujemy przygotować i wykonać akompaniament do krótkiego fragmentu filmu.

Frá leikskóla po islandzku oznacza: "od przedszkola", bo aż tyle czasu Michał zna się z Marcelą. On jest wszechstronnym basistą, a ona niezwykle utalentowaną wokalistką. Na perkusji towarzyszyć im będzie równie błyskotliwy muzyk sesyjny, Patryk Zakrzewski.

Ich muzyka to jazzująca folkowa mieszanka o islandzko-afrykańskich inspiracjach.

niedziela, 14 grudnia, godz. 11.00

BARANKI W ROSJI

Sputnik nad Krakowem – replika 8. Festiwalu Filmów Rosyjskich w Polsce

- wydarzenie towarzyszące

Specjalny pokaz rosyjskich bajek dla dzieci oraz warsztaty plastyczne przybliżające maluchom tamtejszą kulturę.

Warsztaty plastyczne poprowadzi Anna Karlińska, absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka.